Да се ​​програмира со Комодо-Едит

Комодо е ИРО програмирање што поддржува повеќе јазици и за жал, се плаќа. Но, за среќа, таа има варијанта Софтвер со отворен код, со некои опции помалку (што нема да промашиме) наречен Комодо-Едит.

Во мојата желба да не останам зад Веб-програмирање, Барав прирачници, трикови и ресурси за HTML5 + CSS3 и ми требаше само добар уредник за да го применам во пракса знаењето што го стекнувам. Слушнав Блу Грифон, но бидејќи немам пристап до страницата на тој проект, не успеав да го преземам.

Меѓу страниците до кои имам пристап беше и од Комодо-Едит и можев да видам дека тоа веќе вклучуваше поддршка за HTML5. Овој уредник користи технологија од Mozilla, за да може да се прилагоди со екстензии во .xpi допаѓа Firefox y Thunderbird, и поддржува огромна количина јазици како што веќе ви реков, вклучувајќи автоматско завршување на синтаксата за нив.

Се разбира, тој е мултиплатформен, многу моќен и многу прилагодлив и деновиве доби ажурирање каде беа додадени многу измени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Онизукар dijo

  Тоа е уредник на html, уредувањето на html не е програмирање ... затоа идеалот е да користите IDE како што е уредување на komodo, ecilpse или netbeans, меѓу другите

  Навистина ми се допаѓа овој IDE што е лесен и брз, тој е многу комплетен и сличен
  Јас го препорачувам =)

 2.   нерјамартин dijo

  Не сте ја пробале Bluefish? Тој е „официјален“ на Гном и не е лош.
  Иако секогаш се враќам во Нетбинс ... и гледам дека со оглед на тоа што Оракл апсорбираше сè од Сонцето, ме чеша секогаш кога ќе го видам нивното лого ...

  честитки

  1.    елав <° Linux dijo

   Дали Bluefish е официјален уредник на HTML за Gnome? Не знаев, не знаев. Ако сум го користел, всушност, тука студентите го користат за да биде едноставен, лесен и крос-платформски.

 3.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  И OpenKomodo? Мислев дека тоа е оној што ќе го разгледате
  Goingе го спуштам, што е тоа?

  1.    елав <° Linux dijo

   Зборуваме за истата работа.

 4.   st0rmt4il dijo

  Во тоа време можеби имало голем број на корисници кои ја користеле таа апликација, но како загради и SublimeText 2 (само за да ги именувам овие двајца) тоа е минато историја.

  Со ова не велам дека го нема својот потенцијал, но, двете гореспоменати, главно, загради е прилично комплетен уредник со „Преглед во живо“, така што, додека тријаме рамења, го гледаме нашиот резултат до него.

  Честитки!

 5.   хрнан dijo

  Добро, јас пребарував додека не се уморам, но прашањето е дека кога програмирам во html, не го сфаќам, дека кога ќе го стартувам прелистувачот се отвора и го визуелизира, како што е случајот со netbeans, вие трчате и се отвора прелистувачот, претпоставувам дека има начин да го конфигурирате , од сега се надевам дека ќе ми помогнеш .. поздрав