Графички апликации за отворање SQLite датотеки на Linux

Во одредени прилики треба да отвориме датотека од типот SQLite. Тоа е, еден вид база на податоци што е популарна, нејзината можност за зачувување на податоци без потреба од сервер (како со MySQL или Postgre) е нешто без сомнение интересно.

Пред неколку дена еден мој познаник кој живее во Шпанија (работи во некаква компанија веб-позиционирање во Барселона) ми рече дека развиваат мала апликација за следење на оптимизација за одредени страници или нешто слично ... беше многу рано наутро и сè уште спиев скоро. Ми рече дека треба да ги измени информациите од базата на податоци SQLite, но тој одби да се подигне преку Windows.

Кога ја имаме датотеката sqlite и треба да видиме некои податоци или, едноставно, да ги измениме, Како можеме да го направиме тоа? … Во репото на нашето дистрибуција имаме достапни две графички апликации за ова: SQLiteMan y SQLiteBrowser

Во ArchLinux ги инсталирам и двете со следнава команда:

sudo pacman -S sqliteman sqlitebrowser

Во други дистрибуции како Debian или Ubuntu веќе знаете:

sudo aptitude install sqliteman sqlitebrowser

Постојат дистрибуции кои можеби немаат вметнато sqliteman во нивното репо, не е загрижувачки бидејќи и двете (sqlitebrowser исто така) се одлични апликации

SQLiteMan

Тоа е Qt апликација која… погоди што ни помага да прикажуваме и уредуваме содржина од SQLite базите на податоци. ... добро, во овој момент од објавата мислам дека беше очигледно, нели? 😀

Ништо веќе сериозно. Тоа е апликација што прави правилно, ниту повеќе ниту помалку. Најновата верзија (барем достапна во Arch repos) е од 2007 година, така што не можеме да бараме многу, со тоа можеме:

 • Отворете датотека од sqlite.
 • Прегледајте ја структурата на табелите, како и нивните информации.
 • Ние исто така можеме да ги модифицираме податоците што се наоѓаат во полињата или табелните ќелии.
 • Извршете SQL пребарувања.
 • Променете ги прагмите.
 • Итн ...

Еве слика од екранот:

sqliteman

Но, немојте да мислите дека можете да го направите токму тоа ... можеме да работиме со табели, структури итн.:

sqliteman-опции

Што не можеме да сториме? ... добро, нешто едноставно како пребарување (и дека толку многу користиме во други системи како што е PHPMyAdmin) не можеме да го сториме тоа, недостасува кога имаме големи количини на податоци. Еј! ... Не сум толку слеп, го видов копчето за пребарување, но ... не можам да го натерам да работи за мене, барем не на едноставен начин, другата работа што ќе остане е да пребарувам директно за SQL пребарување, но оние кои не се навикнати на ова ... добро, што нема да можат без малку да се потат. Реков, едноставен или интуитивен пребарувач што ја нема оваа апликација.

Исто така, не можеме да ги сортираме колоните со кликнување на насловот или заглавието на една од нив. Тоа е, сакам да ги нарачам личните карти од највисоки до најниски, ако кликнам на насловот (user_id на пример), тој не го порачува од најниско до највисоко или обратно.

Во краток преглед, е добра Qt апликација за отворање на овој тип на база на податоци и прегледување на нејзината содржина. Сè уште можеме да уредиме податоци со едноставен двоен клик, сите многу, многу едноставни. Иако недостасуваат некои други детали што во одреден момент можеби ќе ни требаат, барем кога работиме со многу податоци.

SQLiteBrowser

Друга Qt апликација за истата. Исто така, многу добро, препорачливо. Можеме да го направиме скоро истото како и со претходно виденото ... но прво, слика од екранот:

sqlitebrowser

Како што велев, во основа можете да го направите истото:

 • Извршете SQL пребарувања од картичка.
 • Прочитајте и изменете ги зачуваните податоци или информации на многу едноставен начин.
 • Работа со табели (испразнете ги, преименувајте ги, итн.).
 • Уредете ја структурата на полето.
 • Уреди прагми.
 • Погледнете дневник за пребарувања sql (оваа опција во претходната апликација не ја најдов)
 • Итн

Повторно, недостасува пребарувач (I.e.

Добро, но, SQLiteMan или SQLiteBrowser?

Бидејќи овој напис се однесува конкретно на две апликации, нормално е дека се прават споредби помеѓу нив

Не знам дали е лична благодарност или навистина објективно мислење, но, Сметам дека SQLiteBrowser е подобро завршен од SQLiteMan.

Јас не го велам тоа за нешто едноставно како sql дневникот, туку затоа што има детали што на претходната апликација и недостасуваат, на пример, можам да сортирам колони по растечки или опаѓачки редослед (Сметам дека е скоро суштинско!), Го наоѓам GUI-от што не го знам ... подобро завршен, полиран, бидејќи ги покажува информациите или полињата на поуреден начин.

Понатаму (и тоа е нешто друго многу важно), имаме копче за враќање или враќање на промените ... О_О ... како тоа SQLiteMan го нема ова? … WTF!

Ако ми се даде избор, SQLiteBrowser ќе биде мојата графичка апликација за Linux што манипулира со SQLite датотеки.

П.С: Се надевам дека Иван ќе го прочита ова и пред сè, дека го решава својот проблем. Патем, ако добиете покачување ... или нешто слично, споделете го со нас хахаха, или можеби позиција во таа компанија веб-позиционирање во Барселона Ниту тоа би болило, сите знаеме како е кризата хаха

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   зерберос dijo

  Вие сте пукнатина!

 2.   Рапајк dijo

  Најдоброто за SQLite, според мое мислење, е додаток на Firefox: „SQLite Manager“. Откако го открив, никогаш повеќе не сум користел ниту една од овие две програми.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, тоа беше следната статија, на која размислував да ја напишам ХАХАХАХА… пред мене беше ЛОЛ !!

   1.    Рапајк dijo

    XD

  2.    јбсбан dijo

   Рапајк:
   "... SQLite Manager ...."
   Да, тој додаток на Firefox е многу удобен и добар ...
   Ви го оставам линкот за преземање:
   https://addons.mozilla.org/es/firefox/addon/sqlite-manager/

 3.   Orgоргицио dijo

  Добро И за тоа ја користам конзолата Аконади.

  На сето ова, кои извори ги користите овде? -> https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/12/sqliteman-options.png?7d6589 Оваа убава.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас користам Droid Sans за сè во системот

   1.    Orgоргицио dijo

    Благодарам, но не знам дали забележавте дека мислев на ТОА специфично фаќање.

   2.    Orgоргицио dijo

    Ах, не, заборави што реков, благодарам, сега забележав, иако тука не изгледа вака Д:

 4.   Мигел Цумпа аскуња dijo

  Јас го користам скоро целиот мој DB dbeaver http://dbeaver.jkiss.org/

 5.   насилник dijo

  SQLiteMan беше најдобар во своето време, но инвеститорот го остави настрана, така што веќе го нема во репоа.

 6.   Ханибал Смит dijo

  Кои се работните околини на администраторите на Деделинукс?

  1.    елав dijo

   Во мојот случај (и оној на KZKG ^ Гаара) тогаш KDE. Не знам што носи Пабло во моментов.

   1.    Ханибал Смит dijo

    Should треба да напишете статија за вашите омилени работни површини и зошто ги сакате 🙂 и што не сакате кај другите! 🙂

   2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ова не е многу актуелно, но ... може да имате идеја: https://blog.desdelinux.net/por-que-usas-kde/

 7.   Свикер dijo

  Пред неколку години користев SQLite Студио, кој иако е лесен, мултиплатформен, преносен и сè уште е во тек (барем со бета верзиите), имаше грешка што кога ќе отворев база на податоци со активирачи, тие може да исчезнат од еден момент во друг (јас не знаат дали го поправиле во најновите верзии).
  На крајот, останав со SQLite Manager (главно затоа што може да ги отвори базите на податоци на мојот профил на Firefox додека програмата е во употреба) и кога го немам на располагање, го користам sqlite3 по конзола.