Храбар 2.3 е надвор

Одличен музички плеер Смешно е вилушка на Бип медиа плеер (БМП), што пак е вилушка на познатите xmms. Изгледа многу како Winamp 2.x. Може да репродуцира скоро секоја звучна датотека, дури и аудио-датотеки во конзолата, како AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ, VTX. Исто така, има поддршка за кожи de Winamp 2 (позната и како Winamp Classic).


Една од најдобрите работи во врска со смелиот е можноста да ги прошириме своите можности користејќи приклучоци. Еве неколку за да ви дадам идеја:

 • Може да функционира како домаќин на LADSPA.
 • Аудио приклучок за компресија (AudioCompressor AGC) за да ја задржите нормализираната јачина на звук на одредено ниво.
 • Приклучок за подобрување на ехо.
 • Приклучок за подобрување на кристализаторот
 • Приклучок за одделување на стерео аудио
 • Плуг-ин за отстранување гласови
 • Приклучок за да се водат звуците
 • Повеќе…

Комплетен список на смели карактеристики, можете да го најдете овде.

Смелиот доаѓа со два интерфејса

Интерфејс сличен на Winamp:

смел 2.3 слики од екранот

Едноставен интерфејс за GTK:

смел 2.3 слики од екранот

Најновата верзија е 2.3.0, што не носи многу визуелни промени, но неколку „невидливи“ подобрувања:

 • Декодерите можат да бидат распоредени по приоритет.
 • Подобрена поддршка за препрочитување.
 • Поддршка за репродукција на последователни песни без „кликови“ или замолчувања.
 • Модулите АЛСА и ОСС беа значително подобрени.
 • Модулот LADSPA беше преработен.
 • Подобрена поддршка за оштетени mp3s.
 • Иконата за фиока за известувања работи повторно.

Инсталација

На Ubuntu 10.04 (Луден рис)

sudo add-apt-repository ppa: bdrung / ppa

Во Убунту 9.10 (кармичка коала)

sudo add-apt-repository ppa: philip5 / екстра

И во двата случаи, тогаш напишете:

sudo apt-get update && sudo apt-get инсталирај смело

Преку | WebUpd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуготовара dijo

  Како и многумина, јас го споделувам овој одличен плеер, особено квалитетниот аудио.

 2.   Адријан_аст dijo

  Како би го заменил класичниот интерфејс на winamp по изборот на GTK?

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Точно! Од најдобрите!
  Поздрав и благодарност за коментарот! Павле.