Вратете ги поставките за работната површина на KDE 4

Многу добри колеги, ќе споделам со вас нешто што научив за полесно прилагодување на KDE за нови корисници кои не ракуваат со алатките за работна површина KDE 4 Plasma.

Излегува дека кога и да инсталирам KDE за некој што никогаш не го користел, тие завршуваат со бришење на графичките елементи на панелите, или уште полошо, на целиот панел.

Ова е честа појава бидејќи е лесно да се отклучат графички елементи и да се избрише нешто по грешка.

Бидејќи сте нов корисник на KDE (и може да дојде од Windows), нема да биде лесно да го ставите графичкиот елемент или панелот на своето место, а работната површина може да биде неупотреблива или затоа што го бришете менито за апликации, системската лента или самиот менаџер на задачи.

Тогаш тој корисник ќе ви се јави и ќе ви каже: „Еј, мојот панел го нема, што да направам за да го вратам?“

Па, тоа е она што ќе се обидам да ви го објаснам во ова мало упатство. Во контекст, да дојдеме до поентата:

Лесен начин за враќање на функционален панел е со опцијата „додадете нов стандарден панел“, но што ако ви оставиме посложена работна површина и сакаме лесно да ја вратиме?

Да видиме: KDE сместува 5 конфигурациски датотеки за изгледот и десктопните елементи што ни се потребни.

Тие се во /home/user/.kde/share/config/ (Барем ги има во Debian Wheezy, во останатите дистрибуции ако не е на тоа место, мора да биде на многу слично).

Па, во таа папка ги бараме нашите цели, овие 5 датотеки:

 • активност-менаџер
 • плазмарк
 • плазма-десктопrc
 • плазма-работна површина-аплети
 • плазматски прозорец-аплети

Веќе ги имаме лоцирани. Тие датотеки ја имаат конфигурацијата што и ја дадовте на работната површина по изглед и функционалност.

Сега ќе ги копираме во папка каде што се безбедни, на пример, креираме папка наречена .реставрирај во нашиот корисник и копирајте во 5-те датотеки.

Добро, сега се свртивме кон магијата на баш-скриптите. Создаваме нова текстуална датотека наречена на пример: вратете ја работната површина.sh и ние му даваме дозвола да изврши. Го отвораме со уредник на текст и го запишуваме следново:

#!/bin/bash
cp /home/usuario/.restaurar/activitymanagerrc /home/usuario/.kde/share/config/
cp /home/usuario/.restaurar/plasma-desktoprc /home/usuario/.kde/share/config/
cp /home/usuario/.restaurar/plasmarc /home/usuario/.kde/share/config/
cp /home/usuario/.restaurar/plasma-desktop-appletsrc /home/usuario/.kde/share/config/
cp /home/usuario/.restaurar/plasma-windowed-appletsrc /home/usuario/.kde/share/config/
qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer logout 0 0 0

Забелешка: Патеките мора да одговараат на оние на вашиот систем, и за датотеките да бидат обновени и за датотеките за конфигурација на KDE.

Спремен Двоен клик на таа датотека, ќе ги вратите датотеките за конфигурација на работната површина и ќе се одјавите за промените да стапат на сила.

Не заборавајте да го зачувате отвореното пред да го стартувате за да не изгубите ништо што не сте зачувале кога ќе ја затворите сесијата.

Сега, кога тој корисник ќе ве повика кој избришал некој графички елемент или панел велејќи што може да стори за да го постави како што беше, само треба да му кажете: отворете ја датотеката recovery desktop.sh што ја зачував на работната површина и тоа е тоа!

Се надевам дека може да биде корисно.
За споделување, поздрав!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мрц dijo

  Многу добро, ќе ми помогнеше многу кога само што инсталирав kde што ми се случи точно = xD ме чинеше да ги вратам панелите и други работи, но јас го сторив тоа, но твоите скрипти се како нараквица за обележувачи во случај да се случи пријател: стр

 2.   Герман dijo

  Многу добра статија и неопходна за почетници и не толку почетници како мене ХЕАХ. 🙂
  Јас ќе го споделам со вашите соодветни кредити.
  Среќни празници.

 3.   sieg84 dijo

  во други дистрибуции папката е ~ / .kde4 /

 4.   елиотим3000 dijo

  Добар совет. Исто така, овој вид на назадување не ми се случи со KDE 4.

 5.   Мајкл dijo

  Одлично нешто во врска со скриптите, во одреден момент кога едноставно пробав KDE и не се справуваше со околината, јас едноставно ја избришав папката .kde и сè се врати на тоа како дојде стандардно. Секако нешто помалку рафинирано, но во тоа време ми служеше хехе. Ви благодариме за советот.

  1.    sieg84 dijo

   Понекогаш ова е добра идеја, ако имате ~ / .kde4 / што има неколку ажурирања на KDE4.
   Еднаш морав да го сторам тоа во openSUSE, ја имав истата конфигурација од првите верзии на KDE4, направени се големи промени и подобро е да се започне одново.

 6.   патодкс dijo

  Ви благодариме за информацијата. Никогаш не сум ја деконфигурирал плазмата, но тоа не е премногу за да се знае.

  честитки.

 7.   еВеР dijo

  Треба да се побара од луѓето на KDE да зачуваат распоред на работната површина (стандарден систем или креиран од корисник).
  Нешто слично може да се направи со активности, но малку луѓе ги разбираат.
  Со почит

 8.   Мануел Р. dijo

  Ви благодариме за споделувањето, ќе ми биде корисно.

 9.   Канали dijo

  Драго ми е што е корисно за вас.

  Може да се искористи и за експериментирање со работната површина и за брзо враќање како што беше.

  Здравје!

  1.    Канали dijo

   … Или да имате неколку конфигурации, на пример една со пристаниште, друга со управувач на задачи итн. И лесно да се префрлате помеѓу нив во зависност од приликата.

 10.   Канали dijo

  Забелешка: ако ги користите овие датотеки за да ја зачувате вашата конфигурација и да ја вратите на друг компјутер или на друга инсталација на Linux, бидете претпазливи затоа што датотеката plasmarc ги содржи информациите за да поставите одредена плазма тема. Haveе мора да ја имате инсталирано истата плазма тема или да ја прескокнете плазмарк-датотеката за да можете да користите друга тема при враќање на вашата конфигурација.

  Поздрав.

 11.   Канали dijo

  Друга работа што забележав е дека во неколку наврати се случува бришењето на одреден графички елемент да не го врати добро, во тој случај треба да го избришете целиот панел пред да го вратите.

  Здраво2!

 12.   Карлос Фелипе dijo

  Зарем не е полесно да ја копираме резервната копија и да ја залепиме во /home/usuario/.kde/share/config/ ако се расфрламе на работната површина или не работи?

 13.   xxmlud dijo

  Добро.
  Дали знаете дали работи и со KDE 5 плазма?