Yay: одличен помошник за AUR и алтернатива на Yaourt

Yaourt

Корисници на Linux и неговите деривати Willе знаете дека употребата на Јаурт повеќе не се препорачува, затоа што овој асистент на АУР веќе не добива поддршка и се прекинува, затоа се препорачува да користите некој друг асистент.

Затоа денот на денес ќе споделиме со вас одличен AUR помошник со вас, што можеме да сметаме дека е одлична замена за Јаурт, па дури и за пакаур, кој исто така е прекинат.

Асистентот за кој ќе разговараме е Yay (Уште еден Јаурт), ова е нов помошник за сигурен АУР кој е напишан на програмскиот јазик GO.

За Yay

Да, ние обезбедува интерфејс за Pacman и тоа е волшебник кој не бара скоро никакви зависности. Се базира на дизајнот на јаурт, апакман и пакаур.

Друга карактеристика што можеме да ја истакнеме за овој асистент е тоа има функција за автоматско комплетирање, само напишете неколку почетни букви и овој волшебник ќе ви помогне да го пополните името.

Меѓу Неговите главни карактеристики може да се истакнат:

 • Преземете го PKGBUILD од ABS или AUR.
 • Поддржува стеснување на пребарувањето и не го добива потеклото на PKGBUILD.
 • Бинарната нема дополнителни зависности од пакманот.
 • Овозможува напреден решавач на зависности и ги отстранува зависностите од создавање на крајот од процесот на градење.
 • Поддржува обоен излез кога ќе ја овозможите опцијата Боја во датотеката /etc/pacman.conf.

Како да инсталирате Yay на Arch Linux и деривати?

Si сакате да го инсталирате овој волшебник за AUR на вашиот систем, можете да ги следите следниве упатства што ги споделуваме подолу.

Овој процес е валиден и за секоја дистрибуција добиена од Arch Linux.

Во случај да имате Јаурт или некој друг асистент, можете да го инсталирате со помош на него, Во примерот на Јаурт, само напишете:

yaourt -S yay

Ако не, можеме да го изградиме пакетот, прво мора да отвориме терминал и во него ќе ја напишеме следнава команда:

sudo pacman -S git
git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
cd yay
makepkg -si

И тоа е тоа, волшебникот е инсталиран, сега само треба да започнете да го користите.

Yay Основна употреба

Јеее

Овој волшебник како и другите, тие користат синтакса доста слична на Пакман, така што неговата употреба навистина не е воопшто тешка.

Основните команди за употреба се, на пример, За да инсталирате пакет или апликација во AUR:

yay -S <package-name>

Eво случај да сакате да барате апликација во рамките на официјалните складишта и во AUR истовремено, го додаваме знамето „и“

yay -Ss <package-name>

На пример, друг случај, Ако треба да ги знаете само информациите за одреден пакет:

yay -Si <package-name>

Ако сакаме инсталирајте локален пакет, само напишете:

yay -U ruta-del-paquete

Исто така е можно да се постави само името на пакетот и тој ќе ги бара сите оние што се поврзани со критериумите и ова ќе ни ги покаже пронајдените во списокот и ќе побара од нас да избереме оној од наш интерес.

yay <package-name>

Во случај да сакате да знаете кои ажурирања ги имаме на располагање, само напишете:

yay -Pu

Во случај да ви треба само синхронизирајте пакети од базата на податоци:

yay -Sy

Ако сакаат изврши ажурирање на системот, мора да напишеме:

yay -Syu

Ажурирајте го системот, вклучително и инсталираните пакети AUR, ние само внесуваме:

yay -Syua

до инсталирајте кој било пакет без заложби (секако без интервенција на корисникот), користете ја опцијата „-noconfirm“.

yay -S --noconfirm <package-name>

За да ги отстраните несаканите зависности, само напишете го следново:

yay -Yc

Ако сакаме да ја исчистиме кешот на апликацијата, само напишете:

yay -Scc

Во случај да сакате да избришете "само" пакет или апликација:

yay -R <package-name>

За да отстраните пакет или апликација заедно со нејзините зависности:

yay -Rs <package-name>

За да отстраните пакет, неговите зависности и конфигурации, мора да напишеме:

да -РНЦ

Ако сакате да дознаете малку повеќе за употребата на yay, можете да се консултирате со неговиот прирачник со внесување:

man yay


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ронал dijo

  овој блог е одличен. Би сакал да го следам од мрежата на мастодон. Ако направат фид и го поврзат со мастодон со бот, тоа би било супер кул. Честитки за работата што ја работите

 2.   Елена ~ (⌒ω⌒) dijo

  Ваквите теми се оние што ги чувате кога треба повторно да ја распоредите вашата копнежлива дистрибуција!

  Ви благодарам многу за безброј пати, :).