Соништа за брзина: тркачка игра со отворен код, крос-платформа

Соништа за брзина: тркачка игра со отворен код, крос-платформа

Соништа за брзина: тркачка игра со отворен код, крос-платформа

Денес, ќе ја истражиме моменталната состојба на развој на а бесплатна и отворена игра наречен „Соништа за брзина“На Оттогаш, последен пат беше на објава пред речиси една деценија, и во тоа време неговиот развој очигледно напредуваше многу.

Да го имаме предвид тоа, на едноставен и директен начин „Соништа за брзина“ е тркачка игра и симулација на мотоспортот отворен код и крос-платформа во 3D формат.

Сакате автомобили? Пробајте Брзи соништа 2.0 Бета 1

За оние кои се заинтересирани за истражување на блаженството претходна поврзана објава пред многу години, поврзано со Игра за соништа за брзина и други од општа гејмерска арена, можете да кликнете на следниот линк, по завршувањето на читањето на оваа публикација:

"Преку WebUpd8 штотуку дознавме дека Speed ​​Dreams 2.0 Beta 1 сега е достапна, игра за Windows и Linux, во која loversубителите на брзина сигурно ќе уживаат. Соништа за брзина (SD) Се базира на TORC, игра која ја имав пробано одамна и која многу недостасуваше, да биде меѓу моите омилени. Во целосна праведност, се чини дека многу работи се подобрија во оваа бета верзија, бидејќи, некои модели на автомобили се редизајнирани, беа вклучени нови патеки, противниците се поинтелигентни и менито на играта е изменето." Сакате автомобили? Пробајте Брзи соништа 2.0 Бета 1

Поврзана статија:
Сакате автомобили? Пробајте Брзи соништа 2.0 Бета 1

Поврзана статија:
Топ 3: Од најдобрите игри со автомобили за linux
Поврзана статија:
Игри со AppImage: Каде да добиете повеќе игри со AppImage?

Соништа за брзина: Симулатор за мотоспорт со отворен код

Соништа за брзина: Симулатор за мотоспорт со отворен код

Што е сон за брзина?

Според официјална веб-страница de „Соништа за брзина“, во моментов играта е накратко опишана како што следува:

"Speed ​​Dreams е крос-платформа, софтвер со отворен код, симулација и тркачка игра за 3D моторни спортови. Објавен е под GNU Општа јавна лиценца (GPL). Во моментов, поддржаните платформи се Линукс (x86, x86_64) и Windows 32-битни. Додека, за Mac OS X тоа е 95% завршено."

Додека, потоа тие детално објаснуваат за оваа игра следново:

"Тоа е вилушка на симулаторот за тркачки возила Torcs, направен со цел да имплементира нови и возбудливи карактеристики, автомобили, патеки и противници на вештачка интелигенција за да ја направи играта позабавна за играчот, како и постојано подобрување на визуелниот и реализмот на играта. физички."

карактеристики

Меѓу извонредни карактеристики на струјата верзија 2.1 Од датумот 19 / 04 / 2016 и достапни директно на официјална веб-страница Можеме да го споменеме следново:

 1. Нови визуелно преработени менија.
 2. Три (3) неверојатни нови комплети за автомобили, подесени и избалансирани.
 3. Ажуриран сет на автомобили TRB1, добро избалансиран со пореално однесување.
 4. Три (3) возбудливи нови песни и многу визуелно подобрени.
 5. Два (2) нови роботи од прва класа TRB за Supercars, 36 комплети за автомобили GP и TRB1.
 6. Возач анимиран од Ендрју Самнер на автомобили 36GP, 3Д тркала за сите автомобили.
 7. Два (2 нови режими на сортирање и ефекти на чад врз предените гуми.
 8. Нови показатели и многу други мали визуелни подобрувања.
 9. Нов експериментален мотор за физика Simu V3.
 10. Многу подобрувања во менијата.

Додека, според официјални извори коментираше на веб -страницата на «Играње на Линукс », тековната и неодамна објавената верзија под бројот на верзија 2.2.3 од 09/08/2021 ги вклучува следниве карактеристики:

 1. Нова патека за Гран при, онаа во Сао Паоло.
 2. Нови „сенки“ роботи за вештачка интелигенција во повеќе категории.
 3. Ажуриран кодот за роботите за вештачка интелигенција „dandroid“ и „USR“.
 4. Нови модели во категоријата Supercars, Deckard Conejo RR.
 5. Додадена поддршка за абење и деградација на гумите.
 6. Нови категории и колекции на автомобили: „Монопосто 1“ (МП1) и „Гран при на 1967 година“ (67МПП1).
 7. Конфигурација на кола во реално време врз основа на моменталната метеорологија на различните локации.
 8. Нов дел "подесувања" во гаражните менија за конфигурирање на опциите за механика на автомобили.

Имајте на ум: Кликнете на следната врска «Соништа за брзина - играње на Линукс» за да дознаете повеќе за овие тековни карактеристики на верзија 2.2.3.

повеќе информации

За да го преземете, можете да ја користите веб -страницата на рамен центар, Пренослива Линукс игра y SourceForgeНа Во оваа последна веб -страница, датотеките се достапни во компресиран формат (фонтови) и AppImage, а исто така и за Виндоус и MacOS.

Затоа, останува само како и обично да работиме и да го инсталираме потребното извршно и да уживаме во таква одлична тркачка игра, како што е прикажано на следните слики од екранот:

Соништа за брзина: слика од екранот 1

Соништа за брзина: слика од екранот 2

"Соништата за брзина се место каде програмерите можат да ги тестираат своите идеи и да ги имаат сите можности да ги натераат да бидат крајни корисници (демократијата е основниот принцип што управува со тимот за развој), каде крајните корисници можат да уживаат во нивното реализирање. Идеи и да го дадат вашето мислење на нив, и / или давање нови предлози. Значи, ако откриете дека вашите предлози за закрпи на Torcs или оние на некои луѓе не се интегрирани во официјалната верзија толку брзо колку што би сакале, дојдовте на вистинското место!" Тим за развој на соништа за брзина

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, „Соништа за брзина“ во моментов е една од неколкуте бесплатни игри со отворен код од игри на трката, кои навистина имаат а високо ниво на реализам визуелно и физичко, и е забавно и лесно за преземање, инсталирање и употребаНа Плус, постојано имплементира нови возбудливи карактеристики, Автомобили за вештачка интелигенција, патеки и противници да понуди многу попријатно и напредно корисничко (плеерско) искуство.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Leillo1975 година dijo

  Здраво
  Информациите што ги нудите за карактеристиките на тековната верзија 2.2.3 се застарени. Проблемот е што „официјалната“ веб -страница е целосно застарена затоа што развивачите на проектот изгубиле контакт со администраторот на страницата, а најновите податоци се од пред 7 години (верзијата 2.1 е од 2014 година). Најновата верзија, 2.2.3 има нови карактеристики:

  -Нова патека за ГП, онаа на Сао Паоло, базирана на патеката Хозе Карлос Пејс, или попозната како „Интерлагос“.

  -Нова категорија и колекција на автомобили «Монопосто 1» (МП1) базирана на Формула 1 болидите од 2005 година.

  -Нова категорија и колекција на автомобили «Гран при на 1967 година» (67MP1), базирана на Формула 1 од 1967 година.

  -Нови модели во категоријата Супер автомобили, Deckard Conejo RR (базиран на Chevrolet Camaro SS 2010) и Kanagawa Z35 (базирани на Nissan 350z)

  -Додадена поддршка за абење и деградација на гумите, засега е присутна само во Монопосто 1.

  -Нови роботи за „сенка“ на ВИ во повеќе категории. Тие се побрзи и ризикуваат сопирање подоцна од другите роботи.

  -Ажуриран код на роботите за вештачка интелигенција «dandroid» и «USR».

  -Можете да го конфигурирате вистинското време во кола врз основа на моменталната метеорологија на различните локации. (На пример, ако во вистинско време врне дожд во Сао Паоло, играта го консултира вистинското време во таа област и го репродуцира во играта).

  -Нов дел „подесувања“ во гаражните менија за да ги конфигурирате различните можни опции во автомобилската механика по наш вкус.

  Ако ви требаат повеќе информации за овој проект, можам да ви помогнам, бидејќи имам секојдневен контакт со тимот за развој и јас сум задолжен да ги тестирам промените кога ќе се појават.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Лејло1975 година. Ви благодариме за вашиот коментар и вреден придонес. Веќе ги направив соодветните прилагодувања во статијата за да ги вклучам овие информации и како извор ја наведов веб -страницата Jugando en Linux. Би било вредно за идните ажурирања на играта тие да ја поправат и ажурираат веб -страницата или да постават привремена или постојана веб -страница каде што секој може да добие ажурирани информации за играта.