Брз водич за користење на Github

Ова упатство е брз водич за инсталирање и користење на GitHub. Еве како да креирате локално складиште, како да го поврзете ова локално складиште со далечинското складиште Github (каде што секој може да го види), како да ги извршите промените и, конечно, како да ја истуркате целата содржина од локалното складиште на GitHub, меѓу другото заеднички задачи.

Пред да започнеме, важно е да се напомене дека ова упатство претпоставува основно разбирање за поимите што се користат во Git: притискање, повлекување, извршување, складиште итн. Исто така, потребна е претходна регистрација на GitHub.

Инсталација на Github

На Debian / Ubuntu и деривати:

sudo apt-get инсталирај го git

En Fedora и деривати:

sudo yum инсталирај git

En Лак и деривати:

sudo pacman -S гит

Првично поставување на Github

Откако инсталацијата заврши успешно, следниот чекор е да ги конфигурирате деталите за конфигурацијата на корисникот на GitHub. За да го направите ова, користете ги следниве команди, заменувајќи го "корисничкото име" со вашето корисничко име GitHub и "email_id" со адресата за е-пошта што се користи за креирање на сметката на GitHub.

конфигурација на git - глобален корисник.име "корисничко име" конфигурација на git - глобален корисник.емила "email_id"

Создадете локално складиште

Првото нешто е да креирате папка на вашиот компјутер, која ќе служи како локално складиште. За да го направите ова, само извршете ја следнава команда:

git init Mytest

Оваа команда ја создава папката MyTest. За возврат, под-папката .init го прави MyTest признат како локално складиште на Git.

Ако складиштето е успешно креирано, ќе се појави линија слична на следново:

Иницијализирано празно складиште на Git во /home/tu_usuario/Mytest/.git/

Потоа, мора да отидете во папката MyTest:

cd Mytest

Создадете README-датотека за да го опишете складиштето

Датотеката README обично се користи за да опише што содржи складиштето или за што станува збор за проектот. За да креирате еден, само стартувајте:

gedit ПРОЧИТАЈ

Откако ќе го внесете описот на складиштето, не заборавајте да ги зачувате вашите промени.

Додавање на датотеките на складиштата во индекс

Ова е важен чекор. Пред да можете да ги вчитате вашите промени во Github или друг сервер компатибилен со Git, мора да ги индексирате сите датотеки содржани во локалното складиште. Овој индекс ќе ги содржи новите датотеки, како и промените на постојните датотеки во локалното складиште.

Во нашиот случај, нашето локално складиште веќе содржи нова датотека: README. Затоа, ќе создадеме друга датотека со едноставна програма C и која ќе ја наречеме пример.в. Неговата содржина ќе биде:

# вклучи int main () {printf ("здраво свет"); враќање 0; }

Значи, сега имаме 2 датотеки во нашето локално складиште: README и пример.в.

Следниот чекор е да ги додадете овие датотеки во индексот:

git add README git add smaple.в

Командата "git add" може да се користи за додавање на кој било број на датотеки и папки во индексот. За да ги додадете сите промени, без да го наведете името на датотеките, можно е да се изврши "git add". (со период на крајот).

Зачувајте ги промените направени во индексот

Откако ќе бидат додадени сите датотеки, можно е да ги запишете овие промени со тоа што во жаргонот се нарекува извршување. Ова значи дека додавањето или модифицирањето на датотеките е завршено и промените може да се постават на оддалеченото складиште на Github. За да го направите ова, мора да ја извршите следната команда:

git изврши -м "порака"

„Порака“ може да биде која било порака што накратко ги опишува предметните промени, на пример: „Додадов таква функционалност“ или „Поправив такво нешто“ итн.

Направете складиште на GitHub

Името на складиштето мора да биде исто како и складиштето на локалниот систем. Во овој случај, тоа ќе биде „MyTest“. За да го направите ова, пред сè, мора да се најавите на Github. Потоа, треба да кликнете на знакот плус (+) во горниот десен агол на страницата и да ја изберете опцијата "креирај ново складиште". Конечно, мора да ги пополните податоците и да кликнете на копчето "креирај складиште".

Откако ова ќе биде готово, складиштето ќе се создаде и ќе може да се постави содржината на локалното складиште во складиштето GitHub. За да се поврзете со далечинското складиште на GitHub, треба да ја извршите командата:

git далечинско додавање на потекло https://github.com/user_name/Mytest.git

Не заборавајте да ги замените „корисничкото име“ и „MyTest“ со вашето соодветно корисничко име и папка.

Притисни датотеки од локалното складиште во складиштето на GitHub

Последниот чекор е да ја истуркате содржината на локалното складиште до далечинското складиште, користејќи ја командата:

господар на потеклото на

Останува само да ги внесете ингеренциите за најава (корисничко име и лозинка).

Ова ќе ги подигне сите содржини во папката MyTest (локално складиште) на GitHub (надворешно складиште). За следните проекти, повеќе не треба да ги следите овие чекори од нула. Наместо тоа, можете да започнете од чекор 3 директно. На крај, не заборавајте дека промените ќе бидат достапни на веб-страницата на Гитхуб.

Создавање гранка

Кога програмерите сакаат да поправат грешки или да додадат нови функции, тие често создаваат гранка или копија од кодот за да можат да извршат одделно, без да влијаат на оригиналниот проект. Потоа, кога ќе завршат, тие можат да ја спојат оваа гранка назад во главната гранка (господар).

За да креирате нова гранка, постојат две опции:

Долга опција:

git branch mirama # создаде нова гранка наречена mirama git checkout mirama - преминете на користење на филијалата mirama.

Кратка опција:

git checkout -b mirama - креирајте и префрлете се на користење на филијалата на mirama

Откако ќе се направат промените, додадете ги во индексот на гранки и направете соодветна обврска:

git додадете. git изврши-м "промени во мирама"

Потоа, треба да се вратите на главната гранка и да ги земете промените направени во мирамата:

git checkout master git merge mirama

Конечно, мора да ја избришете мирамата (бидејќи промените беа вметнати во мастер):

гит гранка -д мирама

И испратете го господарот на Гитуб:

господар на потеклото на

Создавање изведено складиште за Git (вилушка)

Благодарение на Git и постоењето на големи библиотеки за јавно складиште, како што е Github, во најголем дел од времето не е потребно да се започне со програмирање на нашиот проект од нула. Во тие случаи, можно е да се земе овој основен код за да се создаде нов проект.

За да го направите ова, првото нешто што треба да направите е вилушка на постоечко складиште, односно проект изведен од него што го зема кодот на оригиналниот проект како основа. На Github, ова се постигнува со кликнување на соодветното копче, како што се гледа на сликата од екранот подолу.

Вилушка на складиште на Гитхуб

Потоа, она што треба да го направиме е да го клонираме складиштето на овој нов проект на нашиот компјутер. Како пример, можеме да го користиме моето складиште Ankifox, наставка за Firefox што овозможува додавање зборови на АН.КИ., што е достапно на Github:

git клон https://github.com/usemoslinux/Ankifox.git

Не заборавајте да ја замените https://github.com/usemoslinux/Ankifox.git со URL-то што одговара на вашиот проект. Добивањето на оваа адреса е многу лесно, како што се гледа на сликата подолу.

Клонирање на складиште на Github

Оваа команда ќе создаде директориум наречен «Ankifox», ќе го иницијализира директориумот .git во него и ќе ги преземе сите податоци од тоа складиште, со цел да работи со најновата верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор Мартинез dijo

  Само такво нешто што го барав, едноставен и практичен водич што ќе објасни сè чекор по чекор.
  За бивша, замислувам дека ќе бидат скоро истите чекори, нели?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Точно. Многу е слично. Само сменете ја URL-то на оддалечениот домаќин.
   Интересно во врска со Bitbucket е тоа што нуди можност за создавање приватни складишта (т.е. не е отворено за пошироката јавност, но е достапно само за одредена група на луѓе). Ова е можно и на Гитуб, но мора да платите. Од друга страна, во Битбакет бр.
   На здравје! Павле.

 2.   Jonонатан Дијаз dijo

  Одлични пријатели !!! Од најдобрите простори за да дознаете и научите,

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ако сте заинтересирани за оваа тема, препорачувам да разгледате упатство што го направи член на заедницата за тоа како да го користите Git + Google Code, што е исто така многу интересно и практично:

   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-i/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-ii/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-iii/
   https://blog.desdelinux.net/iniciando-un-proyecto-con-git-y-google-code-parte-iv/

   На здравје! Павле.

 3.   елав dijo

  Благодарение на вас ми се допаѓа Bitbucket повеќе .. како и да е добра статија

 4.   сл dijo

  @usemoslinux Можете ли да креирате „GitHub“ за автоматско инсталирање на системот FreeBSD?, скоро автоматскиот инсталатер би бил многу корисен како што тоа го прави Arch, интересен пост.

  ПС: Упатството за GitHub за FreeBSD би било убаво.

 5.   Јосеп М. Фернандез dijo

  Ви благодариме за водичот. Го следам и имав мал проблем, нема да ми дозволи да го поставувам локалното складиште на оддалеченото. Ми ја дава следнава грешка:

  [root @ iou Mytest] #git притиснете го мајсторот за потекло
  грешка: Бараната URL-адреса врати грешка: 403 Забрането при пристап https://github.com/miusuario/Mytest.git/info/refs

  Секоја идеја?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Можеби она што се случува е дека URL-то на далечинското складиште што го внесувате не е точно. Ова може да се должи на печатна грешка при внесување на URL-то или вие всушност не го создадовте складиштето на Github (преку нивната веб-страница).

   Ако пораката за грешка е точно како онаа што ја покажавте, недостасуваше промена „myuser“ за вашето корисничко име.

   Внесете git далечинско -v за да ги видите внесените URL-адреси. За да го промените, само ставете го git далечинскиот управувач за потеклото на URL-адресата NEWNEW

   Замена на URLNEW со точна URL.

   На крај, не заборавајте дека URL-то е чувствително на мали букви.

   На здравје! Павле.

 6.   Тесла dijo

  Неверојатно!

  Објаснето така што дури и оние помалку познавачите на материјата, како мене, го разбираат и можат да ги направат нашите први чекори во git или Github. Сега многу поими како што се притискање, влечење или извршување ми се јасни.

  Ви благодарам многу!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Тоа беше идејата! Мило ми е!
   Прегратка и благодарам што го оставивте вашиот коментар! Павле.

 7.   Статик dijo

  Генијален

  Прашање кога бришам датотеки што веќе не ми требаат ниту во локалното ниту во складиштето на Гитхуб

 8.   Статик dijo

  Јас го коригирам мојот сомнеж за бришење директориуми со целосни датотеки

  директориум git rm -rf

  или како ???

  1.    ајде да користиме linux dijo

   За бришење датотеки:
   git rm датотека1.txt

   За бришење директориуми (и нивната содржина):
   git rm -r мојот директориум

 9.   Статик dijo

  Открив дека изгледа, одлично благодарам

 10.   Виктор мансила dijo

  И, како да користам Gitlab?
  Барем, во elementaryOS не може да ја заврши конфигурацијата ...

 11.   Статик dijo

  Оваа грешка се појавува кога сакам да направам

  git pull master master

  http://i.imgur.com/fy5Jxvs.png

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Како што е објаснето на сликата од екранот што ја споделувате, на серверот има промени што не се вметнати во верзијата зачувана на вашиот компјутер. За возврат, има промени на вашиот компјутер што ги нема на серверот (кои се оние што сакате да ги поставите). Оттука и конфликтот.

   Обидете се прво да направите повлечен удар како што е предложено на сликата од екранот.

 12.   Жозе dijo

  Ви благодариме за помошта, многу добри информации, ќе го применам во пракса, уште еднаш благодарам

 13.   Алонсо dijo

  Во делот: "Притисни датотеки од локалното складиште во складиштето на GitHub"
  , можете да прочитате:
  «Ова ќе ги постави сите содржини од папката MyTest (локално складиште) на GitHub (надворешно складиште). За следните проекти, повеќе не треба да ги следите овие чекори од нула. Наместо тоа, можете директно да започнете од чекор 3. »

  Почнувам на ова од Гит. Можете ли да ми кажете што е „чекор 3“?

  Покрај тоа, командите:
  конфигурација на git - глобален корисник. име "корисничко име"
  конфигурација на git - глобален корисник. пошта "email_id"

  Дали треба да се прават на секоја сесија на Git?

  Слично на тоа, командата:
  git init "име на папка"
  Дали е потребно да се извршува на секоја работна сесија со Git или предметното складиште, што се случува кога имам две или повеќе складишта?

  Одлични упатства, честитки, благодарност и честитки.

 14.   Sergio dijo

  Јас разбрав совршено, лошо нема GUI клиент како Windows / Mac: /

 15.   Соња dijo

  Дојдов овде за да решам проблем од кој добивам: фатален: Не складиште за git (или кој било од родителските директориуми): .git Дали е решен овој водич ??? однапред благодарам

 16.   Александар dijo

  Корисничко име за 'https://github.com': «royalAlexander»
  Лозинка за 'https: // »royalAlexander» @ github.com':
  далечинско: Неважечко корисничко име или лозинка.
  фатално: Автентикацијата не успеа за „https://github.com/royalSanity/Mytest.git/“

  Помогни ми