CodeBlocks: Корисен крос-платформски IDE, бесплатен и отворен, идеален за C и C ++

CodeBlocks: Корисен крос-платформски IDE, бесплатен и отворен, идеален за C и C ++

CodeBlocks: Корисен крос-платформски IDE, бесплатен и отворен, идеален за C и C ++

Оваа година, таа продолжува да се потврдува според истражувањето Анкета за развивачи на Stack Overflow 2020 el Linux 1-то место како Најомилена платформа (омилена) на Развивачи на софтвер, и во полето на сервери и во полето на главниот оперативен систем за развој на софтвер.

Така, Linux Обично е идеален ОС и за искусни корисници и ентузијасти, страсни или студенти на програмирање работи или започнете го вашиот првите чекори Во овој огромен и прекрасен свет И за тоа, Linux обезбедува широк спектар на софтверски апликации и алатки идеален за учење и / или работа во оваа област, еден од нив е Код :: Блокови или поедноставно КодБлокови (како што ќе се јавиме и ќе напишеме од тука па натаму).

Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10

Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10

Продлабочување на она што беше кажано погоре за «широк спектар на софтверски апликации и алатки идеален за учење и / или работа »во областа на Развој на софтвер на Linux, ве покануваме да ја прочитате нашата публикација по оваа публикација, повикана «Претворете го вашиот GNU / Linux во дистрибуција погодна за развој на софтвер» со кликнување на врската подолу веднаш подолу:

Поврзана статија:
Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер

А исто така и другите 2 подолу:

Поврзана статија:
Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10
Поврзана статија:
Развој на софтвер: Историски преглед до денес

CodeBlocks: Содржина

CodeBlocks: крос-платформски IDE, бесплатен и отворен

Што е CodeBlocks?

Според Официјална веб-страница на CodeBlocks, опишано е како што следува:

"CodeBlocks е бесплатен C, C ++ и Fortran IDE изграден за да ги задоволи најсложените потреби на своите корисници. Тој е дизајниран да биде многу растеглив и целосно да се конфигурира. Конечно, може да се каже дека тоа е IDE со сите карактеристики што ви требаат, има постојан изглед и работа на сите платформи".

И сето ова е благодарение на тоа, КодБлокови е изграден околу А. рамка за приклучоци, што овозможува да се прошири преку нив. Секаков вид функционалност може да се додаде со инсталирање / кодирање додаток. На пример, функционалност за компилација и дебагирање, веќе е обезбедено од приклучоците.

Тековна верзија

Од март, CodeBlocks ја нуди струјата стабилна официјална верзија под број 20.03, која ја замени претходната верзија на бројот 17.12. Што беше можно потоа повеќе од 2 години развој и повеќе од 400 промени. Сето ова долго време дозволуваше вклучување на многу подобрувања, поправени грешки и некои основни и корисни нови карактеристики.

Затоа, до денес, CodeBlocks е одличен крос-платформски IDE, бесплатно и отворено, идеално за C, C ++ и Fortran, кое исто така има одлична поддршка за повеќе компајлери (MinGW / GCC, Digital Mars, Microsoft Visual C ++, Borland C ++, LLVM Clang, Watcom, LCC и Intel C ++ Compiler, меѓу други). И тоа се базира на wxWidgets GUI платформа.

Промени и преземање

Нивната веб-страница нуди обемна и детална вклучен извештај за промените и новостите во оваа тековна нова верзија, број 20.03, Во следната линк. Исто така, КодБлокови може лесно да се преземе од дел за преземање од истата за неговата употреба од која било заинтересирана страна. И на својата официјална страница на Извор на сила обезбедува друга опција за преземање и корисни информации.

Како е инсталиран на GNU / Linux?

Инсталација

Во својата обемна, практична и ажурирана Страници што водат до, на разни методи на инсталација. Сепак, без оглед на Distro и бројот на верзијата, тој може лесно да се инсталира со само инсталирање на 2-те пакети подолу со користење на управител на пакети по ваш избор, и двете CLI како GUI:

 • блокови со шифри
 • codeblocks-придонес

Сепак, поради зависност или корисност, следниве пакети споменати обично ја подобруваат функционалноста и поддршката на КодБлокови и / или кој било друг Слична ИДЕ, затоа инсталирајте ги оние што мислите дека се погодни или треба да ги инсталирате:

«clang, gcc-7, gcc-7-base, gcc-7-locales, gcc-7-multilib, gcc-7-plugin-dev, gdb-minimal, wx3.0-headers, libwxgtk3.0-dev, mingw-w64, gcc-mingw-w64, gdb-mingw-w64».

Имајте на ум: Важно е да се има предвид дека, без оглед на користениот ОС, потребно е дополнително да инсталирате компајлер, како на пр. gcc или g ++, за негово откривање, употреба и правилно функционирање.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «CodeBlocks», што е корисен крос-платформски IDE, бесплатен и отворен, идеален за C, C ++ и Fortran, бидејќи е Развиено имајќи ги предвид програмерите C ++, со цел да им се обезбедат одлични можности и удобности при работа со ваков вид јазик; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луикс dijo

  одличен ИД, нема што да им завидувам на другите ..

 2.   Геогебра онлајн dijo

  Одлично