Бесплатни програмски книги достапни за преземање од Github

Интересна оваа вест што ја прочитав Бителија над а бесплатно складиште за книги на различни програмски јазици, што е организирано од страна на GitHub заедницата, и како би можело да биде поинаку, варијанта на бесплатни книги е родена во Español.

Бесплатни книги за секого

Разгледувајќи ги категориите малку, најдов многу интересни работи. Има доста материјал на Баш, HTML, CSS, Bootstrap, Firefox OS, Андроид, Линукс… Итн

Можеби единствената лоша работа во врска со ова одлично складиште на бесплатни книги е тоа што многумина се наоѓаат во надворешни врски и во некои случаи мора да следиме неколку упатства за да ги преземеме. Одлична можност да се искористи калибар и добро организирајте ја нашата колекција на дигитални книги.

Ги оставам врските за брз пристап и запомнете дека има и бесплатни книги во Español:

индекс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   линуксгну dijo

  Само програмирање, колку е досадно.

 2.   Gabriel dijo

  Ја знаев англиската верзија, но не и онаа на шпански, многу добра информација

 3.   mat1986 dijo

  Интересно !!, никогаш не боли да имате некоја од овие книги во случај на потреба :). Патем, има нешто што ме интригира: што е овој „агностик за јазик / програмирање“?

  1.    Свикер dijo

   Како што разбирам, ова се работи што можат да се применат на кој било програмски јазик (како што се алгоритмите или парадигмата што треба да се користи) или кои не зависат од одредена (како што се книги за лиценци, математика или „отворен извор“ екосистеми “што се наоѓаат во англиската верзија).

 4.   Кристијан Давид dijo

  Неверојатно, ви благодарам многу за споделувањето.

 5.   Виктор dijo

  Ви благодариме за информацијата.

 6.   кук dijo

  добра информација за преземање книги: стр

 7.   гијовани dijo

  Здраво, мојот коментар е за делот за заедници за слободен софтвер по земја, бидејќи во делот каде вашата препорака вели дека не ми помогна и дојдов до тој дел преку овој дел; гледајќи дека немаше колумбија, постои dragonjar.org што дава информации за овие заедници во различни градови на Колумбија, ви благодарам ако ја земете предвид мојата препорака. Пробав да го познавам linux by damn, но sudo -s не ми одговара, а тоа е како што видов во 10 упатства за да можам да го инсталирам, би ценел ако има некој заинтересиран да каже зошто.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Гледав што ни кажуваше.
   За жал, заедницата Dragonjar.org е насочена кон ИТ безбедност, не слободен софтвер. Додека тие две можат да бидат поврзани, тие не се баш исти.
   Прегратка! Павле.

 8.   k40sk1d dijo

  Леле !!… колку книги, оние што ме интересираат се: c / c ++, c # питон, јава.

 9.   Анку dijo

  Многу добар избор и згора на тоа тие го ажурираат од време на време, особено на англиски јазик.

 10.   xnmm dijo

  Она што би ме интересирало би била книга за програмирање игри во Јава, не C или C ++ затоа што тие не се многу преносни, а идејата е да се направи миникефт, но бесплатен и дека ги има сите свои функции и повеќе.

  Дали ви препорачуваме некоја книга?

  1.    Раул П. dijo

   Мора да купите книги за opengl, препорачувам книги напишани на англиски јазик.

 11.   белкис dijo

  Ме интересираат книги за инсталирање програми што ме интересираат, игри и подобро познавање на мојот тим