Ардор 3: Вовед

Се надевам дека веќе го имате подготвениот GNU / Linux за аудио со мала латентност, бидејќи ќе започнеме да работиме со него, без разлика дали сме fansубители на електронски јамки или метални глави, ќе ни треба компетентна DAW и, за среќа, Ardor 3 дојде кај нас пред неколку месеци. Таа е достапна во репоата на KXStudio, во која се ажурира 2 или 3 дена освен од објавувањето на официјалната верзија (запомнете дека Ардор започна циклус на брзи ажурирања со оваа нова верзија).

Во денешниот пост ќе останеме со основите на неговиот интерфејс.


Прво на сите: Ardor може да се справи со JACK-серверот многу веродостојно, па затоа не е потребно да користиме QjackCTL или варијанти, иако секогаш може да нè спаси од проблеми да ги знаеме. Од оваа причина, јас би ви препорачал да поминете време со QjackCTL или дури и Jackек од терминалот, а потоа да работите исклучиво од Ардор (во случај да е вашата DAW).

Повторувам: ние веќе треба да го знаеме Основи на ACKЕК и имаат наши мултимедијална дистрибуција. Сите проблеми со JACK ќе бидат надвор од оваа серија објави.

Во ова воведување, ќе го стартувам Ardor директно.

1. Поставки за аудио / MIDI

Ако претходно не сме започнале со JACK, тоа ќе биде првото нешто што ќе го видиме.

Табулаторот "уред" е од особено значење. Во него ќе ги воспоставиме основните параметри на JACK аудио серверот.

 • Возач: тип на аудио интерфејс. Како што веќе треба да знаете, интегрираните или usb картички работат со ALSA и firewire со FFADO.
 • Аудио интерфејс: во зависност од двигателот што го избравме, можеме да избереме помеѓу сите достапни уреди.
 • Големина на пуфер: основен аспект на латентност (доцнење) и стабилност на системот. Колку е поголема големината на тампонот, толку е поголема латентноста (се препорачува помалку од 20 ms така што заостанувањето да ни овозможи да снимаме над она што го слушаме). Од друга страна, колку е помала големината на тампон ќе има помалку латентност, но исто така ќе бидат потребни и поголеми перформанси од системот. Со 256 или 512 тампон треба да снимате без проблем, додека 1024 или повеќе ќе се препорача при мешање или мастеринг, бидејќи во овие фази латентноста не е толку важна.

 2. Креирај / Отвори сесија

По конфигурирање на аудио серверот, можеме да отвориме постоечка сесија за снимање или да создадеме нова. Кога креираме нова сесија, се генерира цел директориум кој ги организира информациите и различните аудио преземања на нашиот проект (како и во секоја DAW во вредност од нејзината сол).

Не се препорачува да ги внесувате овие папки освен ако не сакате да копирате извезена датотека, бидејќи може да ги промените релевантните информации за програмата и да ја расипете сесијата. Иако сè може повторно да се состави, подобро е да се избегне таа работа. Ако она што го сакате е да ја однесете сесијата на друг компјутер, треба само да ја копирате целата папка

Со Ardor можеме да создадеме «шаблони». Ова ќе избегне да имаме основни проекти со патеки, автобуси и приклучоци што ги сакаме за да не мора да го повторуваме целиот процес на снимки со слична структура. Сега не е релевантна тема, бидејќи тоа ќе биде мојот следен запис на Ардор.

Од друга страна, можеме да создадеме и „сцени“, кои се варијации на проектот достапни од ова мени. Исто така, тоа ќе биде тема за да ја видите подоцна.

3. Главен прозорец

Главниот интерфејс на Ардор се состои од следниве делови:

 • Транспорт: Контроли за репродукција и метроном, тајминг („внатрешно“ по дифолт, така што Ardor го контролира транспортот), информации за серверот JACK, поставувања за сесија и удар.
 • Лента со алатки за уредување: избирачи на режим на работа (уредување клип, регион ...), контроли на големината на зумирањето и трагата и поставки за мрежата / мрежата (што го означуваат однесувањето на аудио клиповите и регионите во однос на временските поделби).
 • Време: ако кликнеме со десното копче на глувчето, се прикажува мени во кое можеме да ги избереме временските ленти што ги сакаме: временски код, метрички, темпо, удар, јамка итн. Можеме да ги измениме или преименуваме индикаторите (метрички, темпо, ознаки на позиции) со влечење на нив или со десен клик.
 • Мулти-траки: дел што ја содржи главната патека за автобуси (по дифолт) и сите аудио / миди-патеки и автобуси што сакаме да ги додадеме (со десен клик или од менито «track»). Во зависност од висината на патеките, ќе бидат прикажани повеќе или помалку контроли.
 • Резиме: поглед на структурата на целата тема.

4. Миксер во список за уредници и уредување

Од менито «Поглед» можеме да ги додадеме овие два дела.

 • Миксерот во уредникот (лево) ни овозможува да ги измениме сите параметри за мешање на избраната трака (приклучоци, влезови и излези, табла…).
 • Списокот за уредување (десно) ни овозможува пристап до сите различни преземања на аудио (снимани и обработени), конфигурација на песни и автобуси, групи ... Аудио клиповите или регионите претставуваат паѓачко мени за да ги идентификуваме сите можни варијации што ги претрпеле . Оттука можеме да ги влечеме до падините.

  5. Менаџер за аудио врски

„Миксер во уредник“ е многу корисен за поврзување на сите патеки и автобуси со нивните соодветни влезови и излези, но понекогаш ќе се најдеме во позиција да мораме да воспоставиме повеќе врски (замислете го случајот за кој сакаме да увеземе 6 траки од томи што сакаме да ги поврземе со ексклузивен автобус). За ова, и за повеќе, менаџерот за аудио врска ќе нè натера целосно да заборавиме на алатките како QJackCTL.

6. Миксер

Откако ќе заврши нашето снимање, ќе го поминеме скоро целото остатокот од времето во овој прозорец (достапно од менито или со „Alt + M“). Може да видите четири дела:

 • Канали
 • Групи
 • Патеки и автобуси (со сите нив, СИТЕ нивни контроли: име, влез, фаза, вметнувања, испраќања, тава, фадер, излез… меѓу другите).
 • Главен канал.

Willе разберете дека овој дел е премногу обемен, па останува за уште еден запис. Редовните музички продукции веќе ќе знаат што да прават со тоа.

 7. Мени „Увоз“

За да можете да започнете да играте со него, да побарате проект што го извезувавте во траки (ако немате на располагање, можете да преземете еден од оние што ги дава „гуруто“) Мајк Сениор).

Мојот совет за ова мени „File> Import“ ќе биде да изберете опции „увоз при почеток на сесија“, „мапирање: 1 трака по датотека“ и „копирање датотеки на сесија“.

Креаторите на Ardor не сакаат да работат со MP3, затоа не го олеснуваат тоа. Ако вашите проекти се mp3, можете да ги конвертирате со Audacity, терминалот или други. Фреквенцијата на земање мостри не е проблем, ако вашите датотеки имаат друг Ardor, тоа ќе го означи со црвено, но ќе ги конвертира без проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рој Бети dijo

  Многу интересно. Ви благодарам!

 2.   Хозе ГДФ dijo

  Во моментов немам време за овие работи, но кога ќе се вратам на темата музика во ГНУ / Линукс, ќе застанам тука за да ја победам.

  Ви благодариме за оваа серија. Поздрав.

 3.   Емили dijo

  Здраво, сè уште не можам да најдам како да го конфигурирам Ardor на поедноставен начин
  , Прв пат сум во оваа програма и не разбирам многу, ќе можете подобро да го објасните
  со слики што покажуваат како треба да се конфигурира?
  Излезе дека треба да се снимам, сакам да пеам и да свирам гитара, би сакал да ги снимам моите песни
  на мојот лаптоп со внатрешен микрофон, бидејќи немам кој да го поврзам
  Јас навистина би го ценел тоа ако можете да го направите тоа.
  однапред благодарам и поздрав!