Внесете рутер и заштитете го Cisco DPC2425 (дефинитивно)

Некои од вас веќе ќе го познаваат мојот рутер. За оние кои не, ги претставувам:

циско

 

 

Проблемот:

Излегува дека ова мало момче прави доста проблеми при влегувањето во неговата страница за конфигурација. Особено имајќи го провајдерот што го имам. (Кларо - Колумбија) Тоа ги ограничува сите овие пристапи.

Се случува овој рутер по дифолт да донесе многу едноставно корисничко име и лозинка. (Оставете ги двете полиња празни). Но, со мојот оператор се случува следново: Кога правите тврда мерка, ви дозволува да влезете. Но, токму во моментот се синхронизира со централното, пристапот се менува и до сега не го најдов решението.

Решението.

Како што е нормално ... Се посветив на барање на лозинката лево и десно за пристап до рутерот. (Иако веќе бев способен претходно. Ажурирање на фирмверот ме остави повторно без пристап, Крпејќи го претходниот пристап). Повеќето опции немаа ефект. Додека не најдов многу интересна лозинка.

Оваа лозинка беше интересна затоа што и покрај тоа што не ми дозволуваше целосно пристап, грешката беше поинаква. Како да нема дозволи за уредување, туку за пристап.

Лозинката е: Uq-4GIt3M  (со корисникот „администратор“)

Грешката при користење на оваа лозинка беше:

 

Исчистете ја грешката на Cisco

 

Оваа грешка беше многу различна од класичната: Неточни корисничко име и лозинка.

Почнав да пробувам многу работи и на крајот почнав да размислувам: «Што ако рутерот има ограничен пристап до LAN-IP-адресите што се наоѓаат во него? (Нешто слично на она што се случува со рутерите на UNE што дозволуваат пристап само до една специфична LAN-IP)

Потоа си дадов задача да го тестирам.

Како?

 Јасно.! А. ПРОКСИ!  За ова пробав TOR, со Web Proxy's и навистина работи со никого. Чекорите се многу едноставни.

Пристапувате до вашата WAN IP од прокси-страницата. (За да ја видите IP во Linux:  навивам ifconfig.me ) Или, исто така, можете да ги користите овие страници на „што е мојот IP“ и др. Тие додаваат порта 8080

Пример: 181.51.144.85:8080

Ве прашува за корисничко име и лозинка.

Корисничко име: admin

Лозинка: Uq-4GIt3M

индекс22

 

ПОБЕДИ. !!!

Ова пак е сериозен безбедносен проблем. Бидејќи секој може да пристапи до рутерот на овие од далечина и да прави што сака. Буквално

„ПАЧ“

Секој би помислил дека најнормално е да ја смените лозинката. ДА Па, се обидов и тој рече дека го сменил „на задоволително ниво“. Но, тоа навистина не прави ништо

Па, да го блокираме далечинскиот пристап.

Да погледнеме каде пишува:

поставувања за ад

 

Ние ви даваме каде што пишува  ОПЦИИ

опции

 

 

 

 

 

 

 

 

Ја деактивираме опцијата за:  Управување со далечинско конфигурирање

Аплицираме и готово. !!!!

На здравје. !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

66 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Коколио dijo

  Компадер, пред да објавиш статија, ве советувам да го проверите правописот, не е снимен, сериозен е и интересно е вашето откритие, но претпочитам да користам сопствен рутер со модифициран фирмвер, или OpenWRT или DD-WRT, прегратка .

  1.    Гискард dijo

   Рутерот за кој зборува е оној што го обезбедува интернет провајдерот. Не може да се замени за оној купен надвор. И, ако за среќа успеете да ставите модифициран фирмвер во него, ќе останете офлајн и Кларо Колумбија веројатно ќе ви наплати за нов,

   1.    Коколио dijo

    Точно тоа може да се случи, вистината е дека немам претстава за тоа, но во секој случај сепак можете да купите еден од рутерите во продавницата и да го приклучите на една од ети-портите на предметниот уред и да побарате од Интернет провајдерот да отфрлете ја функцијата WiFi затоа што не ви е потребна толку едноставна, мислам дека најдоброто нешто е секогаш да ги намалите загубите, нели?

    1.    елиотим3000 dijo

     Јас го користам мојот рутер TP-Link со Wi-Fi, бидејќи рутерот е на 2-ри. подот и мојот компјутер е на 1-ви, така што го користам паметниот телефон како Wi-Fi антена.

     Затоа, ќе заштедам за мојата USB Wi-Fi антена, така што нема да морам да го присилувам мојот паметен телефон и со тоа да не го оштетувам премногу.

     1.    Коколио dijo

      Супер, погледни го мојот интернет провајдер како прави срање што го оневозможува WiFi некое време, и тоа беше причината што го пензионирав мојот Cisco-Linksys со DD-WRT и купив TP-Link и очигледно го ставам истиот фирмвер и го имам Ист проблем, Cisco сега е повторувач за телевизорот во дневната соба и се одвива фенси.

    2.    Гискард dijo

     Не го деактивираат. Јас веќе премногу се борев со тие луѓе. Најмногу што направив беше што го ставија во WPA2 (стандардно доаѓаат во WEP) и ставам добар клуч за ослободување. Следно ја извадив антената од рутерот. И да, имам свој рутер на средина, но лудо е што ти даваат нешто за тоа што го плаќаш и не ти дозволуваат да го контролираш.

     1.    Коколио dijo

      Па јо / / / & %% & срамота што ваквите услуги се даваат во други земји, а уште полошо е просечноста на употребата на WEP, и претпоставувам дека тоа го прават за изродите кои користат Mac хахахаха и тоа е она што не знаејќи како добро да го конфигурирам рутерот, штета.

     2.    елиотим3000 dijo

      Лесно: Ако вашиот рутер има филтрирање на MAC адреса, додадете ги MAC адресите на вашиот компјутер и кој било друг Wi-Fi уред, комбиниран со вашиот клуч WPA2, и така навистина сте го обезбедиле вашиот Wi-Fi рутер без да ја отстраните Wi-Fi антената Fi. Во случај да немате Wi-Fi уред, ја отстранувате антената и продолжувате да го користите рутерот без Wi-Fi.

      Ако го додадете филтерот за MAC адреса, ќе им пречите на поединците кои сакаат да користат Beini или BackTrack за да украдат сигнали за Wi-Fi на други луѓе.

  2.    елиотим3000 dijo

   Уште подобро, вклучете ја одликата за проверка на правописот на вашата Iceweasel Aurora.

   1.    Коколио dijo

    Така нешто.

 2.   кики dijo

  Вистината е дека славните рутери на Cisco оставаат многу да се посака, особено во однос на хардверот / софтверот во однос на цената. Се држам до ТП-врските што мислам дека се најдобри во однос на вредноста за парите, кои работат многу добро, носат Linux и можат да се модифицираат со други фирмвери базирани на Linux, како што се OpenWRT и DD-WRT.

  1.    Санхусофт dijo

   Така е, јас користам TP-Link WR740N со OpenWRT и работи доста добро. Единствениот „проблем“ што го имав досега е зголемувањето на бројот на торент врски, каде што виси рутерот и треба да се рестартира. Надвор од тоа, работи многу добро, и го имам околу 2 години.

   1.    кики dijo

    Тој рутер е во сопственост на мој роднина, но имајте на ум дека за да биде ниската класа на TP-Link, тој дава илјада вртења на многу други рутери од средна / висока класа на други брендови, покрај тоа што има добра Опфатеност на Fi, веб-мени со многу опции и пристап до терминалот за Linux преку telnet. Во мојот случај, јас го имам TP-Link W8970 и вистината е дека немам никакви проблеми, каде што никогаш не го исклучувам или го рестартирам, секогаш работи совршено.

    1.    Санхусофт dijo

     Да, тоа е многу поевтино од кое било Cisco / Linksys и во перформансите се доста слични. Пред неколку недели решив да го инсталирам фирмверот OpenWRT на него за тестирање и се покажа дека работи многу добро.

 3.   Хозе Торес dijo

  Но, со ова исто така нема да ви биде блокиран пристапот, затоа што преку IP не можете?

  1.    Канали dijo

   многу остар хехехе

 4.   Гискард dijo

  Поздрав @Jlcmux. Имам Уби (со Кларо / ко) и го имам истиот проблем. Срамота е што ако платите за под, тие ги имаат кои ја следат вашата врска. За да не заминеш, дали ќе ја знаеш лозинката за мојот модел за да видиш дали го пробам твоето решение? Благодарам однапред.

  1.    @Jlcmux dijo

   Нема идеја. Обидете се со истата постапка да видите како.

   1.    Гискард dijo

    Не работи

  2.    Виктор З. dijo

   Имам и Ubee (Cablecom-Mexico) на корисничко име: администратор и лозинка: cableroot

   И, ќе ја имате при рака целата конфигурација, се разбира, ако вашиот Ubee е кабел-модем.

   Честитки!

 5.   Хозе Торес dijo

  Спам Секој што има или управувал со пристоен блог знае дека има ботови кои оставаат коментари со url за позиционирање на страница или ширење на малициозен софтвер. око со тоа.

  1.    елиотим3000 dijo

   Затоа се користат алатки како што се Молом од Acquia (деловниот дел на Друпал) и Акисмет (од Автоматик).

   1.    Хозе Торес dijo

    Точно!

 6.   зафаќаат dijo

  не ми работи: / кога пробувам од тор или од веб прокси не ме отвора ме отвора само со внатрешна ip од хром но не и поинаку. Јас правам нешто погрешно?

 7.   Скраф23 dijo

  Колку малку ми се допаѓа Циско и неговата желба за светска доминација. Студија за CCNA и безбедност, знам за што зборувам.

 8.   Цена Гранда dijo

  Морав толку многу да се борам со овој cisco сè додека не го најдов клучот: "g3sti0nr3m0t4"
  но ова е во УНЕ ...

  1.    АндресР dijo

   Дали сте ја направиле процедурата што ја објаснува овој напис за да можете?
   Како точно го стори тоа? Го имам тој Cisco со Уне, но не можам да влезам

   1.    sddqd rqwwerew dijo

    Cpe04Epm тоа е клучот на UNE

  2.    Алекс dijo

   Само она што го барате

 9.   Луис Ф. dijo

  Здраво Многу добра идеја, но мислам дека секако го блокираше далечинскиот пристап од некои IP адреси, бидејќи со веб прокси не може да се поврзе, а исто така и кучето 8080 е блокирано. Секоја идеја што IP-модемот дозволува да ја прима

  1.    фавио dijo

   Здраво Луис Ф, го имав истиот проблем со Web Proxy, очигледно режимот открива дека сè уште е во мрежата, се обидов од далечна мрежа со доделена динамичка IP и работеше како што е споменато во статијата.

   Поздрав.

  2.    jm dijo

   И јас го имам истиот проблем. Ниту од други куќи, ниту со 3G конекција, ниту од други градови со други оператори не можам да влезам. Осигурувањето е ограничено на нивните IP-адреса за далечина

 10.   Хуан1. dijo

  Можев да ја внесам конфигурацијата на модемот, но подоцна веќе не ми дозволува да влегувам во некоја страница со прокси, зошто е тоа така?

 11.   Маурициус dijo

  Пробав да користам tor, но не ме поврза со мојот јавен IP преку порта 8080.

  Што може да биде тоа?

  1.    @Jlcmux dijo

   Секогаш е добро да се обидете со фабричко ресетирање

   1.    камило dijo

    многу добра поента, но не го разбрав делот од IP или додавање на 8080 plz треба да ја сменам лозинката на мојот wifi затоа што комшиите ми ја крадат, помогни ми !!!

  2.    камило dijo

   извини, но јас сум малку несмасен со случајот на Интернет
   и решавајте ги проблемите со корисничкото име и лозинката
   но не знам како да го модифицирам IP или да додадам 8080
   Ви благодарам ако одговорите

 12.   Хуанчо dijo

  Компадер, ти си генијалец, конечно можам да се вратам да се мешам со порти за мапирање ...

 13.   Карлос dijo

  ОВА Е ПРВИОТ И САМО ВОДИЧ КОЈ НАВИСТИНА СЛУУВА, ВИЕ СЕ НАСТАВНИК, ВИ БЛАГОДАРАМ БЛАГОДАРАМ ЗА ОВАА ГОЛЕМА ПРИДОНЕСУВА SЕ ОД ООД МОДЕМИТЕ НА ЦИСКО СЕ МНОГУ ТЕШКИ ПРОБЛЕМ ДА БИДЕ ДА ГИ ПРИФАТАТ ОВА, ОТКАЛКУ ВАШ! ! !!!!!!!!!!!!!

  1.    Дејвид dijo

   Како влеговте во полномошникот, помогнете ми, ве молам?

 14.   Карлос dijo

  Не успеав да влезам на страницата повеќе од еднаш, дали некој знае зошто?

 15.   rich67801 dijo

  Вечерва се обидувам да видам дали ми одговара со мојот модем Cisco. Морам да конфигурирам IP-камера и од она што го прочитав треба да деблокирам некои порти.
  Исто така, ги најдов на форум следниве информации за да видам која работи за мене:
  За Кларо Колумбија тие можат да се справат со 192.168.0.1 исто како и 192.168.100.1 во корисникот што го ставаат дома и лозинката или лозинката Uq-4GIt3M. и подготвени

 16.   Диего dijo

  Не можев на почетокот, на ниту еден компјутер не му беше дозволен пристап до напредните поставки, но за чудо ми работеше од мојот андроид, користејќи го прелистувачот Делфин прелистувач само со адресата на рутерот. (Кларо Колумбија)
  Се надевам дека ќе ви послужи.

 17.   АндресР dijo

  Дали знаете каква постапка би се користела за пристап до модем од овие, но од УНЕ?
  Или ако направам тешко ресетирање, дали ќе се случи нешто со конфигурацијата на телефонската линија (исто така управувана од овој модем)

 18.   Бладибудии dijo

  Не го разбирам прокси, барав прокси и добив ... таму го ставам стандардниот портал и мојот е 10.5.0.1, тогаш не ми дава ... Потоа се обидов да ставам 10.5.0.1:8080 и не ми даде ниту мене, ако ми работеше лозинка и корисничко име, но сè уште немам пристап до функцијата „поставување“
  Ве молам, одговорете ми ... Би бил многу благодарен ако успеам да ја уредим поставката за мојот сервер за Minecraft

  1.    Бладибудии dijo

   Само за да појаснам ... Мојот рутер или модем (како и да се викаат) xD е јасен ...

 19.   Satu dijo

  Може ли да ми помогнете да внесам модем на моделот на UNE Cisco DPC2425?

 20.   Благодарен! dijo

  Проценето,

  Ви благодарам. Работеше за Cisco DPC2425R2C од VTR (Чиле).

  Ви благодарам!

 21.   Адријан dijo

  клучни модеми јасни 2014 и 2015 година

  Корисник: дома
  лозинка: Uq-4GIt3M

  однос на

  1.    Onnонарк dijo

   Благодарам, конечно можев да влезам сега за да го деактивирам WiFi

 22.   Фелипе dijo

  Не може повеќе, тие го блокираа пристаништето

 23.   Себастијан dijo

  Здраво, како сте колеги, јас имам кабелски модем Cisco DPC2425, секако, пред да имам рутер Movistar (OBSERVE), затоа решив да го ставам како повторувач за wifi сигналот, да конфигурирам сè, да се смени портата, да се оневозможи dhcp, чудната работа е Кога го поврзувате часовникот со Cisco, последното започнува да се рестартира и само безжичната мрежа да се деконфигурира.

 24.   Естебан Бермудез dijo

  Оневозможи далечински пристап? Јас се блокирав, храбра благодат што го направи мал пријател

  1.    пијао dijo

   Некое решение? Истото ми се случи, ресетирањето не вреди

 25.   Ангела Васкез dijo

  Здраво, не знам на која страница да влезам за да го конфигурирам рутерот, кажи ми! Сакам да се обидам да ја сменам мојата лозинка. Ставив cisco.com и добивам друга страница не како оваа погоре за промена на конфигурацијата, туку како посета на вашата страница. Јас навистина би ценел ако ми одговорите сега

 26.   Орландо dijo

  Имам проблем имам рутер Cisco WiFi, не знам како да ја сменам лозинката

 27.   Орландо dijo

  Имам сериски WiFi рутер 10820c65243904 Cisco бренд Не можам да ја сменам лозинката не како да ја внесам Јас сум од Costarica Pogon адресата не излегува од пребарување на Google за промена на адресата за лозинка што ја ставив 192.168.3.1

 28.   Диего dijo

  Здраво, дали некој може да ми помогне да го конфигурирам рутерот cisco - dpc2425, кој е споменат на оваа страница. добро, она што сакам да го направам е да го конфигурирам овој рутер во режим на повторувач, но преку WIFI од друг рутер. Ви благодарам

 29.   Карлос dijo

  Ниту една од лозинките не работеше за мене. Порано внесував кориснички администратор и празна лозинка, но сега не можам да го внесам рутерот. Јас сум од Перу.

 30.   Вица П. dijo

  Здраво!

  Дали е можно да се конфигурираат параметрите за телефонија за овој модем?
  Имам модем Cisco DPC2425 со аналогни порти поврзани со телефонска централа. Проблемот се јавува затоа што модемот не ги препознава тоновите на отсекување (onhook) и повиците остануваат активни зафаќајќи ја линијата.

 31.   Педро Е. dijo

  Имам модем cisco dpc 2425. Сакам да знам, ако сменам од 20 на 30 мега, ќе ми работи истиот модем. ??
  Ако не, што е најсоодветно?
  Со почит

 32.   Енцо dijo

  Стандарден пристап: 192.168.0.1

  Усуарио: администратор
  Лозинка: Uq-4GIt3M

  Прилагоден пристап: 192.168.1.1

  Усуарио: администратор
  Лозинка: администратор

 33.   Фелипе dijo

  Не ми успеа: Л ќе биде проблем со пристаништето и се обидувам да ја сменам лозинката за Wi-Fi

 34.   рвелам dijo

  Ми дозволува да влезам, но кога ќе овозможам NAT или DMZ, не можам од далечина да пристапувам до потребната опрема, не знам дали оневозможувањето на која било функција во опциите ми дозволува да влегувам од далечина без да плаќам јавна IP. Дали некој знае како да го направи тоа?

 35.   Анонимен dijo

  хахахаха генијалец ми успеа првпат со Uq-4GIt3M: V: V