Шеми на Кејт: Промена на боите на КЕТЕ

Кејт е напреден уредник на текст на проектот KDE SC, и во споредба со некои од сличните апликации во другите работни околини, тоа е скоро како IDE, полн со опции и функционалности. Но, пазете се, тоа е само уредник на текст.

Кога ќе ја отвориме Кејт по дифолт, наоѓаме вакво нешто:

Шеми на Кејт

Сепак, можеме да инсталираме некои стилови (или шеми) за да го подобриме изгледот на Кејт или да му помогнеме малку на нашиот вид. Кејт всушност има некои стандардни шеми на бои, но јас не ги сакам особено. Па, да видиме како да инсталираме други Шеми на Кејт.

Инсталирање на шемите на Кејт

Шема на Кејт

Преземете ја Сината ноќ

Шема на Кејт

Преземи пергамент

Шема на Кејт

Преземете го Монокаи

Откако ќе преземеме која било од овие датотеки, да го примениме стилот на кој мора да направиме е да одиме Предност » Конфигурирајте ја Кејт » Видови на букви и бои и кликнете на копчето што вели За увоз на ...

Ја избираме преземената датотека и ќе нè праша дали сакаме да ја замениме сегашната шема, за која секако велиме да. Ние ја применуваме промената и тоа е тоа. Повеќе за шеми за Кејт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Orgоргицио dijo

  OFF Тема: Кој фонт го користевте, тој што се појавува на сликите од екранот?

  Се цени

  1.    елиотим3000 dijo

   Користете слика од екранот на KDE, која, со Alt + PrintScr, успева да ги направи сликите на екранот по прозорци.

   1.    Orgоргицио dijo

    Благодарам, но мислев на фонтот што се појавува на сликите од екранот Д:

  2.    елав dijo

   Ако мислите на изворот на апликацијата, тоа е Droid Sans.

   1.    Orgоргицио dijo

    Да, токму тоа мислев. Благодарам

 2.   Зтаррк7 dijo

  Инсталирана тема за Пергамент, тоа го прави уредникот да изгледа поубаво; Јас веќе не се одвојувам од Кејт.

 3.   Алекс dijo

  Дали е можно да се знае која тема и бои користите за KDE?

 4.   алгабе dijo

  Многу добри шеми, иако преферирам тип „Мока“, овие ги преземам ... благодарам @elav за споделувањето! :]