Воспоставете мрежна врска помеѓу компјутерот и виртуелните машини Virtualbox

Јас не сум експерт во VirtualBox, но јас го користам од време на време за да тестирам (услуги особено) и една од работите што ми пречеше е дека ако немам поврзан мрежен кабел, мојот компјутер не може да комуницира со виртуелните машини.

Се разбира, постои многу едноставно решение за да се постигне ова, за кое не бев потполно свесен, се разбира, и го покажувам подолу во случај некому да му се случи истото.

1.- Отвораме VirtualBox и ние ќе се обидеме да Датотека »Предност» Мрежа и додадете мрежа Само домаќин. Треба да изгледа вака:

2.- Потоа ја додаваме и конфигурираме нашата виртуелна машина и во нејзината мрежна конфигурација, избираме Поврзан е со адаптерот само за домаќинот и име ја додаваме виртуелната картичка што ја додадовме претходно. Треба да изгледа вака:

Ако отвориме терминал и напишеме (во случај на Debian):

$ sudo ifconfig

И ние ја извршуваме виртуелната машина, ќе се појави вакво нешто:

Поврзана статија:
Како да ја смените корисничката лозинка на MySQL со терминал
vboxnet0 Вклучување на врската: Ethernet HWaddr 0a: 00: 27: 00: 00: 00 inet addr: 192.168.56.1 Bcast: 192.168.56.255 Mask: 255.255.255.0 inet6 addr: fe80 :: 800: 27ff: fe00: 0/64 Опсег: Врска со емитување МУЛТИКАСТ MTU: 1500 метрички: 1 пакет RX: 0 грешки: 0 паднат: 0 пречекорувања: 0 рамка: 0 пакети TX: 4 грешки: 0 паднати: 0 пречекорувања: 0 оператори: 0 судири: 0 тквеелен: 1000 RX бајти: 0 (0.0 Б) TX бајти: 328 (328.0 Б)

Како што можете да цените VirtualBox поставете ја IP-то 192.168.56.1 за компјутер. Во виртуелната машина DHCP и додели IP-адреса, во мојот случај 192.168.56.101, Ова можеме да го провериме со командата што ја користевме претходно.

Подготвени !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристофер Кастро dijo

  Одлично за ssh врски.

  Ова и виртуелизирајте ги во позадина.

 2.   Герман dijo

  Па, на мојата машина, врските беа воспоставени автоматски и секогаш кога ќе отворам една од двете што ги инсталирав, се движам меѓу нив без проблем преку мрежата и користам Wi-Fi.

 3.   MSX dijo

  Драг елав, гледам дека сè уште користиш "ifconfig", ако е достапен во Debian, препорачувам да започнеш да флертуваш со iproute2:
  http://linuxaria.com/howto/useful-command-of-iproute2?lang=en

  1.    елав dijo

   En Тестирање на Дебијан тоа е само iproute .. и секогаш ми било пријатно да работам со ifconfig .. како и да е, дозволете ми да го разгледам другиот

 4.   Тежок dijo

  Извинете, но не можам сосема да разберам зошто типот на адаптер што го користите е адаптер само за домаќин за да ја комуницирате вашата мајчин машина со виртуелната, зарем не би било валидно ако го ставите како мост адаптер? Така, можете да и дадете IP на вашата виртуелна машина од истата мрежа како и вашата родна машина, и како и да е, тие ќе можат да комуницираат.
  Дали има некоја посебна причина да се користи тип на адаптер само домаќин?

  1.    соодветна dijo

   Да, кога не сте поврзани со рутер, опцијата мост нема да работи затоа што машината нема да има со што да се поврзе. Оваа опција е корисна кога немате маршрута за користење и сакате да создадете врска од точка до точка (во овој случај домаќин-гостин).

  2.    елав dijo

   Хм, не пробав мост. Се обидувам да ти кажам

   1.    Хјууга_Неџи dijo

    кога ќе пробате мост, ќе видите дека е како што вели VaryHeavy ... ставајќи го како мост можете да доделите ip од вашата подмрежа на виртуелната машина ...

 5.   насилник dijo

  Во последно време тестирам акему, фронт во qt4 до qemu / kvm, моите трагедии завршија со повторно составување на модулот vbox за моите прилагодени јадра, kvm е веќе во јадрото !! И перформансите се одлични, мрежата е веќе стандардно, јас сум прилично среќен.

  1.    MSX dijo

   Многу добра вест, за да стигнеме до КВМ тогаш!

 6.   Fabian dijo

  Гледам дека имате овозможен DHCP сервер, дали е ова потребно? како го конфигурирате? Ја следев оваа конфигурација и дури и мојот VM не ја препознава мрежата. се појавува непозната мрежа. Тоа е Виндоус 7.

  1.    елав dijo

   Јас навистина не конфигурирав ништо за DHCP, го оставив да работи по дифолт .. ќе треба да испитам

 7.   Fabian dijo

  моето виртуелно сандаче е монтирано на ubuntu

 8.   миниминио dijo

  Ви благодарам многу мажи, забележете дека сум трупец на виртуелна кутија и бидејќи не бев забележал дека го користев излезот во план за мост, така што можев да земам само еден и да го оставам остатокот во стандард, без да имам пристап до нив, но со ова создавате 2 или 3 и удобно влегувате во нив, без да мора да бидете поврзани со ништо

  Ви благодариме за советот

 9.   Дани dijo

  Добро ми служеше!

 10.   Manuel dijo

  Одлична нота. Сосема корисно.
  Само се сомневам како да го натерам да работи со IP дефинирани од корисникот, освен DHCP.

  Поздрав.

 11.   ЕЛкин dijo

  Здраво, вашиот придонес е интересен, но имам проблем, кога ја внесувам ifconfig линијата што покажува дека ip не се појавува, тоа само го покажува inet6 .. Дали знаете што може да биде овој проблем?

  1.    Адријан салцедо dijo

   Тоа е затоа што датотеката / etc / sysconfig / network-scritps / ifcfg-eth0, ја немате активирана оваа картичка. Отворете ја датотеката со vim или друг уредник и изменете два елементи

   HWADDR = »» стандардно ќе се појави MAC на картичката
   NM_CONTROLLED = »да», поставете го на „не»
   ONBOOT = »не» // сменете го во да
   BOOTPROTO = »статички» // понекогаш се појавува DHCP

   IPADDR = 10.10.1.11 // Ако сакате фиксна IP, тогаш ја доделувате
   НЕТМАСКА = 255.255.255.0
   ПОРВА = 10.10.1.1 // стандардна порта
   ВИД = етернет

   Ако користите Centos, вие само го правите тоа
   рестартирајте ја услужната мрежа и мрежната услуга се рестартира

   тогаш правите ifconfig и треба да изгледа активно.

   Во Ubuntu конфигурациската датотека е различна и параметрите исто така не се присутни во моментов.

   Се надевам дека помогнав.

 12.   Николаз dijo

  Ви благодариме за споделувањето, работеше како што се очекуваше. На здравје!

 13.   Едман В. dijo

  За мои цели, тоа ми служеше многу добро. Имам апликации направени на Windows XP и мојот лаптоп користи Windows 8, така што ги имам апликациите на виртуелен компјутер, не се сетив како да го направам тоа, но благодарение на авторот (многу благодарам, морам да инсистирам) како што беше направено. Во виртуелниот компјутер Xp има инсталирано SQL Server 2000, што е управувачот што го користи апликацијата. Мојот клиент купи компјутер и очигледно со Windows 7 x64 минимум, така што самата апликација нема проблеми со работењето. И тие ќе работат во мала мрежа каде серверот што лежи ќе биде компјутерот што го посочувам со XP. Па, јас веќе го направив тестот и сè е во ред, се надевам дека работи за некој друг. Ах! не заборавајте да ги конфигурирате портите што ги слуша SQL серверот на серверската машина, на заштитниот allид (порта 1433 TCP и 1434 UDP) бидејќи ако не, нема да работи.

 14.   Андрес dijo

  Здраво, се обидов неколку пати и не ми одговара. Гледам дека има коментари кои работат прв пат ...
  ет1 Вклучување на врската: Етернет HWaddr 08: 00: 27: cf: 5a: 1e
  inet6 addr: fe80::a00:27ff:fecf:5a1e/64 Scope:Link

  Се поврзувам преку WIFI, имам windows VISTA како домаќин и виртуелизиран Debian 6 во Virtualbox.

  Ги ценам сите коментари, поздрави и благодарам

 15.   Алекс dijo

  ајајајаја го барав, многу корисно навистина БЛАГОДАРАМ ВО МНОГУ в :!

 16.   декстер dijo

  Како да ја поврзам мојата виртуелна машина Linux-Fedora со мојата физичка машина ?? ... Сакам мојата виртуелна машина да биде „САМО ДОМАOSTИН“. Сакам да постои комуникација помеѓу двајцата !!

 17.   Доминго Гомез dijo

  Ти должам пиво.

 18.   Хорхе dijo

  пријател многу ти благодарам што реши еден проблем за мене

 19.   Кети dijo

  Благодарам, ова многу ми помогна, конечно можев да се поврзам со trixbox во мојата виртуелна машина

 20.   Заебана dijo

  Вашата алтернатива делумно ми служеше. Бидејќи само да ја следам постапката што ја објавивте, од гостинскиот ОС ќе изгубев пристап до Интернет и не можев да го пингам домаќинот, иако можев да пингам од вистинската машина до виртуелната.
  Решението беше: Додадете друг мрежен адаптер (Адаптер 2) следејќи го она што го сторивте, наместо да го менувате Адаптерот 1.
  Ви благодариме!

  1.    Венди Гарсија dijo

   Знам дека овој пост е многу стар ... но да видиме дали ќе ми одговориш lol Дали го оставивте адаптер 1 оневозможен или ги оставивте и двете со иста конфигурација? Го имам истиот проблем, гостинот не може да го види домаќинот.

 21.   Erika dijo

  Ви благодарам многу, успеав да се поврзам со мојот MV. Беа денови на обид додека не ја најдов твојата публикација

 22.   Aneин dijo

  Здраво, извинете, но имам огромен сомнеж, што се случува е дека мојата виртуелна машина е монтирана на Debian, ставам два мрежни адаптери, едниот во мост режим и другиот во внатрешна мрежа, во мојата куќа ако влезе на Интернет, но во моето Не работи: /, ако ја открие мрежната картичка, но не разбирам зошто се случи ова. Она што се случи е дека јас правам тестови за контрола на мрежата на Лан, создавајќи прокси-сервер со лигњи, но еј, моето прашање е затоа што не можам да пристапувам на Интернет за да ги преземам моите пакети

 23.   прирачник dijo

  одлично ви благодарам многу
  поздрав од Лима, Перу

 24.   огалавиз dijo

  Со оваа конфигурација и поради природата од точка до точка, не можам да ја натерам виртуелната машина да се поврзе на Интернет, иако конфигурацијата е дека нема да ми треба рутер за да го поврзам компјутерот со виртуелните машини ,, .. како Правам така што има интернет-врска

  сценариото што ја имам мрежата домаќин е во сегментот 192.168.50.X, а мрежата со рутерот со мојот компјутер 192.168.1.0, како можам виртуелната машина да има интернет конекција?

 25.   миг dijo

  Здраво…
  Така го имам и не ми одговара.
  од w8 ми дава одговор - пишување - но не се поврзува со репо што е w8

 26.   името dijo

  Добро попладне, сакам да ја користам Wi-Fi конекцијата во виртуелната и кабелската врска во физичката. Може?

 27.   jc dijo

  повеќе лажна од боливиската туна

 28.   Andres c dijo

  Ви благодарам, на два екрани ми го решивте животот, ви благодарам