Крајно поставување на Вим

Сигурно секој мора да знае vim, според мене најдобриот уредник на текст за GNU / Linux. Првите неколку пати ги користев vim Сметав дека е многу комплицирано, но бидејќи управувам со посветен сервер на мојот личен блог, тој стана мојот стандарден уредник, дури и за програмирање, во оваа статија ќе видиме како да ја примениме конечната конфигурација за vim благодарение на складиштето што го најдов во GitHub.

Како што е вообичаено во светот на слободниот софтвер, vim Има голем капацитет за конфигурација и прилагодување. Затоа, решив да пребарувам на мрежата за конфигурации што ќе ја олеснат задачата на програмирање и наидов на складиште во GitHub креиран од Амикс, за време на 8 години користел и менувал vim да се добие А. вимрц дефинитивен. Можете да го најдете предметното складиште овде, ајде да видиме како да го инсталираме.

Во процесот на инсталација ќе биде потребно да се користи оди, ако не сте навикнати на оваа програма, можете да го погледнете ова командува лист за измами за git

Основна верзија или „Прекрасна“ верзија

Можно е да изберете помеѓу две верзии, основно што нема да инсталира додаток или друг многу покомплетен што ќе го инсталира vim многу моќен уредник.

За да ја инсталирате основната, само извршете ја следнава команда:

$ git клон git: //github.com/amix/vimrc.git ~ / .vim_runtime $ sh ~ / .vim_runtime / install_basic_vimrc.sh

И за напредните или „Прекрасно"

git клон git: //github.com/amix/vimrc.git ~ / .vim_runtime sh ~ / .vim_runtime / install_awesome_vimrc.sh

El вимрц за верзија "Прекрасно„Тоа е како што следува:

поставете извор на траење + = ~ / .vim_runtime извор ~ / .vim_runtime / vimrcs / basic.vim извор / .vim_runtime / vimrcs / filetypes.vim извор ~ / .vim_runtime / vimrcs / приклучоци_config.vim извор / vim извор / vim извор / vim извор / vim извор / vim извор / vim / vim / vim / vim / vim Вим пробај го изворот ~ / .vim_runtime / my_configs.vim фати крај

За да додадеме свои сопствени конфигурации, треба да ја уредиме датотеката ~ / .vim_runtime / my_configs.vim.

Уредете ги стандардните поставки

При инсталирање, стандардната шема на бои е поставена на врвно море, можно е да се променат боите што се користат за да се нагласи синтаксата со vim уредување на датотеката ~ / .vim_runtime / my_configs.vim и додавање на следнава линија:

боичкото врвче

Мора да се замени врвно море од која било од овие други 3 шеми на бои:

 • соларизиран
 • пит
 • ир_црни

Можни проблеми со транспарентната позадина

Можно е при инсталирање на оваа конфигурација за Vim да ја изгубиме про transparentирната позадина на терминалот и да го видиме vim на следниот начин:

Крајно поставување на Вим

За да се реши проблемот, потребно е да ги додадете следниве редови во датотеката ~ / .vim_runtime / my_configs.vim:

здраво NonText ctermfg = 18 ctermbg = НЕМО cterm = НИКОЈ здраво Нормално ctermfg = 16 ctermbg = НИКОГ cterm = НИКА здраво Специјално ctermfg = Yellowолто ctermbg = НЕМА здраво здраво Yellowолта ctermbg = НИКАКА hi LineNr ctermfg = DarkGrey ctermbg = НИКОЈ здраво PreProc ctermfg = Зелено ctermbg = НЕМА здраво Изјава ctermfg = цијан ctermbg = НЕМА здраво Тип ctermfg = цијан ctermbg = НИКА здраво = НЕМА здраво SpecialKey ctermfg = цијано ctermbg = НИКОЈ здраво NonText ctermfg = Сино ctermbg = НИКОЈ здраво Директориум ctermfg = Сино ctermbg = НИЕ здраво повеќеMsg ctermfg = Зелено ctermbg = НИЕ здраво Црвен наслов ctermfg = Magenta ctermbfm = NET здраво DiffDelete ctermfg = Сино ctermbg = НЕМА

Што ја отстранува црната позадина (ctermbg = НЕМА) на сите клучни зборови во програмскиот јазик и страниците каде што нема текст (Нетекст).

Овие параметри се засноваат на шемата на бои врвно море, Јас едноставно го модифицирав атрибутот ctrmbg за да ја поставите бојата на позадината на ниту една. Ако изберете друга шема на бои, ќе мора да ја пронајдете нејзината стандардна конфигурација, копирајте ја и залепете ја во поставката за конфигурација ctrmbg a НИШТО

Други модификации

Јас лично сакам да ја истакнам тековната линија со следниот изглед:

Здраво CursorLine guifg = НИКОГА guibg = # 121212 gui = НИКОГА ctermfg = НЕМА ctermbg = НЕМА cterm = BOLD здраво CursorColumn guifg = НЕМА guibg = # 121212 gui = НЕМА ctermfg = НЕМА ctermbg = НЕМА cterm = BOLD

Откако ги примени сите овие промени, Вим изгледа вака:

Крајно поставување на Vim21

Заклучок

Ова беше мојот прв напис како соработник Од Линукс, Се надевам дека ви е корисно. Дали ја знаевте оваа конфигурација за Вим? Кои прилагодувања сте ги направиле? Остави коментар !.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

47 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Јас бев еден од оние што го мразеа ВИМ, реков дека е уредник на текст за Пулпос .. но веќе некое време го користам повеќе од Нано (другиот уредник, а не еНано од нашата заедница) xDD

  1.    Александар градоначалник dijo

   Ми се случи малку како тебе, гледајќи дека Вим е нешто покомплициран, јас го користев Нано, сè додека не се потрудив да се навикнам на Вим и тој стана мојот стандарден уредник. На здравје!

   1.    елав dijo

    Така е .. патем, задоволство што ве имам тука .. добредојде!

    1.    Александар градоначалник dijo

     Ви благодарам, се надевам дека ќе можам да придонесам за квалитетни написи. На здравје!

  2.    елхуи2 dijo

   Јас секогаш користев Vi, таму ги модифицирав скриптите COBOL (мојата прва работа на 17 години) xD Никогаш не користев друг за мрзеливост, но многу добро ме сместуваше и имаат неверојатни кратенки!
   Поздрав.

  3.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Па, колку што знам и двајцата се Нанос и тие се уредници, така што сè уште не знам кој го користите ... или можеби ги користите и двајцата. xD

   1.    елиотим3000 dijo

    GNU Nano е софтвер, додека наното што е во оваа заедница е алијас на некоја личност.

 2.   нано dijo

  Престанете да го користите името на мојата пичка, потрошено е xD

  1.    елав dijo

   ЕНано со Windows XP .. WTF?

   1.    нано dijo

    Бев во уни уу

    1.    Ангел Исак Пизано dijo

     Изговори! Отидовте на темната страна! XD
     А во врска со објавата ... мислам дека треба да научам да користам Вим о_о

     1.    елиотим3000 dijo

      Јас сум и на Виндоус Виста и на Дебијан Визи, затоа немој да се жалиш ако коментирам со Гугл Хром 30 (всушност, тоа е Хром 30) со Виста.

    2.    елиотим3000 dijo

     Го знам тоа чувство брат.

  2.    елиотим3000 dijo

   Со причина, кога зборувам за ГНУ Нано, пишувам ГНУ Нано (не само за нано поради двосмисленоста генерирана од вашиот псевдоним).

 3.   Лав dijo

  Само оние кои се доволно достојни можат да го користат Вим (што јас не го вклучувам ни самиот).
  Тој е повторно комплициран, но очигледно е дека е подобар уредник, сите зборуваат многу за него.

 4.   абимаелмартел dijo

  Користам VIM веќе некое време, еве ја мојата конфигурација што ја користам во Ubuntu и OSX
  https://github.com/abimaelmartell/dotfiles

 5.   Ротс87 dijo

  Не разбирам вим ... Се обидов, но секогаш му враќам на нано недостатокот на навика што претпоставувам, но тоа ме чини

  1.    елав dijo

   Верувајте ми, кога ќе се прилагодите, станува неопходен. Тоа што може да копирате / преместувате / менувате текст, да бришете или уредувате текст во колона ... добро, кога немате графички интерфејс VIM, одлично е ... па дури и со графички интерфејс е одлично

   1.    Петерчеко dijo

    Кога нема средина, најдобро е МЦ (командант на полноќ)

   2.    Гискард dijo

    Сето тоа го правам на anyани. Не гледам зошто да учиме комплицирани работи. Отсекогаш мислев дека тоа е софтверот што мора да се прилагоди на човечките суштества, а не обратно. Но, еј, светот е слободен ... за момент.

    1.    RAW-Основни dijo

     Како е? .. ..не морам да не се согласувам со твојот коментар .. .. не изгледа фер што мислиш на генерализиран начин дека одреден софтвер не е адаптиран на „човечки суштества“ .. .. едноставно затоа што потребите и перспективата на секој .. варира, а во некои случаи и многу ..

     За некои најдобриот е нано уредникот, не го поддржувам ни за најмала промена .. ..некаде како генија, нинџаИД, затемнување .. и повеќе сакам еден или друг во зависност од случајот .. .. други емајци, јас Видов ..

     Работите што се чини тешко да се научат, иако не секогаш, обично имаат свои придобивки .. .. за голем обем на податоци во датотека, а мислам навистина висока (ТБ) .. некои уредници не ни дозволуваат да ја отворите .. .. и со Vi не само што можев да го отворам ... туку и да извршувам сложено ракување преку редовни изрази ...

     Само мое мислење .. .. Се надевам дека разбравте ..

     1.    Гискард dijo

      Ајде да видиме, во скоро сите уредници што ги користев заштедувавте со Ctrl + S (Зачувај) и излезете со Ctrl + Q (Напушти). И се движите со удобните копчиња со стрелки кои имаат малку стрели. Кажи ми како се прави во вим? 😉
      Го разбирам твоето мислење, смири се.

     2.    RAW-Основни dijo

      Ем .. ..едноставно .. .. за движење можете да го направите и со стрелките .. како со копчињата 'HJKL' .. нормално како vi ..

      За да заштедите и да излезете од ': wq' ..

      Дајте му шанса да научите како да користите Вим .. .. со тоа, обидете се една недела .. само користете Вим .. ..кога ќе ги научите алатките, брзината што ја дава е огромна ..

 6.   Јукитеру dijo

  Haveе морам да го испробам со отворен ум, бидејќи вистината е дека времињата кога го повикав да направи мое уредување, само ме прават очаен и на крајот користам нано.

 7.   фрибсдик dijo

  Јас сум задоволен со емакс

  1.    елиотим3000 dijo

   Во тоа ве поддржувам, бидејќи ГНУ Емакс е практично швајцарски нож кога станува збор за уредување на текстови и скрипти. Ако сакате да гуглате или да управувате со вашата пошта. Емаците со неколку додатоци можат да го направат тоа добро.

  2.    пандев92 dijo

   Јас сум задоволен со моноразвиеноста

   ТРОЛИРАЕ ИСКЛУЧЕНО

 8.   RAW-Основни dijo

  Wenas .. .. пред сè, одлично што решивте да придонесете .. и уште повеќе со ваков пост .. .. многу ви благодарам !! ..

  Долго време барав нешто слично .. да почнам да го користам Вим почесто .. .. иако секогаш користев Ви .. за големи проекти, идеално е да имам добра конфигурација и да се сместувам во Вим .. .. повторно, благодарам .. ..и ние продолжуваме да читаме ..

 9.   елиотим3000 dijo

  Треба да го инсталирате Vim пред да направите слепа пресуда. Сега за сега ги користам GNU Nano и GNU Emacs.

 10.   Дејвид Гомез dijo

  Поставувањето е одлично Алехандро… Сепак, шемите на бои се ужасни. Не знам дали одеднаш знаете каде да најдете попривлечни шеми на бои. Јас лично навистина ми се допаѓа шемата на самракот на Текст Мејт.

  1.    Александар градоначалник dijo

   Ако не ви се допаѓа некој од шемите на бои што доаѓаат во складиштето, можете да се обидете да инсталирате која било друга или да ги измените боите по ваш вкус со уредување на вредностите ctermfg.

   здраво NonText ctermfg = 18 ctermbg = НИКОГА cterm = НЕМА
   здраво Нормален ctermfg = 16 ctermbg = НИКОГА cterm = НЕМА
   здраво Специјален ctermfg = Yellowолт ctermbg = НЕМА
   здраво Коментар ctermfg = DarkYellow ctermbg = НЕМА
   здраво постојан ctermfg = сино ctermbg = НЕМА
   здраво Број ctermfg = Yellowолт ctermbg = НЕМА
   здраво LineNr ctermfg = DarkGray ctermbg = НЕМА
   здраво PreProc ctermfg = Зелено ctermbg = НЕМА
   здраво Изјава ctermfg = цијан ctermbg = НЕМА
   здраво Тип ctermfg = цијан ctermbg = НЕМА
   здраво Грешка ctermfg = Црвен ctermbg = НЕМА
   здраво Идентификатор ctermfg = Магента ctermbg = НЕМА
   здраво SpecialKey ctermfg = цијан ctermbg = НЕМА
   здраво NonText ctermfg = Сино ctermbg = НЕМА
   здраво Директориум ctermfg = Сино ctermbg = НЕМА
   здраво MoreMsg ctermfg = Зелено ctermbg = НЕМА
   здраво Наслов ctermfg = Магента ctermbg = НЕМА
   здраво WarningMsg ctermfg = Црвено ctermbg = НЕМА
   здраво DiffDelete ctermfg = Сино ctermbg = НЕМА

   Поздрав.

 11.   Ender fletcher dijo

  Како си. добра статија. Би било добро да објавите нешто за тоа како да ја искористите оваа конфигурација. За оние корисници кои не се толку експерти во Вим како мене

 12.   џанк dijo

  Многу интересно и благодарно, многу ја подобрува употребата на Вим, но како ги ставате броевите на линиите? Единствено што не успеав да го постигнам.

  Грација на приход

  1.    Дејвид dijo

   : поставен број

   1.    RAW-Основни dijo

    Скратено ': постави ну' .. ..и да го отстрани ': постави нену' 😉

  2.    Александар градоначалник dijo

   Јас го користам ова:

   : поставете не компатибилен владетел laststatus = 2 showcmd showmode number

   И за да ја обележите моменталната линија што ви треба: поставете курсорна линија.

   Заборавив, поздрав.

 13.   кик1н dijo

  Вим, најдоброто оружје за корисник на Linux и Unix. Најдобро од сè, можете да го прилагодите vim, мојот е C / C ++ IDE, NERDTree.

 14.   Сеачело dijo

  Добар придонес!

  Без стручен корисник и без да го извадам целиот сок од вим, доста се навикнав и го користам како главен уредник. Мислам дека најдобриот начин да се навикнеш на тоа, бидејќи на почетокот може да се очај, е да го направиш упатството што доаѓа со програмата (користете ја командата „vimtutor“). Така и направив и ми помогна. Додека го читате упатството, користите вим истовремено.

 15.   Езекиел dijo

  Здраво заедница, јас користам Вим и како многу од вас сметам дека е неопходна алатка за мојата работа. Сакав да дадам многу корисен совет за да се справам со инсталирањето додатоци. Алатката се нарекува "патоген". Овој приклучок управува со патеките за различните приклучоци, правејќи ја нивната инсталација и деинсталирање многу лесна. Ако користите Вим, мора да ја користите оваа алатка. Друг совет: на страницата vimbits.com има многу многу интересни мапи и поставки. И за оние кои користат Python, препорачувам додаток во режим на python. Се надевам дека ќе им служи како мене.
  Ајде да користиме Linux.
  🙂

 16.   Данте Мџ. dijo

  Сè уште не сум користел Вим, тоа ме прави многу iousубопитна. Морам да го пробам, но сега!

 17.   Маурициус dijo

  Се согласувам со многу тука.

  Се сеќавам дека првите неколку дена се обидував да користам vim и секогаш го оставав, бидејќи ми се чинеше тешко да го користам, сè додека еден ден не почнав да ми се допаѓа и можев малку да разберам како работи.

  Оттаму, тој стана мојот омилен уредувач на текст, кога треба брзо да уредувам датотека на конзолата.

  Патем, добра статија.

  1.    Александар градоначалник dijo

   Благодарам, мило ми е што беше интересна статија.

   Поздрав.

 18.   Сув0Гут dijo

  ... објавата е многу добра, навистина ми се допаѓа што го користам за програмирање затоа што за конфигурирање на арх секогаш имав некои тешкотии, но тоа е прашање на пракса. Овој пост од денес не е застарен.

  Честитки!

 19.   Сув0Гут dijo

  Како да, имам проблем што е прекината оваа врска, некој може да ми каже која работи сега. Во моментов тестирам некои што ги препорачувате, но би сакал да го знам вашето мислење ... Ви благодарам !!

  Честитки!

 20.   Сув0Гут dijo

  извор / .vim_runtime / vimrcs / plugins_config.vim

 21.   Сув0Гут dijo

  … Имав проблеми со датотеката за евиденција на додатоци yankring кога се обидував да ја креирам датотеката за евиденција yankring_history_v2.txt. Секоја идеја што можете да ми ја дадете како да ја решам ...

  Честитки!

 22.   анонимни dijo

  Ми се допаѓа твојот блог.
  Само сакам да ви кажам дека ги имате линковите до скршените слики.