Radicle, децентрализирана платформа за развој на соработка

 

Неодамна беше објавено објавувањето на првата бета верзија на платформата Radicle P2P и неговиот клиент за работна површина Radicle Upstream.

Проектот има за цел да создаде децентрализирана услуга за развој на соработка и складирање на кодови, слично на GitHub и GitLab, но не е поврзано со специфични сервери, како и дека не е предмет на цензура и работи со ресурсите на учесниците на мрежата P2P.

За Радикул

Radicle дозволува да не зависи од платформите и централизираните корпорации за развој и дистрибуција на отворен извор, до кои поврзувањето воведува дополнителни ризици (единствена точка на неуспех, компанијата може да ги затвори или промени условите за работа).

За управување со кодот во Радикул се користи добро познатиот Git, проширен со дефинирање на складишта на P2P мрежа. Сите податоците главно се зачувуваат локално и тие се секогаш достапни на компјутерот на инвеститорот, без оглед на состојбата на мрежната врска. За да се заштитат информациите, се користи криптографија заснована врз јавни клучеви, без употреба на сметки. Списокот на учесници на складиштата на мрежата P2P може да се види во јазолот за семе на проектот.

Во срцето на P2P мрежата е Протокол Radicle Link базиран на Git кој реплицира податоци помеѓу учесниците. Учесниците обезбедуваат пристап до нивниот код и до кодот на проектите што ги интересираат, чии вишок копии се зачувуваат локално и се копираат на системите на други заинтересирани развивачи. Како резултат, се формира глобално децентрализирано складиште за Git, чии податоци се реплицираат и удвојуваат низ различни системи учесници.

Протоколот поддржува два вида на идентификациони објекти: учесник и проект. Учесникот контактира со лицето кое го активираше јазолот на P2P мрежата (пар) и проектот опишува складиште во кое можат да работат повеќе учесници.

Мрежата создава социјална графика за комуникација помеѓу учесниците и проектите: Учесниците водат евиденција за проекти кои ги интересираат нив и другите учесници. Предметите од учесниците што ги следат се ставаат на располагање на другите учесници кои го следат тековниот учесник.

Развојот се изведува во „чаршиски“ стил наместо да се одржува канонскиот главен поглед во Радикул, има неколку паралелни гранки со нивните одржувачи и соработници кои разменуваат закрпи едни со други.

Наместо да се поврзувате со складиште надворешна референца, Radicle се заснова на уникатно складиште на локалната машина на секој развивачr, каде што можете да повлечете промени од складиштата за следени соработници и да ги доставите вашите промени во складиштата на соработниците за следење.

Концептивно, еден проект станува збирка прегледи на кодови во системите на сите учесници во развојот. Во пракса, хиерархијата за испорака на промени е организирана врз основа на синџир на доверба: да прима промени во нивната локална копија на складиштето, инвеститорот додава други развивачи како (далечински) извори, што автоматски формира претплата на новите комисии кои се појавуваат во нивните складишта. Сите промени во мрежата P2P се дигитално потпишани и можат да бидат потврдени од други учесници.

Најлесен начин да се поврзете на мрежата е да ја инсталирате десктоп апликацијата Radicle возводно, што ви овозможува да креирате клучеви за идентификување на нов член, домаќин на вашиот код и комуникација со други програмери.

Во моментов, имплементацијата е ограничена на заедничка работа на системот за следење на кодови и грешки, но во иднина тие планираат да ги прошират алатките за организирање дискусии и преглед на промените, како и да спроведат поддршка за приватни складишта со пристап базиран на енкрипција од крај до крај.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да го проверите следнава врска.

Прокси-кодот за работата на јазолот е напишан во 'Рѓа, во графичкиот клиент во TypeScript, Svelte и Electron. Развојот на проектот Тие се дистрибуираат под лиценцата GPLv3.

Пакетите се подготвени за Linux (AppImage) и macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.