Десура сега е OpenSource

Одлична вест што само ја прочитав webupd8 и дека повеќе од еден корисник овде ќе го сака тоа. Десура е ослободен под лиценца ТНГ v3, користејќи го како кодно име „Дезуриум“.

Очигледно идејата е дека со отворање на изворниот код на клиентот, Заедница на корисници Може да пријавите и да ги исправите сите грешки што ќе се појават и побрзо да додадете или да ја подобрите функционалноста. Од моја гледна точка, тоа беше многу мудра одлука на развивачите. Сигурен сум дека употребата на оваа платформа ќе се зголеми и верзиите на нејзините клиенти ќе бидат подобрени за GNU / Linux и други ПА.

Уште една точка во корист на слободниот софтвер. 😀


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тие се линк dijo

  Неговиот развивач го рече тоа одамна и конечно е исполнето.
  Јас го користам и воодушевен сум ^^

 2.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  Уфф Ако се сеќавам дека слушнав за тоа, но никогаш не се осмелив да го преземам, мислам дека ќе пробам (одат 20.75 МБ од 40.58 МБ).

 3.   рен dijo

  Леле неверојатно сега го пробам

 4.   Кругер dijo

  Одлична вест. Бидејќи deSteam не ги става батериите со Linux, туку со Mac: -S Се надевам дека овој проект ќе продолжи да расте.

 5.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Елав. Како и секогаш, ви благодарам за вашите статии, интересни и збогатливи извори на информации. Сепак, би сакал да ве замолам за услуга: малку повеќе контекст. Ги прочитав вестите и мислам: „ах, добро, тие го објавија кодот за да го направат бесплатен, тоа е добро, но ... што е Десура?“

  Не би било потребно сè да се објасни детално, но краток вовед на почетокот на статијата, една или две реченици, е доволен. На пример: „Луѓето задолжени за проектот Десура, платформа за креирање и развој на игри за Виндоус и Линукс, штотуку го објавија објавувањето ... бла бла ...“. Со вакво нешто, нестручниот читател веќе ја добива идејата: „ах, Десура има врска со игрите“.

  Па, тоа е само стилски совет. Во секој случај, секогаш сум curубопитен и барам и се обидувам да разберам. Уште еднаш благодарам за сите овие новости од светот на слободниот софтвер.

  1.    Тие се линк dijo

   Десура е систем за дистрибуција на игри сличен на добро познатиот Steam.
   Постојат неколку бесплатни игри, бесплатни, и секако, платени.
   Во случај да ве интересира, отворив шпанска заедница за оние кои го користиме клиентот за Linux:
   http://www.desura.com/groups/desura-linux-hispano

   1.    нано dijo

    Го отворивте, но никој не прави ништо во тоа ... мора да го поправите тоа, знаете? Треба да се согласиме.

   2.    митлови dijo

    Овој став треба да биде во написот, не мора сите да знаеме што е Десура, пред да ве прочитам кликнав на врската за да дознаам за што зборуваат.

    Нема пакети за деби или вртежи во минута што треба да го поправат и да ја олеснат инсталацијата за секое дистрибуција.

    Не дека не знам, туку дека треба да ги олесните работите за корисниците или како што вели Убунту за „човечките суштества“

    1.    Храброст dijo

     Лесното работење не учи, за што станува збор

 6.   Кругер dijo

  Патем, ти честитам на страницата затоа што е многу многу добра. Честопати ќе застанувам за да ги видам вашите новости.

  ПС: Не ги забележав логоата, прелистувачот и оперативниот систем, тоа е убаво. Може да кажеш дека не сум дома .. хехехе

  Среќа.

 7.   jqs dijo

  Колку добро!!!!

 8.   jqs dijo

  Јас користам прозорци токму за ова, сега нема оправдувања

  1.    тежок металмиксер dijo

   Старец, Десура е исто така за Виндоус

 9.   Максвел dijo

  Изгледа добро, особено Седумте кралства, да видиме дали можам да го инсталирам во Трискел

 10.   пандев92 dijo

  Проблемот е што има само две игри што ми се допаѓаат, амнезија и нафта, другите изгледаат премногу аматерски