Дебата: Бесплатна документација наспроти авторските права и интелектуалната сопственост! Бидејќи не е сè слободен софтвер.

Добредојдовте на оваа нова публикација (објава), драги мои читатели!

Овој пат сакам да споделам со вас необична тема, но тесно поврзана со Филозофија на слободен софтвер. Бидејќи сите ние сме информатичари или loversубители на компјутери, но за ова ни треба и индустрија или добра документарна или литературна поддршка да ни обезбеди со официјални информации, релативни или својствени на темите (хардвер / софтвер) кои нè интересираат, без предрасуди кој ги создава и кој ги шири. Покрај тоа, Филозофија на слободен софтвер мора да се масови и да се примени на секој можен аспект на човековата активност, а литературата е добро поле за тоа!

lpi Како и да е, денес ќе разговараме за Бесплатна документација и / или бесплатна литература!

 • Што е бесплатна документација?

Овој концепт може да се толкува како документација што гарантира бесплатна употреба на истата, односно копирање и изменување на неговата содржина, со единствено ограничување да не се менува нејзината лиценца.

Јас лично го сфаќам овој концепт како ист, но во поширока смисла, односно ја опфаќа сета таа пишана манифестација, главно нетехнички литературни дела, како што се раскази, едукативни книги, романи, меѓу другото.

Но, истражувајќи во случајот на Бесплатна техничка документација, можеме да споменеме:

Меѓу најпопуларните лиценци за техничка документација или бесплатни текстови е Лиценца за слободна документација на ГНУ. И иако во минатото имаше и други слични на:

Во моментов има голем број бесплатни лиценци за оваа намена, а една од најпознатите е Криејтив комонс. Сепак, подолу оставам мал список со она што може да биде една од најкористените алтернативи, така што секој може да ги консултира и да ја види оној што им одговара најдобро да го користат за нивните документарни или книжевни креации.

Креативни заеднички

Криејтив комонс има две бесплатни лиценци, Наведи извор на Криејтив комонс и Наведи извор на Криејтив комонс - споделувајте подеднакво. Овие две лиценци овозможуваат дистрибуирање, копирање и изложување на делото од трети лица, доколку името на оригиналниот автор е прикажано на кредитите. Втората лиценца додава клаузула што треба да се направи на лиценцата копилефт, што додава клаузула во лиценците, така што добиените дела се исто така слободна култура. Криејтив комонс на својата веб-страница има многу едноставен интерфејс, кој ви овозможува да примените некои од нејзините лиценци за вашето литературно дело, така што ќе биде слободно копирано и ќе ви овозможи да му дадете други слободи што ги сметате за важни.

Колоурис

Колоурис обезбедува два вида бесплатни лиценци, зелената и сината, кои овозможуваат репродукција, дистрибуција, јавна комуникација и реализација на деривативни дела заради профит или не заради профит. Зелената лиценца додава и клаузула за правење на лиценцата копилефт, што додава клаузула во лиценците, така што добиените дела се исто така слободна култура. Всушност, Колуурири е Давател на услуги на доверба. Давател на услуги на доверба: „Тоа е физичко или правно лице кое обезбедува една или повеќе услуги за доверба“ според регулативата на ЕУ 910/2014, од 23 јули.

Лиценца за бесплатна уметност

Роден del Состанок на став за копилефт во Париз во 2000 година, оваа лиценца потекнува од идејата дека знаењето и знаењето треба да бидат бесплатни. На Лиценца за бесплатна уметност (ЛАЛ) Ве овластува слободно да го копирате, ширите и трансформирате делото што го штити, истовремено почитувајќи ги правата на неговиот автор. Лиценцата за слободна уметност не ги игнорира правата на авторот, туку ги признава и штити. Преименувањето на овие принципи им овозможува на корисниците креативно да користат уметнички дела.

Лиценца за слободна документација на ГНУ

Лиценцата за бесплатна документација на ГНУ попозната како GFDL Тоа е лиценца дизајнирана првенствено за софтверска документација, но може да се користи и од која било друга книга. Најпознат пример за употреба на оваа лиценца е Википедија. Целта на оваа лиценца е да дозволи функционален и корисен прирачник, учебник или друг документ да биде „бесплатен“ во смисла на слобода што на сите им гарантира ефективна слобода да ги копираат и прераспределат, со или без измени, комерцијално или не, и на таков начин што авторот и издавачот добиваат признание за своето дело, без тие да бидат одговорни за измените направени од други.

НАПРАВЕТЕ КАКОВ ЕБЕБОТ САКАТЕ ДА ЈАВЕТЕ ЛИЦЕНЦА

Преводот на името на оваа лиценца би бил нешто слично на „Јавна лиценца користете ја како што сакате“. Во суштина, лиценцата вели направи што сакаш со работата. Поедноставно невозможно.

Лиценца за отворена публикација

Уште една бесплатна лиценца за култура. Ако се користат некои од опциите во делот 6, лиценцата не е бесплатна.

Веројатно има многу повеќе бесплатни лиценци, особено за софтверска документација, но тие не можат да бидат широко познати и / или користени.

 • Авторски права - интелектуална сопственост наспроти бесплатно лиценцирање

Што е тоа интелектуална сопственост?

Многу закони го дефинираат Интелектуална сопственост и авторско право на многу начини:

Во Шпанија, Леј Интелектуална сопственост, Одобрено од Кралски законодавен декрет 1/1996, од 12 април, цитира буквално: „Интелектуалната сопственост е составена од низа лични и / или патримонистички права што му ги припишуваат на авторот и на другите сопственици обезбедувањето и експлоатацијата на нивните дела и услуги“

Овој закон, исто така, детализира во неговите Поглавје II, член 10  кои креации спаѓаат во овој концепт.

Додека беше во Венецуела, Законот за авторски права, објавен во Венецуела, на 16 септември 1.993 година, воспоставува во својата член 1 и 2, духот на истиот врз овој концепт и неговите граници на дејствување: Погледнете закон.

Општо, на меѓународно ниво, земјите имаат тенденција да се претплаќаат на Бернска конвенција за заштита на литературни и уметнички дела да им гарантираат и да ги почитуваат своите граѓани и странци Авторско право и интелектуална сопственост.

 • Кои се придобивките од познавањето на сите овие информации за Авторските права, интелектуалната сопственост и повеќекратните опции за бесплатно лиценцирање за знаењето што го дистрибуира секој од нас?

На пример, дали имаме веб-страница (веб-страница) на Напишете блог, списание, забаваитн., или само објавувај добро структуриран информативен материјал (дизајниран) во некои социјална мрежа или печатени медиуми или не, Вие сигурно мора да знаете дека целиот материјал што го придонесувате (дистрибуирате, создавате, дизајнирате) е заштитен со закон, и тоа затоа вашите публикации (пост, написи, книги, списанија, цртани филмови, покрај други документарни или библиографски материјали, технички или не,) можат да бидат заштитени од моментот на нивното објавување, според некои закони на вашата земја, со единствено барање тие да бидат оригинални дела.

И, за да ја исполните оваа цел, на Интернет има многу алатки за да избегнете вршење на плагијат или збунување на нашите публикации со плагијаторство заради ниското ниво на автентичност. Меѓу тие многу алатки препорачувам:

Плагијати Проверка

Запомнете дека на квази-универзален начин: Во рамките на интелектуалната сопственост има две различни категории: Авторско право, за физички лица и индустриска сопственост, што се однесува на компании и големи компании. И дека во скоро сите земји постои и одреден временски период за вежбање на права на експлоатација на дело, што може да биде (опфати) „Целиот живот на авторот и уште многу години по неговата смрт“.

Конечно, и како мал подарок, ви оставам една од моите бесплатни литературни творби, за ваше читање и уживање:

Трилогија на научна фантастика: Надеж


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гонзало Мартинез dijo

  Лично, јас не сум религиозен евангелизатор на отворено и се чини малку апсурдно да се прошири отвореното на секоја компонента на универзумот.

  Во секој момент го јадеме хорипанот отворен.

 2.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Филозофијата на слободен софтвер мора да биде масовна и применета на секој „МОOSЕН“ аспект на човековата активност, а литературата е добро поле за тоа!

  Затоа го вклучив зборот можно, не смееме да бидеме екстремни или претерани!

  Сепак, литературната креативност (Романи. Приказни, раскази, едукативни книги, меѓу другото) е едно од областите каде што слободната филозофија мора да се вклучи на многу уреден начин за да се воведат колективни придобивки!

 3.   Мангал dijo

  Би сакал да придонесам од моето место, и како корисник на слободен софтвер и како хонорарен писател. Овде, во Аргентина, одржуваме саеми наречени FLIA (Самостоен и самостоен саем на книгата) каде што се собираат сите видови уметници и главно издавачи. Она што циркулира е многу луѓе кои самостојно објавуваат (од издание до ракотворби или обврзувачки за печатење), и тие се навикнуваат да ставаат лиценци за креативни комони и особено „без лиценца“. Ова значи дека постои цело движење познато како Деволуционизам или Движење за враќање, кое се состои во нелиценцирање на делата со цел враќање на информациите до јавниот домен. Ми се чини важно да го именувам ова тука: јавниот домен е местото каде што поминуваат дела откако ќе истечат економските права на нивните автори (во некои земји 70 години по смртта). Ова не ги гасне моралните права за кои е врзано нивното авторство. Разликата со Копилефт (вклучително и Криејтив комонс) е во тоа што вторите одржуваат ограничувања, како што се, на пример, не дозволување профит од работата. Ова е добро за да се заштитат книгите и софтверот на монополите, за ова ФСС ги создаде овие лиценци. Но, постојат и други видови лиценци наречени CopyFarLeft кои одат чекор подалеку: клаузула дозволува деривативните дела да се продаваат се додека се продаваат од задруга или компанија управувана од нејзини работници, со што се избегнуваат приходите генерирани за работодавците. Блогот Guerrillatranslation и lasindias.com ја користат оваа лиценца и ве охрабрувам да ги разгледате CopyFarLeft и Devolutionism за да ги проширите. Основната идеја на овие филозофии, како и на отворениот извор, е да се прошири заедништвото што му припаѓа на секого и да се овозможи подобрување на идеите во нивната соодветна модификација. На долг рок, најдобро е, како што велат телекомунистите, да се постигне бесплатен хардвер со зголемување на заедничките ...

 4.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Вашиот придонес за: CopyFarLeft и Devolutionism е многу интересен. Никогаш не сум чул за тие 2 концепти!