Што значи #!/bin/bash

скрипта

Ако некогаш сте напишале, преземале или отвориле a скрипта за баш, сигурно сте налетале на малку чудна прва линија која не секој знае што значи и зошто треба да се стави таму. Мислам на #!/bin/bash. Па, во оваа статија ќе можете да ги знаете сите детали за тоа како се вика, за што служи и дали е секогаш исто или има некои промени.

Што е толкувачки јазик?

програмски јазик V

Un толкуван програмски јазик тој е оној што не треба да се компајлира за да се изврши, туку може да се изврши директно од изворниот код со помош на толкувач, што не е ништо повеќе од програма што може да го преведе кодот во машински разбирливи инструкции. Ова носи некои предности:

  • Мулти платформа: бидејќи не е бинарен, може да се извршува на различни платформи без модификација, што е јасна предност ако сакаме кодот да работи на кој било систем.
  • Преносливост: ако толкувачот е подготвен за платформа, тогаш интерпретираното писмо или јазик ќе работи на таа платформа.

Сепак, овие толкувани јазици исто така имаат неговите недостатоци:

  • Еден од нив е изведба, бидејќи им треба преведувачот секогаш да работи во позадина за да работи.
  • Сопствена зависност на преведувачот.

Како пример за толкувани јазици Може да се споменат некои, како Java, C#, JavaScript, Visual Basic .NET и VBScript, Perl, Python, Lips, Ruby, PHP, ASP итн.

Што е сценарио?

Пишување скрипта: Практични примери

Пишување скрипта: Практични примери

Un скриптата е само код создаден со интерпретиран програмски јазик за извршување на задача. Тоа е генерално едноставна програма, со настан на команди или наредби кои се извршуваат последователно.

Што е #!/bin/bash (шебанг)?

Содржина на скрипта на палетата со глувче

Содржина на скрипта на палетата со глувче

Конечно, темата на оваа статија е тоа познатиот #!/bin/bash, кој е познат во јазикот на Уникс како Шебанг. Иако ова е највообичаеното, не е секогаш неопходно да се користи за да функционира сценариото. И други проекти имаат свои шебанги, како што се #!/usr/bin/env python3, #!/bin/sh итн.

Целта на Шебанг едноставно ја дава целосната патека на школка, за да може да се наоѓа каде и да се извршува скриптата. Исто така, како што можете да видите, во него не е одредена само патеката, туку и толкувачот, во овие случаи Bash, Python 3 и други толкувачи со кои треба да се работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.