Виното 4.11 е надвор ...

Лого на вино

Проектот Виното е слој за компатибилност, Никогаш не се заморувам да го повторувам затоа што сè уште има такви што мислат дека е емулатор. Не така, тоа е слој за компатибилност за да може да се стартува мајчин софтвер Microsoft Windows на системи слични на UNIX. Благодарение на ова опкружување или слој, софтверот има библиотеки DLL, регистар сличен на Windows и диск C: со клучните директориуми за да може да го инсталирате без и да го извршувате без проблеми.

Сега Виното достигна нова пресвртница, Верзијата 4.11 на виното е излезена. Од официјалната веб-страница на проектот можете да добиете повеќе информации и да ја преземете најновата стабилна и развојна верзија. Во моментов, последната стабилна верзија е Вино 4.0.1, додека оваа нова 4.11 е развојна верзија, затоа не е премногу стабилна и има уште што да се полира, па може да наидете на грешки и проблеми, но до промените ги имате најновите подобрувања на вашите прсти.

Меѓу подобрувањата што ги вклучува Виното 4.11 и кои ги објави еден од развивачите на проектот, Александар ullулиард, се:

 • El Моно моторот е ажуриран до најновата верзија, вклучувајќи и некои подобрувања како што се Windows. Форма за графика што е поддржана на овој проект.
 • Се додадени подинамични библиотеки од типот DLL како дел од ЈП-датотеките по дифолт, иако веќе знаете дека можете сами да ги вклучите оние што ви требаат.
 • Оваа нова верзија е имплементација побрзо за Slimb Reader / Writer на Linux.
 • Вклучена е почетна поддршка за прикажување на набројување на уредот.
 • Исто така, направени се промени во оптимизацијата на кодот и некои се корегирани грешки пронајдени. Некои од проблемите што ја зафатија видео играта SWAT4, Legacy of Kain: Soul Reaver, Chromium Embedded Framework (CEF), Max Payne 3 и повеќе, се решени.

Патем, запомнете дека одлуката за отстранување на поддршката за 32-битни на Ubuntu 19.10 од Canonical ќе влијаат на Виното и тоа ќе предизвика проблеми ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.