Бришење на ѓубрето со Уништи

Кога ќе избришеме датотека од нашиот хард диск (со командата rm, на пример), информациите содржани во неа остануваат ...

Заживување на Choqok Ubuntu / Debian.

Па, ништо, мислам дека насловот кажува сè, веќе видовме како да ја инсталираме најновата верзија на Choqok во ArchLinux, ...

Крајно поставување на Вим

Крајно поставување на Вим

Сигурно сите мора да го познавате Вим, според мене најдобриот уредувач на текст за ГНУ / Линукс. Првите неколку пати користев ...

Самба: SmbClient

Здраво пријатели!. Продолжуваме со серијата на Самба и денес ќе го видиме пакетот smbclient, кој ни дава цела ...

Кратенки на тастатурата во Fluxbox

Пред вчера на Твитер, корисникот и соработник Икаусила ми побара неколку упатства за конфигурирање на Fluxbox, особено кратенките ...

именска клупа во акција

Како да се користи најбрзиот DNS

Отпрашувајќи ги објавите „Ајде да користиме Линукс“, повторно открив еден во кој би сакал да истражувам. Станува збор за постоење на ...

Дебијан 7 „Визи“ и QEMU-KVM (II) финале

Здраво пријатели!. Продолжуваме со Вовед во користење на QEMU-KVM во Debian Wheezy за правење виртуелни машини. За да се олесни комуникацијата во ...

CPP (aka C ++) + MySQL

Здраво на сите, еве ви донесов пример како врската помеѓу C ++ и MySQL би била во GNU / Linux, секако ...

Безбедно подигање Линукс

Здраво на сите, би сакал да ја допрам темата за новите компјутери и лаптопи кои излегуваат на пазарот, сите со ...

Debian 7 „Визи“ и QEMU-KVM

Здраво пријатели!. Дебиан 7? Обичен и едноставен надвор од серија, како што велиме во Куба. Меѓународната вселенска мисија ги смени Виндоус ...

Ажурирање на Iceweasel на Debian Wheezy

Здраво на сите! Дебитирам на блогот со објавување на едноставен туторијал за ажурирање на Iceweasel во Debian Wheezy. Ние можеме…

Поставување на KDM

Здраво Фанови на KDE! Овде повторно и овој пат ви донесувам како да го конфигурирате менаџерот ...

Едноставна Wi-Fi врска во Arch linux

Бидејќи можевме да ги преименуваме нашите мрежни интерфејси, сè уште имаме пристап до Интернет, но како? Наједноставниот начин на кој ...

Сабајон и qgtkstyle

Па, ви го донесов ова едноставно упатство за да можете да го активирате изгледот Gtk за Qt апликациите во qtconfig, кога сте ...

СОВЕТ За Wi-Fi Атерос 9285

Па, откако го инсталирав Debian на мојот лаптоп, ја следев конфигурацијата, но на ред дојде wifi-то, кое ниту ...

[Inkscape] Вовед во Inkscape

Првично имав план да создадам неколку упатства за функциите и триковите што можеме да ги користиме во Inkscape, но за да ...

Убанту минимално ЦД

Оваа статија е објавена во Таринга од корисник кој се нарекува себеси петерчеко и кој ме замоли да го ставам ...

Графички форматирајте USB од Fedora

За мојот трет пост сакам да споделам со вас како да форматирам USB од Fedora, тоа е всушност многу лесно. Само што влегуваме во нашето мени и бараме ...

Користење на командата dd

Командата dd (Dataset Definition) е едноставна, корисна и изненадувачки лесна за употреба; со оваа алатка можете да ...

Хакирање «The GLMatrix»

За мојот втор пост .. .. toе ви покажам (нешто што за некои може да биде прилично бескорисно) како да ја смените бојата ...

Син екран во хром

Што е со тоа, тогаш моментите кога не барам работа пеш, тоа го правам на лаптоп. И во последно време ...

Новите заедници на Google+

Мондосоноро вели: Оваа ноќ, G +, социјалната мрежа на Гугл, лансираше функција, серија тематски заедници посветени на споделување ...

[GIMP] Ефект налепница

Ова е мал водич што ќе ни помогне да создадеме реален ефект на лепенка или лепенка, овој пат ...

Конфигурирајте ги Xfce и Xmonad

Ова е мојот прв „придонес“ во светот на ГНУ / Линукс, се надевам дека ќе биде корисен. Се наоѓа во мал водич за ...

Грешка при инсталирање додатоци на гости во VBox: Предупредување: инсталирана е непозната верзија на системот за прозорци X.

При инсталирање додатоци на VirtualBox-гостин на Ubuntu / Xubuntu / Lubuntu 12.10, ја добивам следнава грешка. Предупредување: инсталирана е непозната верзија на системот X Window. Не ...

Веб развој од Debian.

Многу е напишано за предностите на одредени дистрибуции во опкружувања на сервери, паметни телефони, работна површина или за развој.

[Нов] Сервер ОпенАрена

OpenArena (за оние кои не го знаат тоа) е бесплатна игра од жанрот Firts Person Shooter (ајде, FPS), клон на ...