Биткоинот може да биде законско средство за плаќање во Ел Салвадор

На конференцијата Биткоин 2021 година, Претседателот на Салвадор, Наиб Букеле објави дека се подготвува да испрати предлог-закон до Конгресот што ќе го направи Биткоин правна валута во земјата. Ако овој предлог-закон биде усвоен, земјата ќе стане првата земја што го усвои Биткоин како законско средство за плаќање.

Ел Салвадор се обидува да воведе законодавство направете ја првата суверена нација во светот што го прифати биткоинот како законско средство за плаќање, заедно со американскиот долар. Букеле го промовираше потенцијалот на дигиталната валута за да им овозможи на најзагрозените Салвадорци пристап до законски финансиски систем, да им помогне на Салвадорците кои живеат во странство лесно да испраќаат пари дома и да овозможат создавање работни места

„Следната недела, ќе му испратам на Конгресот нацрт-закон што ќе го направи правното парично средство за Bitcoin“, рече Букел во видеото објавено на конференцијата за Биткоин. Аналитичарите велат дека Букеле, 39-годишен десен популист, кој дојде на власт во 2019 година, има огромно мнозинство од 56 од 84 места по убедливата победа на законодавните избори минатиот март. Ова значи дека законот најверојатно ќе помине.

Претседателот на Салвадор е убеден за правење правно застапување на биткоинsolveе решам многу економски и социјални проблеми на земјата.

„Тоа ќе ги подобри животите и иднината на милиони луѓе“, рече Букеле.

Според овие сметки, со користење на Биткоин, износот што го добиваат повеќе од милион семејства со ниски примања ќе се зголеми за еквивалент на милијарди долари секоја година. Ова не е прв пат Ел Салвадор да започне биткоин. Во март, Strike ја лансираше својата апликација за мобилно плаќање таму, која за кратко време стана најсимнуваната апликација во земјата.

Додека Букеле е возбуден за неговиот проект, некои се загрижени за фактори како што се нестабилноста на биткоинот и нарушувањата што може да ги предизвика во денешниот финансиски систем. Всушност, иако централните банки ширум светот фасцинирано реагираа на биткоинот, тие првично не сакаа да ги прифатат крипто-валутите поради нивната екстремна нестабилност. Биткоин, на пример, изгуби повеќе од половина од својата вредност на почетокот на годината, откако достигна рекордно високо ниво од над 60,000 УСД. Другите крипто-валути, со кои ретко се тргува, се уште понестабилни, одат нагоре и надолу како клацкалки.

Ова често се случува врз основа на шпекулации или твитови на меми од извршниот директор на Тесла, Елон Маск. Вашите коментари многу влијаат на вредноста на овие монети. Сепак, зголемувањето на популарноста на крипто-валутите ги натера Федералните резерви на САД да станат многу заинтересирани за границите на традиционалниот долар, особено кога станува збор за плаќања и трансфери на пари што може да траат неколку дена. Трансакциите со биткоин се одвиваат скоро веднаш. За криптовалутите не е потребна банкарска сметка. Тие се чуваат во дигитални паричници.

Ова може да им помогне на луѓето од најсиромашните заедници, како и многумина во Салвадор, но исто така и до малцинските заедници во земјите ширум светот, за да имаат подобар пристап до нивните финансии. Лаел Браинард, член на Одборот на гувернери на Федералните резерви на САД, минатиот месец се залагаше за безбедна дигитална валута, поддржана од централната банка, што може да создаде поефикасен систем на плаќања и да ги прошири финансиските услуги на Американците. Кои беа занемарени од традиционални банки. Кина веќе ја тестира таа паричка.

Во Мај, Претседателот на Федералните резерви omeером Пауел објави дека централната банка ќе објави документ ова лето дn оцртување на размислувањето на одборот за придобивките и ризиците поврзани со дигиталниот американски долар.

Иако криптовалутите како биткоинот се дигитални, дигиталната валута на централната банка би била суштински различна од денешните крипто-валути, бидејќи сепак ќе ја контролира централната банка, а не децентрализираната компјутерска мрежа. Иако нестабилноста понекогаш може да биде предност, потрошувачката на енергија е секогаш проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.