Менаџерот за дистрибуција и пакети на Linux, Guix 1.2 веќе е објавен

Се лансирани управувачот на пакети GNU Guix 1.2 и комплет за дистрибуција GNU / Linux изградени врз оваа база. 

Комплет за дистрибуција може да се инсталира како самостоен оперативен систем во системите за виртуелизација, во контејнери и на конвенционален хардвер, и тој може да работи на веќе инсталирани дистрибуции на GNU / Linux, дејствувајќи како платформа за спроведување апликации.

Корисникот има функции како што се сметководство за зависност, работи без root, враќање на претходните верзии во случај на проблеми, управување со конфигурацијата, клонирање на околината (создавање точна копија на софтверската околина на други компјутери) итн.

Вреди да се спомене дека врз основа на управувачот со пакети GNU Guix работењето на проектот Ник и, покрај типичните функции управување со пакет, поддржува карактеристики како што се извршување на ажурирања на трансакции, можност за враќање на ажурирањата, работа без стекнување привилегии за суперкорисници, поддршка за профили поврзани со индивидуални корисници, можност за истовремено инсталирање на повеќе верзии на програма, собирачи на ѓубре (идентификација и отстранување на неискористени верзии на пакети). 

Да се ​​дефинираат скриптите за градење на апликацијата и правилата за пакување, се предлага да се користи јазик на високо ниво специфичен за домен Компоненти на API за шемата на Гиле, кои ви овозможуваат да ги извршите сите операции за управување со пакетите во функционалниот програмски јазик на Шемата.

Главни новини на Guix 1.2

Во оваа нова верзија за управувачот со пакети беше спроведена можноста за автентикација на складиштата за пакети „Гвикс повлече“ и слични команди сега криптографски го потврдуваат кодот што се повлекува од складиштето, спречувајќи неовластени извршувања да се извлекуваат од складиштето.

Исто такае додадена команда „Guix git автентичноста“, што стрдозволува употреба на механизам за проверка предложено за произволни складишта за git.

Командите Имплементирани се „повлекување Guix“ и „реконфигурирање на системот guix“ за откривање и блокирање на враќањето на системот во стари верзии со цел да се спречи враќањето на програмите во ранливи верзии со цел да се искористат слабостите утврдени во тековните верзии.

Додадена е услуга за автоматско ажурирање што периодично извршува „повлекување на guix“ и „реконфигурирање на системот guix“ за да го ажурира системот, како и поддршка за крипто-хаши на SHA-3 и BLAKE2 до процесот на компилација и API.

Подобрена е употребливоста на графичкиот инсталер и скриптата за инсталирање на Guix во опкружувањето на другите дистрибуции.

Можеме да ги најдеме и новите режими на страничење до пребарувањето guix, системот за пребарување guix и слични команди.

покрај тоа се работеше на намалување на времето за компилација и потрошувачката на ресурси при извршување на командата «guix pull» искористувајќи го новиот компајлер воведен во Guile 3.0.4 и тој додаде услуга hurd-vm со системот Guix GNU / Hurd вкрстен компајлер кој работи како виртуелна машина на GNU / Linux.

Беа додадени три нови опции за трансформација на пакетот „–Со-информации за дебагирање“, „–со-с-алатка за алат“ и „- без тестови“.

Командата „Guix pack -RR“ додава поддршка за моторот „fakechroot“ за создавање пакети што можат да се преместуваат што може да се извршува во средини без Guix.

Додадено е модулот „gnu image“ и командата „guix system disk-image –image-type = TYPE“ за работа со системски слики на ISO-9660, qcow2 со ext4 партиции, ext2 со опции Hurd, итн.

Исто така се споменува дека додадени се нови системски услуги lxqt, udev-rules, hostapd, zram, autossh, webssh, ganeti, gmnisrv, guix-build-координатор, guix-build-координатор-агент, guix-build-координатор-редица-гради, hurd-конзола, hurd-getty, Hurd-vm, rshiny.

Како и ажурираните верзии на програмите во 3652 пакети, додадени се нови 1999 пакети. Вклучувајќи ги ажурираните верзии на ГНОМ 3.34.2, МАТЕ 1.24.1, просветлување 0.24.2, xfce 4.14.2, xorg-сервер 1.20.8, баш 5.0.16, gcc 10.2.0, gimp 2.10.22, glibc 2.31, одете на 1.14.10 , inkscape 1.0.1, libreoffice 6.4.6.2, linux-libre 5.9.3, openjdk 14.0, python 3.8.2, рѓа 1.46.0.

Друга промена што се споменува:

  • Минималниот бинарен сет за архитектури x86_64 и i686 е намален на 60 MB.
  • Додадена е поддршка за FS NTFS во графичкиот инсталер.
  • Започна работата за спроведување на мајчината поддршка за ГНУ / Хурд.

Преземете го Guix 1.2

Конечно за оние кои се заинтересирани за тестирање на управувачот со пакети или дистрибуција, можете да ги проверите деталите инсталација и / или пронајдете ги сликите за преземање, На следниот линк.

Сликите за инсталација во USB Flash (489 MB) и нивната употреба во системите за виртуелизација (479 MB). Поддржана работа на архитектури i686, x86_64, armv7 и aarch64.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.