Crow Translate: едноставен и лесен преведувач за GNU / Linux

Crow Translate: едноставен и лесен преведувач за GNU / Linux

Crow Translate: едноставен и лесен преведувач за GNU / Linux

«Crow Translate»во моментов е едноставен и лесен преведувач за«GNU/Linux», што исто така овозможува превод и зборување на текст користејќи ги моторите превод на «Google, Yandex y Bing». Понатаму, тоа е крос-платформска апликација (Windows y Linux) кој управува повеќе од 1 јазици Досега

Оваа апликација користи API на платформите за превод на гореспоменатите даватели за работа, но им нуди и на двете интерфејс на командна линија (CLI) како а Графички интерфејс (GUI) многу лесен за употреба. На кратко, тоа е мала, но одлична алатка за сите видови корисници, напишано со употреба на јазикот «C++» и рамката «Qt».

Crow Translate: Карактеристики и функционалности

Crow Translate: Карактеристики и функционалности

Оваа апликација, создадена од «Hennadii Chernyshchyk» во 2018 година, во моментов има своја официјална веб-страница на платформата GitHub.io y GitHub.com. И меѓу неговите карактеристики и функционалности што треба да се потенцираат, се следниве:

 • Напишано во C ++ / Qt
 • Поддршка за повеќе од 117 јазици.
 • Има прилагодливи кратенки на тастатурата.
 • Може преведе и изрече кој било текст копирани без оглед на потеклото.
 • Има поддршка за конфигурацијата на Прокси-сервер, Ако е потребно.
 • Ви овозможува да го промените моторот за превод што се користи помеѓу оние од Гугл, Јандекс и Бинг.
 • Идеално како лесна алтернатива за користење онлајн преведувачи Од веб-прелистувачи.
 • Лиценцирано под Лиценца GPL v3Затоа, може да се користи и модифицира бесплатно.
 • Мал, брз и лесен, бидејќи нејзината просечна потрошувачка е околу +/- 20 MB RAM меморија.
 • Покрај графичкиот интерфејс (GUI), тој има многу робустен интерфејс за командна линија (CLI).

Crow Translate: Вести и промени

Вести и промени на тековната верзија

Од неговите прва официјална верзија 0.9.0, објавена на 14-03-2018, додека тековна стабилна верзија 2.2.0, објавен на 31 година, имало важни промени и чести ажурирања кои се добро документирани под следново на нивната веб-страница. Сепак, тековната верзија ги нуди следниве нови карактеристики:

Новини

 • Копче за прекинување.
 • Поедноставена локализација на кинески.
 • Текстуална гласовна линија на лентата со задачи.

Промени

 • Автоматско откажување на претходното барање доколку се побара ново.
 • Елиминирано одложување од 300 ms за автоматски превод при промена на оригиналниот текст.
 • Азбучно редење на јазиците во «комбинирани кутии».
 • Проверка на фиксен датум за престапни години.
 • Разни поправки во терминалниот интерфејс (CLI).
 • Полиња за извор / превод за контрола на говорот на избраниот текст.
 • Кратенка за да се запре репродукцијата на целиот текст.
 • Исправка на двоен превод ако копчето за превод се притисне побрзо.
 • Мали подобрувања во перформансите.
 • Ажурирана Тема за икони Папирус на Windows.

Crow Translate: Инсталација

Се инсталира тековната верзија

Затоа што доаѓа во А. «paquete .deb», и на «Distro Linux» да се користи за да се инсталира, како пример, е «Ubuntu 18.04», само треба да ја преземете «paquete .deb» «crow-translate-2.2.0-amd64.deb» и инсталирајте го со следнава команда:

Crow Translate: Инсталација преку dpkg

sudo dpkg -i Descargas/crow-translate-2.2.0-amd64.deb

Потоа, за да ги решите сите можни проблеми со зависноста, следете ја следната командна линија:

sudo apt install -f

Забелешка: Запомнете дека бидејќи оваа апликација е дизајнирана со Рамка на «Qt5» Можеби ќе треба претходно да го инсталирате за да избегнете да го направите подоцна, преку резолуција на зависност. Ова преку следнава командна команда:

sudo apt install qt5-default qt5-qmake qtbase5-dev-tools qttools5-dev-tools

Исто така, веројатно ќе треба да инсталирате други сродни пакети како што се:

libqgsttools-p1 libqt5multimedia5 libqt5multimedia5-plugins libqt5multimediawidgets5 qtgstreamer-plugins-qt5

Откако ќе се инсталира и изврши, тој ќе ни го покаже својот графички интерфејс подготвен за употреба, како што е прикажано подолу:

Главен екран (неискористен)

Crow Translate: Главен екран

Главен екран (во употреба)

Како што можете да видите, на дното на главниот екран, има копчиња и опции за управување со процес на превод. На таков начин, можете да започнете / запрете баран или започнат превод, да го слушате резултатот од преводот или да изберете преведувачки мотор потребно.

Мени за конфигурација

Општ дел

Делот за интерфејс

Дел за превод

Дел за синтисајзер за глас

Делот за врски

Дел Кратенки за тастатура

Дел за апликации

Заклучок

На кратко, можеме да видиме «Crow Translate»е корисна, едноставна апликација, но еден одлично решение до употреба на преведувачи преку Интернет преку веб-прелистувачи. Затоа ви препорачуваме со доверба, пробајте и дајте ни ги впечатоците преку коментари за да не збогатите сите со придонесот и искуството на секој од нив, како и обично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   аразал dijo

  Ја удривте главата на Linux Linux Install, тоа е лесна апликација која воопшто не пречи или троши ресурси и совршено си ја извршува својата работа, секогаш ја имам при рака во случај нешто да дојде некогаш да го разберам или преведам или да знам како да го изговорам да бидеш. Скапоцен камен барем од моја гледна точка, што благодарение на вашиот пост ќе допре до повеќе луѓе кои ќе можат да уживаат во тоа.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Тоа е идејата, драг корисник Аразал! И како и секогаш благодарам за вашите убави коментари.

бул (точно)