Возвишен текст 2, вистински уредник на возвишени кодови

Колку добро се чувствува кога ќе ја добиете „вашата loveубов“ ... и јас не зборувам баш за loveубов помеѓу две лица, за што зборувам гик geубов, чиста loveубов и заснована на битови, бајти и линии на кодови.

Јас секогаш барам нови работи за мојот систем, јас сум студент по компјутерски науки, кој е ентузијаст за Слободниот софтвер и сè што е поврзано со него. Фактот дека сум програмер ги подобрува работите бидејќи тоа ме поттикнува да пребарувам во секое време, кој било број на работи што можат да ми бидат корисни и што одговараат на моите вкусови, и една од оние работи што сакам да ги барам се IDE или уредници на кодови, а до неодамна немав таков што одговара на она што го барам, мислам:

<° Светлина.
<° Моќен.
<° Бесплатно.
<° Мулти платформа.
<° Тоа поддржува многу јазици.
<° Многу морничав.
<° Убаво.

Без овие квалитети, тоа е бескорисно, всушност, скоро сите алатки што можев да ги испробам беа или премногу едноставни и слаби или премногу тешки (Затемнување ...), и иако немам хардверски ограничувања од каков било вид, сакам да ги одржувам работите чисти (за Јас сум верен питонист), на крајот, откако поминав низ голем број програми што можев да ги најдам Возвишен текст 2.

Како што имплицира неговото име, тој е возвишен, навистина, тој е убав, едноставен, моќен, мулти-платформски, повеќејазичен, ДОБРО е ГИК и собира сè ... да, собира сè, не е важно сè додека го имате приклучокот ( на пример G ++ став C y C + + o Пајтон инсталиран), всушност, ако не видите систем за градење веќе подготвен за употреба, тогаш креирајте го и период, тоа е едноставно, иако не сум го сторил тоа, бидејќи ми носи што ми треба и не составувам ништо повеќе од C + + затоа што како што реков јас сум питон до смрт што го користам HTML5, CSS3 y Го вклучите Javascript-итн ... факт е дека постои можност, период.

Како и да е Состави? Што е тоа?


Но, за да не речат дека не реков што ми се допаѓа во врска со овој IDE, или поточно, уредникот (IDE е нешто потежок) ги ставам асовите на масата:

<° КАСИ: нема никаква врска со Geneин Симонс, нека биде едноставно, глупавиот е, за мене, основниот принцип и златниот закон за компјутери, и овој уредник не може да ја одржува оваа функција жива и висока. Тоа ви овозможува да се концентрирате на кодот, периодот, тоа е колку е чист интерфејсот и не губи ништо од својата функционалност, едноставно не е за noobs.

<° Или учиш или учиш. Ова е можеби најинтересното нешто за уредникот, кое ве принудува да научите. Да, ако имате алатки како автоматско комплетирање и синтаксачко обележување, но нема семоќни и семоќни копчиња што создаваат табели, конструкции __init__ не е демон, тука е чистиот, жилав, антички, доверлив и навистина моќен направи го сам.

<° Мулти платформа и пренослив. Ја сакам оваа способност поради едноставниот факт дека многу пати сум принуден да користам Виндоус на колеџ и архаични работи како БОРЛАНД (сериозен сум), но ST2 е така, толку лесен за носење било каде што едноставно го прескокнувам тој гаден дел од моето средно училиште и исмејувај се со моите колеги noobs кои сè уште работат со тој валкан син интерфејс ...

<° Мек-Гивер стори сé со се, јас сторив сé со Возвишен текст 2. Да, таа работа „Изгради системи“ е неверојатна, ви овозможува да соберете што било, или барем скоро сè, иако како што реков, немав потреба да го користам, знам дека кога ќе ми треба, ќе биде тука за мене.

Па, дали сакате повеќе? Што чекаш да го пробаш? Ве уверувам дека ќе го сакате, во спротивно, ќе ви го вратиме изгубеното време за читање на овој напис.

За враќање на времето, контактирајте ја канцеларијата на Док (Емет Л. Браун) да се вратиме во иднината, да ги пополниме формуларите, да се качиме на Делорејскиот и потоа да ни ги дадат правата на преостанатото време до времето вратено за изгубеното време за читање на овој напис. Се применуваат одредени дополнителни услови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Geneин Симонс носи два М.

  Ебате првиот пост и те критикувам хахаха

  Со почит

  1.    Нано dijo

   Не сум изненаден од тебе брат, хахаха. Всушност, си поставувам прашање: Што правите користејќи прозорци? xD

   1.    Храброст dijo

    Се скрши тврдиот диск на мојот компјутер со Arch

 2.   пандев92 dijo

  Уфф затоа што принципот на бакнеж не ми одговара, всушност навикнат сум да го користам микрософт визуелното студио c ++ за програмирање во c ++ и сега ми е тешко да најдам во Linux уредник за текст со сите карактеристики што ми требаат, а исто така да ги соберам и извршувам потоа го составил Д8.

  1.    хиперсајан_х dijo

   QtCreator е толку супериорен во однос на Visual Studio ако планирате да програмирате во C ++, тоа е комплетен IDE, со многу документација, демо-примери и примери.

   https://qt.nokia.com/downloads

   1.    пандев92 dijo

    Па, ќе пробам да видам дали оди добро, бидејќи е мултиплатформа, ќе ми дозволи да програмирам и од Linux и од Windows

 3.   Jелави dijo

  Упс! кул ставка = П.

  Веќе некое време размислував да напишам статија за SublimeText2, но на крајот не можев ни да започнам. Затоа честитки за ова

  Би сакал да можете да направите уште некои статии на овој уредник, како што се ракување со опции или кратенки на уредникот, нешто како резиме на неговата документација :)

  П.С: за секој што сака да го проба, можете да го направите со тема Сода и тема во боја Монокаи од: https://github.com/buymeasoda/soda-theme =P

  Поздрав и одлични информации

  1.    нано dijo

   всушност планирам да го сторам тоа, но прво сакам да навлезам подлабоко во неговата употреба.

 4.   Анонимен dijo

  Извинете за упадот, но дали овој софтвер не е комерцијален и платен?

  Високиот текст 2 може да се преземе и оценува бесплатно, сепак мора да се купи лиценца за продолжена употреба.

  1.    StuMx dijo

   Па, да, тој е комерцијален и платен, но можете да го пробате онолку колку што сакате со сите негови функции пред да одлучите дали сакате да платите за тоа.

   Мислам дека некој заслужува шлаканица за да не ја прочита веб-страницата на програмата xD

  2.    Нано dijo

   StuMx го рече тоа, можете да го пробате онолку колку што сакате и без никакво ограничување,

 5.   Gabriel dijo

  Треба да појаснам дека станува збор за комерцијален софтвер.

  1.    Нано dijo

   Да, тој е комерцијален, но барем е тотално бесплатен бидејќи може да го пробате колку што сакате пред да го купите, всушност, имам намера да го купам за да придонесам нешто.

 6.   Кинески dijo

  И каде е врската до официјалната веб-страница или нешто слично?

  Поздрав многу добра страница.

  1.    Кинески dijo

   Јас одговарам како во подоцнежен пост

   Официјална мрежа

   Поздрав.

 7.   Хавиер dijo

  Здраво и што мислите за паника кода за Mac?
  Дали има додатоци за да се стави возвишен текст 2 на шпански?
  Ви благодариме.

 8.   Едгар Корона dijo

  SublimeText like gedit Многу ми се допаѓаат, тие се најкомплетни, но се сомневам, какво компјутерско знаење е потребно за да може да се развие уредник на овие калибри, (Sublime & gedit)? ...

  1.    нано dijo

   Многумина, верувајте ми xD

 9.   Конде dijo

  Во право сте, ви овозможува да се концентрирате на кодот, едноставно е, извонредно да работите со возвишен текст, со текот на времето стекнувате искуство и фрагменти ви заштедуваат многу пишување, комплети клучеви ... УФФ не знај ...
  Возвишено ..
  Поздрав .. добра статија