Како да ја видите цената на Биткоин и другите криптовалути од терминалот

Прегледувајќи разни веб-страници со интересни информации за биткоинот, сфатив дека постои голем број апликации кои ни овозможуваат да ја знаеме цената на биткоинот, варијациите и нивните еквиваленции, многу од нив вклучуваат можност за купување или тргување со крипто-валути на едноставен начин. Барам еквивалент на тие алатки, но што би можел да ги користам од конзолата до која дојдов Коинмон, Прекрасно CLI што ни овозможува да ги прегледуваме цените на различните крипто-валути од удобноста на нашата конзола.

Што е Coinmon?

Тоа е отворен извор CLI, развиен од КК Чен користејќи JavaScript што ни овозможува проверете ја цената на различните крипто-валути од конзолата, на брз, едноставен начин и со ажурирани податоци.

Coinman - Bitcoin цена

Алатката е позиционирана како доминантна кај инвеститорите во крипто валута, со што неколку програмери се приклучуваат на оригиналниот проект за да го направат поцврст и попрактичен. Овој CLI прикажува податоци благодарение на API coinmarketcap, што нуди вредност во реално време на различни криптовалути, меѓу кои Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar и други од повеќе од 1000 криптовалути во моментов постојат.

Како да инсталирате Coinmon?

За да го инсталираме Coinmon, мора да имаме јазол 6.0 или повисок, командите што треба да се извршат за да го исполнат ова барање во Ubuntu и да го инсталираат CLI се следниве:

sudo apt install nodejs sudo apt install npm sudo npm инсталирај -g coinmon

Корисниците на други дистрибуции можат да инсталираат coinmon директно од изворниот код со следниве команди:

$ git clone https://github.com/bichenkk/coinmon.git
$ cd coinmon
$ yarn
$ npm install -g
$ npm link
$ coinmon

Откако ќе се инсталира, сега можеме да уживаме во оваа одлична алатка со командата coinmon, која ќе ги наведе цените на топ 10 крипто-валути.

Како да ја видите цената на Биткоин со Coinmon?

Криптовалутата со најголемо значење и употреба денес е Биткоин, за да се визуелизира нејзината цена доволно е да се изврши coinmon, бидејќи е на прво место на популарност, но исто така можеме да визуелизираме само користење на btc coinmon -f btc.

Можеме да ја искористиме Coinmon за низа работи, како што е во можност да ја визуелизираме цената на криптовалутите во различни валути, освен доларот (AUD, BRL, CAD, CHF, CLP, CNY, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HUF, IDR, ILS, INR, JPY, KRW, MXN, MYR, NOK, NZD, PHP, PKR, PLN, RUB, SEK, SGD, THB, ОБЕДИ, TWD, ZAR), за ова едноставно извршуваме coinmon -c CodigoMoneda, заменувајќи го CodigoMoneda со соодветниот код, на пример, $ coinmon -c eur.

За корисниците кои сакаат да видат повеќе детали при прегледување на цената (особено оние кои се посветени на трговијата) можат да ги користат напредните параметри на алатката што ги наведуваме подолу:

2 - Цена 3 - Промена 1H 4 - Промена 24H 5 - Промена 7D 6 - Пад на пазарот

Неговата употреба е крајно едноставна, на пример,

coinmon -C 2,4 // Ги покажува рангирањето, валутата, цената и процентот на варијација на последните 24 часа

Значи, ако сте заинтересирани за криптовалути (дека треба да си), ова е супер корисна, ефикасна и пред се брза алатка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван dijo

  Генијален.

  Лично ја користите оваа апликација на телефон:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=io.coinmarketapp.app

  Апсолутно е кул.

  1.    Иван dijo

   Ајде да видиме, не дека имам исто толку, 287 битшаре и 540 ГРЦ што и самиот Крч. Дека тогаш се чини дека сме богати или шпекуланти. Многу добро време да се купат Bitshares и EOS. За заинтересираните.

 2.   Арес dijo

  Дали има апликација што дозволува автоматско твитање?

  Така, можам да продолжам да работам без да се грижам за твитање и забрана за забрана.

 3.   Деибис Контрерас dijo

  Здраво тим, сакам да го инсталирам тој пакет на мојот компјутер со Ubuntu, но ја добив следната грешка
  Е: Опцијата за командна линија "g" [de -g] во комбинација со другите опции нема смисла.
  Може ли да ми помогнете во тоа, ве молам ..?

  Со почит

  1.    Деибис Контрерас dijo

   Повторно јас хехехехе.
   Успеав да инсталирам, но сега кога ја извршувам командата coinmon ја добив следнава порака.

   / usr / bin / env: "јазол": Датотеката или директориумот не постојат

   Можеш да ми помогнеш.

   Со почит

   1.    Анонимен dijo

    Треба да инсталирате nodejs

    1.    Деибис Контрерас dijo

     Здраво пријателе, колку сакав да инсталирам nodejs ми кажува дека веќе го имам инсталирано.

     root @ server-pc: / home / server # apt-get install nodejs
     Читање на списокот на пакети ... Готово
     Создавање дрво на зависност
     Читање на информациите за статусот ... Готово
     nodejs веќе е во својата најнова верзија (4.2.6 ~ dfsg-1ubuntu4.1).
     Пакетите наведени подолу се инсталираа автоматски и повеќе не се потребни.
     linux-headers-4.10.0-42 linux-headers-4.10.0-42-generic linux-image-4.10.0-42-generic linux-image-extra-4.10.0-42-generic
     Користете „соодветно автоматско поместување“ за да ги отстраните.
     0 ажурирани, 0 нови ќе бидат инсталирани, 0 за отстранување и 57 не ажурирани.
     root @ server-pc: / home / server # coinmon
     / usr / bin / env: "јазол": Датотеката или директориумот не постојат
     root @ server-pc: / home / server #
     Може ли да ми помогнете со друг предлог ве молам .. ??
     Поздрав и благодарност

     1.    Чешка dijo

      Имате инсталирано nodejs v4 и ви требаат 6 барем за ковани пари.
      Користете ги овие 2 команди, тие работат за 14.04 и 16.04:

      навивам -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | судо -Е баш -
      sudo apt -get install -y nodejs

      Со тоа веќе ги имате најактуелните верзии и дела од монети

      1.    руб dijo

       куче,
       Оваа команда ме фрла
       навивам -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | судо -Е баш -

       (0x52) -> судо навивам -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | судо -Е баш -
       bash: -: Датотеката или директориумот не постојат


      2.    Деибис Контрерас dijo

       здраво ја добивам истата грешка што ја има и Рубн.
       🙁


      3.    Деибис Контрерас dijo

       Здраво пријатели, подготвени, можев да ги видам цените на криптовалутите на мојата машина.
       само треба да го направите следново:
       cd / home
       cd ~
       судо навивам -sL https://deb.nodesource.com/setup_6.x -o nodesource_setup.sh
       chmod 766 nodesource_setup.sh
       ./nodesource_setup.sh
       sudo apt-get инсталирај nodejs
       кованица

       Со почит


      4.    Деибис Контрерас dijo

       Здраво пријатели, добра ноќ, како сте?
       Имам уште едно барање ако сакам да ја знам цената на криптовалутата, наведете како можам да го направам тоа.

       во ако сакам да ја знам цената на монеро.

       Со почит


 4.   Ана dijo

  Многу добро за оние од нас кои секојдневно бараат нови новости за финансиите, ги заработив своите пари со криптовалути во 2017 година и да мислам дека тоа го направив со некои заеми без обезбедување дека аплицирам преку Интернет