Вино 4.8: што има ново во новата верзија на слојот за компатибилност

Лого на вино

Виното 4.8 е новата верзија во развој што е објавен да биде достапен за тестирање на корисниците. Слојот за компатибилност за системите Unix, кој има за цел да го направи природниот софтвер компатибилен за Windows, продолжува незапирлив и напредува чекор по чекор, благодарение на огромната работа на заедницата за развивачи. Сега, со ова ново одлично издание, доаѓаат многу интересни вести за кои ќе ги коментираме.

На овој проектот потхранува многу други, бидејќи не работи само на Linux, исто така и на * BSD и macOS, каде што работи, па дури и на Android, како што веќе знаеме. Но, како што знаете, постојат и други проекти кои додаваат функционалности на Виното (на пример: DXVK) или врз основа на нив функционираат како што е случајот со Valve's Proton да донесе природни видео-игри на Microsoft Windows на Linux преку Steam Play или врски со React OS, или комерцијален и платен софтвер CrossOver, итн.

Па, оставајќи ги зад важноста и апликациите на Вино, ајде веста што ја носи Виното 4.8:

 • Поддршка за изградба на повеќе програми во ЈП формат.
 • Уникод е ажуриран на Unicede 12.0.
 • Поддршка за датотеки за лепенки MSI.
 • Конструкции на не-ПИК-код за i386 платформи.
 • Подобрена поддршка за контролори како што се џојстици за игри.
 • Простории за Астуриас
 • Неколку грешки од претходните верзии се поправени.

Освен овие измени, има и околу 38 грешки кои се поправени, а сега и стари грешки што влијаеа на некои игра или тој блокиран софтвер повеќе нема да ни пречи и можеме да играме видео игри како Star Citizen, World of Warships, Warframe, Test Drive Unlimited, Gran Prix Legends и уште многу други наслови без тие непријатности. Толку добри вести за гејмерите кои исто така користат Вино за да пуштаат невородени игри за * nix системи каде што е достапно Виното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.