Блокчејн, криптовалути и телекомуникација: Изгледи за 2020 година

Блокчејн, криптовалути и телекомуникација: Изгледи за 2020 година

Блокчејн, криптовалути и телекомуникација: Изгледи за 2020 година

ова годишен 2020, ефектот произведен од COVID-19 пандемија (Коронавирус 19). И поради тоа, сегашното и блиско сценарио, особено во технологијата, трудот и финансиите, треба да се надминат со голема креативност и брзина.

И за ова, технологиите поврзани со светот на Слободен софтвер и со отворен извор, како, Блокчејн, криптовалути и телекомуникација, ќе биде од суштинско значење за успех, во смисла на надминување на последиците од оваа нова болест.

Слободен софтвер и јавни политики: Предности

Да имаме предвид дека во моментот софтвере фундаментална алатка работењето на нашите општество Речиси сè се ракува софтвер, и неколкуте работи, физички или рачни, постепено се дигитализираат, како што се монети и форми и видови на работа.

И некои од елементите, што го прави софтвер да бидат поуспешни и побрзо спроведени и распространети, во секојдневниот живот на луѓето, се транспарентност, доверба и безбедност што се пренесува кога се користи. Елементи кои патем се основен дел од Слободен софтвер и со отворен извори секоја технологија, механизам или методологија поврзана со нив.

 

Слободен софтвер и јавни политики: Заклучок

Слободен софтвер и софтвер со отворен код низ

Која е причината зошто, не случајно е тоа постигнат успех во оваа последна деценија, од страна на Слободен софтвер и со отворен извор, и придружните технологии како што се Блокчејн и криптовалути, или други поврзани. Факт што го забележавме во други претходни публикации, како што се:

Покрај тоа, и фокусирање на здравствена материја, поради сегашната состојба, Слободен софтвер и со отворен извор, Исто така е многу корисно и важно во оваа област, како што изразивме во последната статија, наречена: Коронавирус: Како слободниот и отворен софтвер придонесува во борбата?.

Панорама: Кон каква иднина се наоѓаат слободниот софтвер и софтвер со отворен код?

Панорама: Кон каква иднина се наоѓаат слободниот софтвер и софтвер со отворен код?

Технолошки предел за 2020 година

Како што искажавме претходно, Владите на многу земји земаат многу мерки да се справат со негативните и често смртоносни последици од COVID-19 пандемија (Коронавирус 19), затоа е добро да се потенцираат, некои поврзани со Слободен софтвер и со отворен извор кои ќе се истакнат за употреба, во дејствијата што треба да ги преземат тие:

blockchain

Употребата на технологија blockchain сигурно ќе се прошири, и во големи и во мали организации, и јавни и приватни, за да се постигнат подобрувања во ефикасност на оперативните модели и деловните или социјалните процеси, струја. Бидејќи, во процесите или активностите каде што се разменуваат информации или се управува со дигитално контролирана информација, употребата на Блок ланци, позитивно ќе влијае на областите како што се, на пример, синџири на снабдување и механизми за следливост на производи, стоки и услуги.

Што, следствено, може да доведе до аспекти, како што се, минимизирајте ја употребата на „работни места лице в лице“ и употребата на „посреднички компании“, со што се заштедуваат трошоци и се намалуваат ризиците од измамничко однесување и човечки грешки.

Исто така, сега кога „податоци“ на организација или индивидуа се сметаат за ресурс и / или многу вредно средство, употреба на технологија blockchain гарантира ефикасен и безбеден начин за нивно чување, заштита и употреба, бидејќи нуди а децентрализиран и шифриран систем, што е идеално за тоа.

И, конечно, од технологијата blockchain овозможува сигурни интеракции помеѓу 2 или повеќе непознати учесници, заедно со елементи на автентикација на корисникот, валидација на трансакцијата и непроменлива регистрација на информации во А. дигитална книга, ова може да се искористи совршено за да се поврзат без поголеми проблеми компании, добавувачи, луѓе и да се поврзат нивните активности, комуникации и одлуки.

Што може да доведе до можност за а дигитализација вкупно секој бизнис модел и начин на работа, на пример, Паметни договори, и поголема сопствена контрола на податоците од секој вклучен.

Криптовалути

Како Криптовалути, кои се поддржани за возврат, од технологијата blockchain, вие нудите идеална можност да минимизирајте ја употребата на физички пари, мерка препорачана од двете Светската здравствена организација (СЗО), како и за многумина Владите, за да се спречи ширењето на СОВИД-19.

Покрај тоа, овие овозможуваат или олеснуваат плаќањето на договорен или „хонорарен“ персонал, на оддалечени локации или земји, каде што платежната инфраструктура е ограничена, на економијата и / или валутите се непостојани, или е од Хард пристап по теми на санкции и блокови, на некои земји против други.

Телекомуникации

Како да Телекомуникации, или користејќи технологија blockchain или само некои други слободна и отворена технологија по можност, да се олесни и гарантира повисоко ниво на транспарентност, доверба и безбедност во операциите, како на пр VPN мрежи и / или GNU / Linux оперативни системи, со цел да се ублажат физичките контакти и непотребниот трансфер на луѓе, би било во согласност со препорачаната мерка од многу организации, институции и влади, за да се спречи ширењето на СОВИД-19.

На кратко, тој има уште многу да придонесе, на Слободен софтвер и со отворен извор, особено во непосредна близина, за придобивка, стабилност и успех на човештвото, среде оваа криза што произлегува од Болест од коронавирус 2019 (COVID-19).

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за многу веројатно «Panorama tecnologico, social y laboral» со кои ќе се соочиме во текот на ова годишен 2020 со сцената на COVID-19 пандемија (Коронавирус 19), во која сигурно ќе се истакнат современите технологии кои се во полн ек, како на пр «la Blockchain, las Criptomonedas y el Teletrabajo», да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.