"Десен клик + Испрати прилог со Thunderbird" во KDE

 

 

Делфин постојано велам дека тој е далеку најдобриот менаџер на датотеки таму денес. Ова што ви го покажувам на сликата, да, Наутилус и можеби и други го прават тоа, но тоа е опција што барем ми е пријатно 🙂

Морам да испратам некои датотеки / документи по е-пошта, и мора да отворам нова е-пошта, да кликнам на копчето за прикачување и да ја разгледам датотеката, сметам дека е премногу досадно

Авторот на ова е данукс, и да го имате ова тука се чекорите:

1. Отворете терминал.

2. Во него напишете го следново и притиснете [Внесете]:

cd $HOME && wget http://kde-apps.org/CONTENT/content-files/122832-thunderbird_attachment.desktop

3. Фајлот "122832-thunderbird_attachment.desktop«, Тие мора да го ископираат на ~ / .kde4 / share / kde4 / услуги и подготвени. Затвори и повторно отвори Делфин (Прелистувач на датотеки) и ќе ја видат опцијата

Авторот направи модификација на датотеката, правејќи ја иконата да покажува само ако Тандерберд е 64 бита, ако користите 32 бита (како мене) наместо да ја ставите линијата од чекор # 2, ставете ја оваа:

cd $HOME && wget https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/thunderbird_attachment.desktop

И добро, ништо повеќе да додадам.

Секое сомневање или прашање, проблем или што и да ми кажат.

Поздрав

Прикачи на грмотевицата на KDE-Apps.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xpt dijo

  Ви благодарам!! 🙂

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство

 2.   Рајонант dijo

  Ова беше од пред да го запознам блогот xD. Дали знаете каква било опција да го сторите истото, но во gnome со nautilus =

  1.    Рајонант dijo

   Добро, јас не реков ништо, во нане функцијата е веќе интегрирана со thunderbird 🙂, на ист начин со дејства на nautilus што може да се направи за секој клиент за пошта.

 3.   Паркабој dijo

  Здраво, јас користам fedora 19 и немам папка ./kde4 во мојот дом. Ако ја создадам целата оваа патека ~ / .kde4 / share / kde4 / услуги и ја копирам датотеката таму, дали ќе работи или ризикувам да скршам нешто во kde?

 4.   Маријано dijo

  Здраво, навистина благодарам. Го барав многу ова и ми се најде! благодарение и на Данукс !!!