Кантата против Амарок против Клементин, битка во тешка категорија

Вчера компанијата Јојо308 Ме разнесоа и се решив Кантата, клиент за MPD (Музички плеер Даемон) и во она што остана од ноќта, започнав темелно да го прегледувам, па се појави оваа споредба.

Инсталација

Постапката што ја опишуваме подолу треба да биде слична и во другите дистрибуции, користејќи ги нивните соодветни менаџери на пакети. Овој напис нема за цел да покаже како да ги конфигурирате аудио плеерите споменати во него.

En ArchLinux Ние ги инсталираме 3-те играчи од официјалните складишта, како што следува:

$ sudo pacman -S amarok cantata clementine mpd

Мора да инсталирате MPD за да можеме да ја репродуцираме нашата музика без проблеми од локалните папки со Кантата, но само тоа, не мора да го конфигурирате или нешто слично.

Откако ќе се инсталираат, конфигурирани и другите треба да излезат како на следните слики.

Сите информации што ќе ги понудам подолу, како и моите критериуми, ќе бидат засновани на тоа како доаѓаат играчите на ДЕФЕКТ, без да менувате изглед или функционалност.

Интерфејс

Интерфејсите на Клементина y Амарок Ние веќе ги познаваме, но јас ќе покажам слика од екранот на 3-те стандардни играчи:

Амарок

Амарок

Кантата

Кантата

Клементина

Клементина

Ако забележите, распоредот на елементите на Кантата y Клементина тие се многу слични, но не се исти опции.

Иако Кантата Тоа е најприлагодливиот плеер во однос на интерфејсот, тоа ме прави Клементина Стандардно е најинтуитивен и лесен за употреба меѓу трите, особено кога прелистувате низ нашата музичка колекција.

Клементина y Амарок дозволете ни да ја организираме нашата колекција следејќи различни критериуми како на пр Genанр »Албум» Уметник, на пример, но Кантата го одделил Уметници на Албуми.

Покрај тоа, Genанрови Мјузикли се појавуваат на дното на списокот „Уметници“ или „Албуми“ и не е интуитивно кога имаме многу голема листа.

Една точка во прилог на Кантата е дека можеме да го имаме Проширен интерфејс како на сликата погоре, или на Минимален интерфејс, во стилот на iTunes.

Канта со минимизиран интерфејс

Канта со минимизиран интерфејс

Клементина y Кантата Тие овозможуваат изменување на страничниот панел, односно начинот на кој се гледаат јазичињата, со текст или само со икони, горе, долу, од страната, што Амарок не прави.

Можеби најтешкиот од Кантата Сметам дека конфигурацијата е многу разновидна, но многу дисперзирана. Треба да потрошите околу 5 минути за да го напуштите интерфејсот според нашите вкусови.

Потрошувачка и перформанси

Ова е токму местото каде што сакав да одам. Кантата ги зема сите награди во однос на потрошувачката на меморија, зафаќајќи просек помеѓу 30 MB минимизиран до системската лента и 45 MB во нормална состојба.

Ако го споредиме со неговите противници, овие бројки, дури и највисоките, се смеат во споредба со 75 MB de Клементина и 128 MB de Амарок. За оние кои имаат 4 GB RAM и повеќе, ова можеби не е важно, но за остатокот важи.

Кантата Изненадувачки е во овој дел и може да биде одличен избор за дистрибуција на светлина. Непотребно е да се каже, работи многу брзо и на тестовите што ги извршив, остана стабилен и не претставуваше грешки.

Секогаш поврзан

На тема поврзаност и достапност на ресурси на Интернет, немам многу што да придонесам, бидејќи поради ограничувањата што ги имам, не можам да ги тестирам сите функционалности.

Според мое искуство, Амарок многу брзо ги вчитува текстовите на песните, но Клементина не, има дури и моменти кога не треба да се вчита ништо. Истото се случува со кориците на Албумите и во овој дел Амарок е победнички.

Но, ми се допаѓа колку повеќе Кантата ни ги покажува информациите за песната, сите на едно место.

Информации во Кантата

Информации во Кантата

Во краток преглед

Ако ме прашаат која сакам, велам: Со 3-те Амарок тој е многу моќен кога станува збор за управување со нашата Музичка библиотека и пишување до Архивски цели, но е многу тежок.

Клементина е полесен од Амарок, но начинот на кој ги прикажува информациите за песната е непријатен за мене, бидејќи сè е одвоено и е потребно многу повеќе време за да се прикажат податоците.

Кантата не само што е полесен отколку Амарок, но во аспект на прикажување на податоците на песните, изведувачот или албумот, тој ги надминува останатите. Значи, кој, засега, тоа беше мојот играч со глава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

48 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сатанаГА dijo

  Најновата слика од екранот ме натера да се обидам да ја испробам Кантата. Како и да е, многу ми се допаѓа Климентин и го користам подолго време. Proveе го докажам тоа за да го видам тоа.

 2.   Галукс dijo

  Можеби погледнете ја Кантатата за потрошувачката на RAM меморија .. Поздрав

 3.   hnонфгс dijo

  Не го гледам проблемот што не ги покажува "сите информации" напротив, ако нешто што не ми се допаѓа кај Амарок е тоа што постојано ги презема информациите од Википедија или писма без јас да прашам (јаде многу ресурси за нешто што не е многу корисно за мене веќе, а тоа е апликација која секогаш е во позадина). Клементин ми се чини најбалансиран играч што сум го пробал досега. Има само еден проблем, во најновата верзија го уништија пребарувањето песни. Не знам зошто лентата за пребарување понекогаш не работи или филтрира песни ужасно погрешни.

 4.   Вики dijo

  јерокот и Томахавк исто така се препорачуваат премногу

 5.   мачка dijo

  Ми се допадна Кантата, но ме обземаат интерфејсите „музички библиотеки“, така што за да пуштам музика / видео / стриминг, користам програми како Xnoise и VLC најмногу.

  1.    елиотим3000 dijo

   VLC има поедноставно ракување со библиотеките од тие три, но само по себе го сакам начинот на кој ги организира песните и станиците што ги додадов од Shoutcast (го правам тоа рачно, бидејќи од самиот VLC не може да се должи Тој сè уште ги има спомените на AOL, иако сега Shoutcast е дел од Radionomy).

 6.   Емануел dijo

  Goingе ја испробам Кантата за да видам како оди. Она што можам да го кажам е дека израмнувачот на Клементин е многу подобар од оној на Амарок, но подобро ми се допаѓа што Амарок ги вметнува метаподатоците и стиховите за да започне да пее

  Патем, не знам дали му се случи на некој друг, но понекогаш кога го стартувам Clementine, тој почнува да користи 100% процесор и виси; Морам да го убијам процесот, потоа ќе го отворам и сè што е нормално. Не најдов објаснување за проблемот. Користам Кубунту 13.10.

  Поздрав.

 7.   тежок металмиксер dijo

  Кантанта изгледа многу интересно. . . Да не беше фактот дека треба да ги конфигурирате портовите, што повеќето луѓе не можат затоа што немаат пристап до податоци до рутерот, дури и во Виндоус со отворена порта, тоа не го препознава, па затоа е невозможно е да се користи програмата.

 8.   огноотпорен dijo

  Вистината е дека имам слушнато за кантата, но не сум стареел, овој напис ги отвори очите и ќе пробам кантата, благодарам елав, поздрав

 9.   Персоналот dijo

  „Поента во корист на Кантата е тоа што можеме да го имаме Проширениот интерфејс како на сликата погоре, или Минимизираниот интерфејс, во стилот на iTunes.

  Сериозно?

  http://i.imgur.com/xQ5ogqg.png

  1.    елиотим3000 dijo

   За тоа подобро да користам смел.

   1.    Персоналот dijo

    Па, можете да го користите она што го сакате, на ист начин како што секој го користи она што најмногу го сака, но поентата не ми е дека амарокот го прави подобро, или дека тоа е единствената што го прави тоа, но не е точно дека кантата има предност за нешто што и двајцата можат да го направат совршено.

  2.    елав dijo

   Ова ... Како можеш да го ставиш Амарок вака? Колку и да гледам тешко, не можам да најдам начин ... Сепак, сепак е тежок играч.

 10.   yoyo dijo

  Можам само да кажам дека откако ја запознав Кантата, секој ден повеќе ми се допаѓа.

  И, како што гледам, го имаш во QT4. Во KaOS го имаме во QT5 и е уште поладен 😉

  1.    елиотим3000 dijo

   Користев QT4, но штом го инсталирам Arch во мојот VirtualBox, ќе ставам QT5 во него за да видам како работи.

 11.   германски dijo

  Клементина има цијанат, вашиот аргумент е неважечки!

 12.   Хуан Мануел dijo

  Останувам со клементина, ја земам целата своја музичка колекција од мојот диск DLnA и е 10-ка што ја вчитува супер брзо на мрежата.

 13.   Sergio dijo

  Дали Кантанта се споила меѓу пситата, како што прави Клементина? Ја користам таа функционалност за да пуштам музика. Досега единствените играчи кои го имаат и дека работи добро се Клементина и нејзиниот ансестро Амарок 1.4. Останатите се неуспешни при спојување на патеките, тие не се преклопуваат или, на кратко, пресекуваат катастрофа.

  1.    елав dijo

   Всушност, во опциите ја има таа одлика, но не сум ја пробал

 14.   ден dijo

  И во однос на квалитетот на звукот, изедначувањето и алатките? Дали има разлика во квалитетот помеѓу плеерите?
  Меѓу алатките, Клементина има конвертор на формат, не ги познавам другите две, во мојот случај би ме интересирале повеќе овие точки отколку интерфејсот и потрошувачката.
  Извештајот е исто така многу добар.

  1.    Персоналот dijo

   Како прво, мора да се стави до знаење дека кантанта НЕ е играч, тој е фронт за MPD (ова е плеерот, многу повеќе од тоа, тоа е демон за управување и пуштање музика).

   Сега за вашите поени.

   Квалитет на звук:
   И amarok и MPD (Без / со кој било фронт што ги користите) можат да ви понудат ист квалитет на звукот.

   Изедначување:
   Amarok може да изедначи само ако се користи заедно со gstreamer, што не го достигнува квалитетот на звукот на VLC телефонот (што може да го слушне само обучено уво и со тим што ги истиснува сите ваши песни.)
   МДП нема еквилајзер и колку што знам ниту еден нејзин фронт не го додава (некој ме корегира ако грешам, исто така ми е интересно), она што можеш да го направиш е да го изедначиш звукот поминувајќи го преку џек 2 и третина апликација, мора да биде комплексна никогаш не сум ја направил и не знам до кој степен тоа би влијаело на квалитетот на звукот.

   Алатки:
   Со MPD нема да најдете никаква алатка за конверзии или слично, не е целта на даемонот или услугата. Но, затоа не е инфериорно, има свои предности, како што е брз пристап и контрола на вашата музичка библиотека преку локална мрежа или интернет, дури и со малку повеќе стриминг на работа.

   1.    НауТилуС dijo

    Долготрајна употреба на MPD.

    Сè уште не можам да се навикнам да го користам Амарок. Толку клементина, ниту јас не бев многу убеден.

    Или поточно, јас не сум толку баран во однос на аудио, затоа го користам Audacious засега, затоа што има нешто што го немаат гореспоменатите, а тоа е дека пушта .SPC-датотеки или поточно играње музика, што јас како толку многу да слушам во моето слободно време.

    Поздрав.

    1.    Персоналот dijo

     Јас ги користам и двата, всушност користам 3, ако додадеме мртво говедско месо кога работам на друга работна површина освен KDE.

     Сите тие имаат свои предности, сакам да ја користам секоја опција таму каде што таа најдобро се снаоѓа.

   2.    ден dijo

    Многу јасно, ви благодарам многу.

 15.   romina dijo

  здраво елав.
  ова многу добра кантата + мпд, го користам веќе некое време во манџаро со кде и е цевка !! Патем, дали знаете како да ја прилагодите кантата со конки?
  да покаже песна, албум, изведувач и сл.
  Можев да ја добијам само корицата на албумот,
  сите статии што ги најдов на Интернет се за mpd + conky но не ми одговараат, ми фрлаат грешка ..
  Conky: MPD грешка: проблеми со добивање одговор од „localhost“ на портата 6600: Врската е одбиена
  бакнеж, роми

  1.    елав dijo

   Всушност, немам идеја како да го сторам тоа, бидејќи не користам Conky, но има сигурен начин да го сторам тоа. Willе мора да пребаруваме на Google.

 16.   Елена dijo

  Клементина засекогаш * или *

  1.    елиотим3000 dijo

   Па, меѓу тие тројца, одам по Клементина иако ми се допаѓа смел во QT и / или VLC.

 17.   Габа dijo

  Ги испробав сите освен каната и можам само да ти кажам дека Музике е најдобриот играч што сум го пробал досега (заедно со Банши)

  http://flavio.tordini.org/musique

 18.   елиотим3000 dijo

  Предлогот за Кантата е интересен, но вистината е дека јас се одлучив за едноставноста на смелиот и разноврсноста што ми ја нуди VLC при организирање на музичката библиотека што ја зачував на многу поуреден начин.

  Но, назад на темата за смртен натпревар Во прашање, би се одлучил за Кантата затоа што има многу покохерентен интерфејс со естетиката на KDE и барем, ви ги нуди информациите на поуреден начин за да можете да уживате во музиката на вашиот омилен уметник, и патем, знај малку повеќе од тоа и / или уживај во текстовите појасно.

  П.С: Јас сè уште го сметам Амарок за iTunes на GNU / Linux за да биде исто толку мастодон кога станува збор за негово водење.

 19.   мачка dijo

  Со среќа, нема начин да се инсталира Кантата без да се влече медиумот KDE во Arch / Manjaro?

  1.    Персоналот dijo

   Ако сте со XFCE, тој користи GMPC, тоа е исто како кантата, но без зависности од KDE

 20.   Цитукс dijo

  Ме вознемирија да ја испробам Кантата, ја составив за Debian Wheezy, но кога ќе ја стартувам виси. Дали некој можел да го инсталира на Debian?

 21.   едебианит dijo

  Среќен сум со Кантата. Веќе долго време сум верен на гуајадека и опенбокс. Денес решив да инсталирам зависности од KDE само за да пробам Cantata ...
  Го сакав неговиот интерфејс.

 22.   ПИКОРО Ленц Меккај dijo

  Она што не се брои е дека канатата не игра, тоа е само интерфејсот, затоа потрошувачката на самата репродукција, а другите ги прави mpd, што е поголемо токму во моментот помеѓу неиграњето и по играњето датотека.

  Ова значи дека тие ја анализирале кантата без да земат предвид дека сама по себе е бескорисна и затоа е потребно заедно да се анализира кантата + мпд кога зборуваат за потрошувачката и перформансите.

  во овој случај повеќе не е "толку лесен" бидејќи mpd бара повеќе зависности кога станува збор за други формати на датотеки, што климентин го прави ..

  1.    елав dijo

   Добро. Во право сте што ги измерив само перформансите на интерфејсот, а не на MPD, што ми троши околу 17 MB. Значи Кантата + МПД заедно трошат исто, или малку помалку од Клементина. Оној што не простува е Амарок, тоа е тешко ДА или ДА.

 23.   Дамијан4 dijo

  Здраво, ја инсталирав Кантата. Многу ми се допаѓа, особено малиот Овен што го троши. Сега, имам сериозен проблем. Секој пат кога ќе го затворам, кога повторно ќе го отворам, не ги вчитува сите корици на албумот. Откривајќи, гледам дека тоа е затоа што секој пат кога ќе ја затворам, се обидува да ја отвори мојата библиотека од папка што не е „Музика“, но се нарекува „Музика“ (како што само кажав). Повторно ја ставам точната папка (тоа е Музика) и правилно вчитува сè. Проблемот е што морам да го правам тоа секогаш кога ќе ја отворам програмата и навистина е многу вознемирувачко. Некој има решение за ова? Благодарам многу

  1.    Дамијан4 dijo

   Јас си одговарам, и ќе го предадам решението во случај некој од нив да работи за вас. Проблемот е што папката Музика има акцент (тилда). Само што требаше да создадам врска до папката „Музика“ и да ја преименувам во кое име сакав, но без акцент (пр. Музика). Потоа, кажете му на Кантата да ја пронајде мојата музичка библиотека или колекција во поставките од таа креирана врска и… voila! Го реши мојот проблем.

 24.   Јукитеру dijo

  Сето тоа многу убаво, но во случај на графика повеќе ја сакам Клементина (во копнеж по мојата стара loveубов кон Амарок) и со mpd + ncmpcpp со тоа ги покривам моите потреби

 25.   Anonimo dijo

  Чекори за инсталирање на Кантата на ubuntu:

  sudo add-apt-repository ppa: ubuntuhandbook1 / cantata
  sudo apt-get update
  sudo apt-get инсталирај кантата

 26.   DMM dijo

  Потешките играчи имаат тенденција да бидат поубави (и да имаат повеќе функции), но ако сме заинтересирани за музика, мислам дека ништо не се споредува со MPD (без оглед на интерфејсот)
  Со Клементин - кога го користев - не можев да добијам чиста беспрекорна репродукција. Амарок не се сеќавам, но беше многу тежок. VLC има познати проблеми со аудио (подесување!: http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=104958 )
  Со MPD можеме да го заобиколиме миксерот на оперативниот систем (карактеристика што ја споделува со Audacious, Deadbeef, Gmusicbrouwser, итн.). Изградете ексклузивен сервер за аудио, без графички интерфејс или непотребни услуги што работат во позадина, контролирајте го преку мрежата (преку друг компјутер, Android, Iphone ...), репродуцирајте потоци на податоци на DSD, поврзете го со надворешен D / A конвертор, сите без изменување на „оригиналните“ битови и многу други карактеристики директно поврзани со квалитетот на звукот и не толку со визуелно впечатливи функции. Иако вториот зависи од избраниот клиент

 27.   Пепе Бараскоут dijo

  Амарок е првото нешто што го деинсталирам во Кубунту, мој тековен плеер е Клементин, но сега кога го прочитав прегледот на Кантата, веќе го преземав и ќе пробам. Слушам многу подкасти и она што ме интересира е малата потрошувачка на RAM меморија.

  Ви благодариме за препораката.

 28.   алунадо dijo

  Рекламата е малку стара, но нејзините информации се актуелни и можеби некој може да ми даде опција што ја барам:
  Дали има некој плеер освен клеметинот што ми дозволува да отворам албуми или папки за албуми како јазичиња? (плејлисти).
  Амарок и кантата го немаат тоа и јас сум зависен од тоа што имам два три бенда подготвени да слушам и да „вртам“ по еден брзо ...

 29.   сигурно dijo

  Здраво, порано користев кантата во прозорците, но во crunchbang нема како да ја оставам да работи бидејќи се затвора (додека продолжува да игра) и бидејќи инсталирав kde, извештајот за грешка прескокнува аудио велејќи дека верзијата има проблем. .. Немав идеја дека ја оставив машината неискористена еден месец и сега не знам на што се должат овие проблеми ...

 30.   Или dijo

  Здраво елав.

  Како прво, ние ја цениме целата работа и напор што луѓето како вас ги вложуваат за да нè научат да продолжиме да учиме во овој свет на gnu / linux.

  За Амарок и неговиот мини поглед, ми се чини дека не добивте одговор, сега ќе ви кажам како го правам тоа и се надевам дека ќе ви послужи.

  Отвораме Amarok, одиме во менито за преглед и таму ги одштиклирате сите опции, исто така одете во менито за преференции и одштиклирајте ја „прикажи ја лентата со менито, проследено со избирање на долниот раб на прозорецот и влечење колку што ни овозможува да ги минимизираме тоа Спремен

  Улов http://i.imgur.com/VIIydLP.png

  Честитки!

  1.    елав dijo

   Одлично благодарам

 31.   Себастијан Перез dijo

  Beе се охрабрам да ја испробам Кантата, бидејќи не знаев за тоа, претходно бев корисник на Амарок, но се префрлив на Клементина за некои детали, а тоа беше што собирав музика на мојот компјутер во формат FLAC и многупати флеш дисковите доаѓаат со нивните песни одделно, ако не и дека FLAC-датотеката доаѓа со дискот заедно со CUE-датотеката што е онаа што содржи информации во која минута започнува таа песна. Во Амарок, колку и да барам, не најдов начин да ја натерам да ја препознае FLAC-датотеката одделно, бев принуден да го пуштам целиот диск, од друга страна, Климентин е во можност да ги препознава трагите одделно, иако доаѓаат во единствена FLAC-датотека.

  Друга поента е дека при скенирање на колекцијата видов проблем со Амарок, имам нешто повеќе од 500 GB музика обележана со жанр, изведувач, албум и сл ... Излегува дека кога мојата колекција стануваше се поголема и поголема, сфатив дека некои дискови не се појавија во колекцијата и колку и да дадов за да ги ажурирам дисковите не се појавија, се обидов со Клементина и овој ако ми ги покажеше, овој проблем беше потврден во Амарок со надминување на 180 GB во мојата колекција приближно, во Клементина имам, се случи и мене, но сега се случи дека колекцијата е поголема од 500 GB, но само скенирај ја повторно и се појавуваат повторно, не знам зошто се должи ова, дека и покрај тоа што сум обожавател на Амарок, јас го сменив Клементин.

  Seeе видам како работи Кантата, како е со FLAC-датотеки и премногу голема колекција.

 32.   Марко dijo

  Одличен пост, многу уреден, многу уреден, лошо го гледам 3 години подоцна :(.

  честитки.