Вовед во комплет за аудио конекција JACK

Оние loversубители на музика и слободен софтвер тие не можат да престанат да знаат ЖАК, аудио сервер со мала латентност.

Оваа статија се базира на преводот што го направив на страниците 37 и 38 од Упатство за корисник AvLinux. Ако сакате да работите со Аудио во Linux, се препорачува да го прочитате овој PDF и упатството за Ardor или Qtractor.

Користење на JACK

Најлесен начин да го конфигурирате серверот Audio JACK е да ја користите апликацијата JACK Control (позната како Qjackctl). Ова може лесно да се лансира од LXPanel или од приклучокот Wbar. За да ја конфигурирате вашата звучна картичка, кликнете на копчето „Поставување“.

Во следниот пример, системот има интегрирана Intel HDA картичка која е избрана од паѓачкото мени „Интерфејс“. Општо, ако вашиот аудио интерфејс е на оваа листа, тоа е затоа што е поддржан од ALSA и JACK. За да користите интерфејс за firewire, ќе треба да изберете „firewire“ наместо „alsa“ во опаѓачкото мени „Driver“. Многу е важно да бидете сигурни дека е избрано „Real Time“ во полето „Параметри“. Друг број за проверка при поставувањето е полето 'Периоди / тампон'.

Ако доживувате „Xruns“ или аудио резови, треба да го зголемите овој број додека не исчезнат. Ако снимате директно на запис, малите латентни латентни броеви не се многу потребни, но ако снимате преку приклучок или друга аудио апликација насочена кон траката за снимање, тогаш ви требаат мала латентност. За да користите JACK со синтисајзери и MIDI приклучоци, препорачливо е да ја зголемите вредноста 'Временско ограничување (msec)' до 3000 милисекунди (или повеќе) за подобра стабилност.

Вршење врски

Повеќето апликации, еднаш започнати и извршени под JACK, ќе управуваат со нивните врски од програмата што ја користите, иако понекогаш е потребно да ја користите функцијата „Поврзи“ во контролата на JACK за да поврзете апликации или дури и хардвер, како што се MIDI тастатури. Во следниот пример ги поврзуваме MIDI излезите на виртуелната тастатура „VMPK“ за да ја контролираме банката на звук на синтисајзерот Qsynth. Прозорецот „Врски“ има три јазичиња. Табулаторот 'Аудио' ги прикажува аудио врските направени од микрофонот или линиските влезови на картичката до апликацијата што ја користите и од апликацијата до тековните излези на звучната картичка. Табулаторот „MIDI“ е за правење хардверски и софтверски врски што користат „JACK MIDI“, а табулаторот ALSA го прави истото за апликации што користат „ALSA MIDI“.

За оние кои се повеќе графички ориентирани, има и две алтернативни алатки за далноводи за правење врски под AV Linux: Patchbay linuxDSP JP1 лоциран во менито „JACK Plugins“ и „Patchage“, што се наоѓа во менито „Audio“ прикажано на следната слика.

Неколку дополнителни белешки

Нешто што ме потсетува на Qsynth е тоа што не доаѓа со банка со звуци натоварени по дифолт (мислам дека може да се конфигурира така да се прави), така што првиот пат нема да звучи и некој мрзлив корисник може веќе да го фрли пешкир (има). Бидејќи јас сум исто така доста неук, Ксинт е менаџер за синтетизаторот Флујдсинт, па замислувам дека има начин стандардно да натовари банка, но бидејќи сум доста мрзлива, сè уште не сум стигнал до тоа. Бидете сигурни дека кога ќе разговараме за синтети ќе се обидам да ви го дадам решението, додека вие ќе мора да пребарувате на Google. За да вчитаме банка на звуци во Qsynth, одиме во менито „Поставки“.

Во табулаторот "Саундфонтс", ќе ја вчитаме (копчето "Отвори") банката што ја носи Av Linux и се наоѓа на патеката '/ usr / share / sounds / sf2. На Интернет има добра количина на бесплатни банки што ќе ги споменам, за да излезам од неволја на страницата MuseScore, има 3 сосема пристојни, меѓу кои е вклучена и стандардната банка на Av Linux.

Откако ќе се отвори банката за звук, Qsynth ќе ве предупреди дека треба да го рестартира аудио моторот, на кој ќе кажете да. Во овој момент, VMPK ќе се исклучи од Qsynth, но веќе знаете како да го поврзете, нели? (Еден совет: Qjackctl> Прозорец за врски> Изберете еден, изберете друг> Поврзи).

Сега одите на VMPK и ја притискате тастатурата на вашиот компјутер (или кликнувате на виртуелната тастатура) cool „кул“, нели? 😉


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего Пико dijo

  Фала Балтар !! како и секогаш со аудио во првите редови! На здравје

 2.   јон dijo

  Благодарение на овој пост и споменувањето на Patchage, успеав да ја конфигурирам PureData на супер едноставен начин, бидејќи за нужни потреби имам HDA Intel картичка и Soundblaster на годината на Микаела и не разбирав како тие беа поврзани со различните програми во мојата Кубунту 12.

  Ви благодариме.

 3.   Гаиус балтар dijo

  Ви благодарам!. Навистина, ова е запис спасен од многу одамна. Но, за да се напише за овие работи, потребно е читателите да се едуцираат за JACK и Qjackctl, па не можам да го изоставам. 😀

  За неколку дена повеќе и подобро

 4.   Густаво Пара dijo

  Здраво, излегувајќи малку од контекстот. Дали има начин да се поправи дополнителното откривање на екранот? бидејќи мојот систем беше надграден од Linux Nucleus 3.7 во Linux Nucleus 3.8.3-203.fc18.i686, тој веќе не го детектира дополнителниот со кој секогаш работам на мојот компјутер со Fedora Linux 18 преку HDMI бидејќи е единствената порта излез освен VGA, пребарував, но не можам да најдам како.

  На здравје !!