Кои се Bitcoins?

Што е Bitcoin? Биткоинот е систем на плаќање или вид на електронска валута, кој се карактеризира со не ...

[Упатство] Колба I: Основно

Бидејќи имам слободно време за одмор (да правам проекти или да станам зависник некое време), решив да го напишам ова ...

Firefox на Debian

Интересни совети и додатоци за Firefox

Дали сакате да ги откриете скриените опции на Firefox? Дали сакате да го персонализирате и да го прилагодите на вашите потреби? Тука ви прикажуваме неколку трикови и додатоци

Баш

Баш: Конвертирај колона текст во ред

Понекогаш треба да претвориме колона текст во ред, односно да ги обединиме сите зборови во колоната во една реченица, тука покажуваме како се прави тоа

Скрибус: Изглед на книга [2-ри дел]

Ние ви покажуваме како да извршите одредени задачи за уредување во Scribus, одлична алатка за распоред, како и да вметнете слики и текст.

Распоред на книги со Scribus [1-ви дел]

Распоред на книги со Scribus, апликација што се користи за уредување и распоред на страници што се користат за правење списанија, книги ... итн.

СУСЕ Студио (Дел I)

Упатство за SUSE Studio: Како лесно да креирате своја дистрибуција базирана на OpenSUSE

Исечете видеа на Linux со Kdenlive

Kdenlive е навистина едноставен за употреба видео едитор. Овде ќе покажеме како да ги исечете видеата со него на едноставен и детален начин, со слики и видео.

скрипта: текст во говор

Скрипта: текст во говор (Гугл) од терминалот

Оваа скрипта ви овозможува да го претворите текстот во говор - без оглед на неговото проширување - користејќи го моторот на Google. Покрај тоа, ви овозможува да го наведете јазикот на текстот.

Инсталација XFCE на Arch Linux

Внимание! Пред да инсталирате XFCE, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако не ...

Инсталација на Гном на Arch Linux

Внимание! Пред да го инсталирате GNOME, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако не ...

ГИМП: Спојте две слики

Здраво пријатели! Денес споделувам со вас нешто што научив оваа недела играјќи со ГИМП. Идејата е едноставна: измешајте две слики ...

Инсталација на KDE на Arch Linux

Внимание: Пред да инсталирате KDE, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако не ...

страшно v3.5.4

Прекрасно во Архлинукс

Ако сте навикнати на типични графички средини, можеби Awesome не е за вас, но ако вашата намера е да го извадите ...

Основна конфигурација на Linux

Претходно, го инсталиравме XORG и неговите приклучоци подготвени за употреба, сепак останува на нас да конфигурираме неколку мали детали за да ...

EFI без подигнувач во ArchLinux

Од она што веќе го прочитавте во насловот на објавата, ќе објаснам како да започнете ArchLinux (нема идеја дали работи ...

gnu linux и gambas3 на прозорците

GNU / Linux и Gambas3 работат на Windows

Ми беа поставени неколку прашања за тоа дали е можно да се стартува Gambas3 и програмите што се направени со овој јазик ...

Логото на OpenVZ

Управување со сервер OpenVZ (III)

Здраво повторно, сите. Денес ќе продолжиме со оваа серија написи за администрацијата на OpenVZ. Во претходниот пост ...

Директориум служба со LDAP [2]: NTP и dnsmasq

Здраво пријатели!. Почнавме да ги имплементираме и конфигурираме услугите. Секако дека е потребно нашата едноставна услуга за директориуми базирана ...

Далечински XBMC за Android

Откако го инсталирав XBMC на Raspberry Pi во мојот претходен пост, сега ќе објаснам како да управувам со него. Постојат два…

Дрско: Музика со стил

Добро утро ви го донесов овој пост во кој се прикажани општите карактеристики на смелиот. Комплетен и разноврсен музички плеер со ...

Kingsoft Office 2013 шпански превод

Ако користите Kingsoft Office 2013, можете да помогнете во преводот бидејќи е многу лесен. 1.- Прво не се насочуваме кон ...

Емакс # 1

Ова е мојата прва статија во Десделинукс и ќе зборувам за Емакс, јас сум развивач и затоа морам да ...

Кратенки за тастатура за NANO

Нано е прилично едноставен уредник (не другиот еНано) што можеме да го користиме на конзолата за да создадеме или уредиме ...

Препраќање X11 преку SSH

X11, како што претпоставувам дека повеќето од вас знаат, е графички сервер што го користат скоро сите дистрибуции на Linux. Исток

Инсталирајте го skype на Lubuntu 13.04

За да го инсталирате Skype во Lubuntu 13.04, мора да го активирате складиштето на „партнерите на Canonical“ на следниот начин: 1. Пристап ...

2 совети за VLC

VLC, господар и господар на медиа плеерот. Како што вели насловот, два мали совети што ги користам и кои можат ...