Брзо отворање, уште еден приклучок за Geany

Некои беа во можност да ги користат Високата Текст, многу елегантен, проширен и употреблив уредник за програмер; но затворена, затоа не сакам да соработувам со г-дин Јон Скинер, нејзиниот автор („Не ја продавајте својата слобода на некој што не ви ги кажува своите тајни“, Б. Франклин).

Една од најпрактичните работи во врска со ова е функционалноста што работи кога ќе се притисне Ctrl-P, каде што уредникот отвора поле за текст каде што можете да напишете име на датотека или нешто слично на ова име, а уредникот ја бара датотеката во проектот. Користење на точно пребарување, а потоа нејасно. Погледнете:

Ова заштедува еден од навигацијата во дрвото на проектот, читање на имиња на датотеки, кога обично знаете што барате. Горе-долу е исто како и Единство HUD.

Одамна користев Змија, уредник напишан во Пајтон од Антон Бобров, кој исто така спроведува Брзо отворање, Во мојата борба да го подобрам Геани, направив операција Брзо отворено-томиа каде што го отстранив овој дијалог од Snaken и го направив самостојна апликација што потоа ја интегрирав со Geany преку приклучок во Луа, на тој начин:

За да го користите приклучокот, прво инсталирајте: python-gtk2, python-glade2 и geany-plugin-lua.

$ sudo aptitude install python-gtk2 python-glade2 geany-plugin-lua

Преземи копен (приклучок) и отпакувајте го во вашата лична папка .config / geany / приклучоци / geanylua /, ако не постои, создадете го.

Потоа креирајте или изменете ја датотеката .config / geany / plugins / geanylua / hotkeys.cfg додавајќи ја следнава линија во неа

qopen/quick_open.lua

Да може да се додели кратенка за тастатура на приклучокот. Потоа отворете Anyани и погледнете во вашите поставки за кратенки на тастатурата: "Измени" »" Преференции "» "Комбинации", и доделете го дејството „Брзо отворање“ тастатурата што ја сакате. Јас над стави " p ", што го запишува дејството на печатењето, но јас никогаш не печатам ништо и исто така изгледа како Високата Текст.

Се надевам дека ќе ги пријавите вашите впечатоци користејќи го приклучокот.
Среќно хакирање.

Ажурирање: Сега она што одговара на списокот со датотеки е обележано со задебелени букви и ако проектот за истражување не може да се открие, се претпоставува дека ова е директориумот на датотеката каде што се бара пребарувањето. Ако користите kde, исто така ќе треба да инсталирате пакет со икони gnome, во спротивно нема да работи.

Извор: Напишано од xigurat за CodeNinja


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Го сакам ова, но се чини дека архивата е скршена. дали би бил толку kindубезен и наместо тоа да го притиснеше кодот во github?

  и евентуално да се отвори барање за повлекување на репо на додатоци за геани
  https://github.com/geany/geany-plugins

  ова е карактеристика на убиец. Сигурен сум дека многу луѓе би го посакале тоа.

 2.   Бартоло сакаше dijo

  Здраво, само што прочитав објава, во која прикажувате приклучок за геанија
  што си напишал во луа (брзо отворено мислам дека се викал) ..

  ќе видите:
  Ја сакам генија, но ми недостасува .LOG функцијата на бележникот, да, хехехе
  Јас сум исто така доста лош на англиски јазик ...

  Како замена за генија, користам SciTE и направив приклучок за овој
  .ЛОГ што го ставам подолу:

  Ги додавам следниве редови во Датотеката за кориснички опции (SciTEUser.properties)
  команда.име.12. * = Вметни датум Време на најавување
  команда.12. * = InsertDateTimeLog
  команда.субсистем.12. * = 3
  команда.мод.12. * = зачувај пред: бр
  команда.краток пат.12. ​​* = Внесете

  Ги додавам следниве редови во Сценариото за стартување Луа:
  функција InsertDateTimeLog ()
  локална Line1, esLog, esLogMayus
  Line1 = уредник: GetLine (0)
  ако Line1 == нула тогаш Line1 = "0000" крај
  esLog = string.sub (линија1,1,4)
  isLogCapus = string.upper (isLog)
  ако esLogMayus == ".LOG" тогаш
  уредник: AddText ("\ n \ n ——————– \ n")
  уредник: Додај текст (ос. датум ("% d.% b.% Y __% ч.:% Mm"))
  уредник: AddText ("\ n ——————– \ n")
  друг уредник: AddText ("\ n")
  крајот
  крајот

  И би сакал да сториш нешто слично на ГЕНИ ... или да ми дадеш траги ...

  сигурни дека тоа за вас значи малку, а за заедницата мукоз: многу луѓе
  Јас би користел

  благодарам за читање и поздрав ..

 3.   Ронал dijo

  добро, честитки, го учам кодот. фала што Сподели. Ја разгледувам конкретно датотеката icon.py, сакам да ставам други икони освен оние системските