Вино за Андроид ... наскоро

Александар ullулиард, творец на Вино, работи на нова верзија на овој софтвер што ќе овозможи извршување апликации од Windows на уреди Андроид.


На конференцијата понудена вчера за време на ФОСДЕМ во Брисел, главниот развивач на вино накратко и широко покажа како работи Виното за Андроид. Иако во демо изведбата перформансите беа донекаде слаби, бидејќи се работеше во емулација на Android наместо во мајчин уред, тоа го покажува почетокот на развојот што ветува.

Очигледно ќе има две верзии на Вино за Андроид, една за RISC ARM архитектура и друга за x86.

Виното веќе ги покажа своите добри перформанси во Unix, особено во системите со Linux, и иако не е лек затоа што не работи 100% апликации и неговото работење не е совршено, неговото доаѓање на Android ќе биде нова атракција за системот Google мобилен.

Fuente: Phoronix


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.