Биткоинот е веќе легален во Ел Салвадор и станува првата земја што го одобрила како законско средство за плаќање

Денес 9 јуни 2021 година стана исклучително важен датум за Bitcoin, оттогаш Предлог-законот на претседателот на Салвадор, Наиб Букеле беше одобрен од Конгресот на земјата со 62 гласа од 84. Со ова, Ел Салвадор станува првата земја што усвои закон со кој Биткоин се претвора во законско средство за плаќање.

И тоа е дека неодамна разговаравме за тоа овде на блогот и претседателот на Салвадор бара моќ во биткоинот решаваат многу економски и социјални проблеми на земјата, Па, за време на конференцијата Биткоин 2021 година, претседателот Најиб Букел објави дека се подготвува предлог-закон за Конгресот што би го направил Биткоин правна валута во земјата и така беше.

„Целта на овој закон е регулирање на биткоинот како законско средство за плаќање, неограничено со преземање, неограничено во каква било трансакција“, можеме да прочитаме во првиот напис од текстот што сега треба само да го ратификува шефот на државата зад проектот .

Букеле го промовираше потенцијалот на дигиталната валута да им се овозможи на најзагрозените Салвадорци да пристапат до законски финансиски систем, да им помогнат на Салвадорците кои живеат во странство лесно да испраќаат пари дома и да овозможат создавање работни места.

„На краток рок, ова ќе создаде работни места и ќе помогне да се обезбеди финансиска вклученост за илјадници луѓе надвор од формалната економија“, рече Букеле во своето видео.

Според некои извори, Салвадор е земја со претежно готовинска економија, каде околу 70% од населението нема банкарска сметка или кредитна картичка.

Салвадорскиот претседател Е убеден за правење правно застапништво на биткоин решаваат многу економски и социјални проблеми на земјата.

„Тоа ќе ги подобри животите и иднината на милиони луѓе“, рече Букеле.

Додека Букеле е возбуден за неговиот проект, некои се загрижени за фактори како што се нестабилноста на биткоинот и нарушувањата што може да ги предизвика во денешниот финансиски систем.

Бидејќи јасен пример е во период од три месеци, од октомври 2017 година до јануари 2018 година, на пример, нестабилноста на цените на биткоинот достигна скоро 8%. Ова е повеќе од двојно повеќе од нестабилноста на биткоинот во текот на 30-дневниот период што завршува на 15 јануари 2020 година.

Сепак, аналитичарите велат дека употребата на биткоин како валута за земјите во развој кои во моментов доживуваат висока инфлација Интересно е ако ја земете предвид нестабилноста на биткоинот во овие економии во споредба со нестабилноста на биткоинот во УСД (моментално меѓународната валута за тргување).

Поради ова, некои економисти гледаат на Биткоин како безбедна резерва или безбедно засолниште, Од неговото лансирање, биткоинот е дефиниран како безбедно пристаниште, а неколку аналитичари и публикации се обидуваат да го сторат тоа само врз основа на податоците на пазарот.

Иако ова работи добро за средства и стоки со вистинска долговечност на пазарот, за биткоинот друга идеална патека е идеална. Извештаите неодамна открија дека Иран го користи за да ги заобиколи ембаргото врз својата економија.

Но, други експерти се против оваа идеја. Според нив, биткоинот е понестабилен, помалку ликвиден и поскап за трговија (во однос на времето и трошоците) од другите средства (вклучувајќи го и златото, традиционалното безбедно прибежиште), дури и под нормални услови на пазарот. Додека не созрее пазарот, би било ризично да се гледа Bitcoin како безбедно пристаниште.

Покрај овие проблеми, тука е и проблемот со потрошувачката на енергија на биткоин., која продолжува да расте секоја година. Во моментов, биткоинот троши повеќе електрична енергија од Аргентина. Ова е еден од заклучоците на анализата на Центарот за алтернативни финансии на Универзитетот во Кембриџ објавена минатиот февруари. Еве уште една проценка на потрошувачката на енергија на познатата мрежа за поддршка на криптовалути од 1% од цената на целиот свет. Значи, климатските експерти предупредуваат дека поширокото усвојување на биткоинот може да доведе до енергетски хаос.

Засега, иницијативата на Салвадор е изолиран случај, бидејќи иако употребата на биткоин е овластена во неколку земји низ светот, никој од нив сè уште не презеде иницијатива за легализација на валутата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.