Виното 4.0 е тука со поддршка за Vulkan & Direct3D 12

Вино 4.0

Проектот за вино официјално го објави вчера непосредна достапност на вино 4.0, големо ажурирање на овој софтвер со отворен извор што им овозможува на корисниците на Linux и macOS да инсталираат и користат апликации за Windows на нивните компјутери.

Виното 4.0 доаѓа една година по Виното 3.0, кој прв воведе Андроид драјвер кој им овозможува на корисниците да извршуваат апликации и игри на Виндоус директно на своите мобилни телефони со инсталиран мобилен систем на Гугл.

Во истата верзија, стандардно беше додадена и поддршка за Direct3D 11 за графичките картички AMD Radeon и Intel, распоредувач на задачи и поддршка за шифрирање на AES за macOS.

Со Вино 4.0, тимот продолжува да ја подобрува оваа бесплатна алатка што овозможува извршување на Виндоус програми, додава тој нови функции за следната генерација на графики на Вулкан, Поддршка Direct3D 12, поддршка за HiDPI за Android и поддршка за контроли на игри.

"Тимот на Вино е горд што објави дека стабилното ослободување на Вино 4.0 е сега достапно. Ова издание претставува една година на развој и над 6000 индивидуални промени. Содржи голем број подобрувања,”Споменати ги развивачите во најава за лансирање.

Што има ново во Вино 4.0

Секако, поддршката за Vulkan и Direct3D 12, како и поддршката за HiDPI за Android се најголемите нови карактеристики на Вино 4.0, што е масовно ажурирање со многу подобрувања, меѓу кои вреди да се спомене и MP3 декодер, разни подобрувања на интерфејсот, поддршка за прегледување детални информации за BIOS-от во Linux и поддршка за слики во PNG формат.

Бројни области на Вино добија ситни надградби, вклучувајќи графика, јадро, десктоп интеграција, вмрежување, влезни уреди, криптографија, текст и фонтови, аудио, интернационализација, компајлер на IDL и многу повеќе.

Можете да ги прочитате белешките за ослободување и да преземете Вино од овој линк, инсталирајте го или компајлирајте го на вашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.