Децентрализирајте го Интернетот: Децентрализирани мрежи и автономни сервери

Децентрализирајте го Интернетот: Автономни сервери за подобар Интернет

Децентрализирајте го Интернетот: Автономни сервери за подобар Интернет

Денес, сегашното информатичко општество е повеќе од кога било поврзано со мрежата на мрежи, облакот, Интернетот. Заедно со оваа појава, централизацијата на Интернет е зголемена од рацете на корпорации или јавни и приватни организации.

Но, создадени се и движења и технологии, кои бараат и овозможуваат пресврт на овој процес. Движења и технологии што овозможуваат или ја фаворизираат децентрализацијата на Интернет и ја враќаат контролата и суверенитетот на истиот на граѓанинот, или што, колку што е можно, го прават послободен, безбеден, приватен и ревидиран и помалку нападнат од хегемонистичка моќ на меѓународни транснационални или локални, регионални или светски владини сили.

Децентрализирајте го Интернетот: Вовед

За никој овие денови не е тајна, како централизацијата на Интернет влијае на сите нас, некои повеќе од другите, и како поединци и колективно. Вишок примери, како што се: Употреба на нашиот сообраќај и податоци од корпорации или организации, јавни и приватни, за маркетинг, социјално моделирање, контрола на граѓаните, комерцијална шпионажа или јавна безбедност.

Понатаму, централизацијата на Интернет ја фаворизира неговата „Неутралност“. кон граѓанинот, организациите, па дури и земјите, од истите овие корпорации или организации, и јавни и приватни. Прашање што се рефлектира, на пример, кога некоја земја или организација е под влијание на нејзината поврзаност или пристап до неа, од произволни, неправедни или еднострани одлуки на други.

Децентрализирајте го Интернетот: Децентрализирани мрежи

Децентрализирани мрежи

Можен децентрализиран Интернет може да престане да биде утопија, ако нашите врски не одат директно на Интернет-давател на услуги (Интернет провајдер), туку нашиот рутер се поврзува директно со други рутери, со што се создава мрежа насекаде, за подоцна да стане дел од Интернет доколку е потребно. И ова е можно само со инсталирање на софтвер или специфична конфигурација во нашиот рутер што овозможува формирање мрежна мрежа.

Видови

Пример за овие технологии или механизми за децентрализација може да се земе од постојни дистрибуирани модели на компјутер и на нови технологии за блокчејн со својот децентрализиран пристап. Бидејќи мрежите не треба да бидат само „само по себе“ централно. Во моментов, мрежата може да биде од 3 вида, т.е. можат да бидат:

 • Централизирано: Мрежа каде што сите нејзини јазли се периферни и се поврзани со централниот. На таков начин што тие можат да комуницираат само преку централниот јазол и неговите канали. Во овој тип на мрежа, падот на централниот јазол го намалува протокот на податоци до сите други јазли.
 • Децентрализирано: Мрежа каде што нема единствен централен јазол, туку повеќе колективен центар со разни приклучоци за поврзување. На таков начин, што ако се исклучи еден од «регулаторните јазли», ниту еден или неколку преостанати јазли на целата мрежа не ја губат поврзаноста.
 • Дистрибуиран: Мрежа каде што нема единствен централен јазол. На таков начин, што исклучувањето на кој било од јазлите може да предизвика исклучување на некои други на мрежата. Ова е затоа што во овие мрежи, јазлите се поврзани едни со други без потреба за поврзување преку еден или повеќе централни јазли.

Примери

Во моментов има добри примери на реални мрежи од овој стил, кои во идеална иднина треба да растат повеќе и да станат пораспространети. Примери како што се:

 • Гуифи Нет
 • NYујорк мрежа
 • БЕЗБЕДНА мрежа

Во другите делови на светот, постојат интересни иницијативи и експерименти во оваа смисла на создавање децентрализирани мрежи. На пример, во Дубаи (Обединети Арапски Емирати) се спроведува тест кој користи Bluetooth на сите компатибилни уреди за да формира децентрализирана мрежа.

А, Мастодон е одличен пример за децентрализирана мрежа. што не се заснова на блокчеин технологии. Додека другите го сакаат Steem, каде што секој може да извршува јазол на мрежата и да совладува целосна копија од целата нејзина содржина, ако се заснова на блокчејн.

Децентрализирајте го Интернетот: автономни сервери

Автономни сервери

Како што многумина од нас веќе знаат, информациите што циркулираат на Интернет се чуваат во компјутери кои се нарекуваат сервери. Тоа е, тоа се компјутерите кои за возврат содржат програми што овозможуваат да се обезбедат услуги на други програми или компјутери на мрежата или на Интернет, кои ги нарекуваме клиенти или јазли.

Скоро сите Интернет-сервери се вклучени и поврзани, дење и ноќе, 365 дена во годината, и тие се сместени во големи центри за податоци, веројатно во голем град во развиена земја, со цел да управуваат со добар дел од сообраќајот на Интернет од целиот свет.

Точен пат

Но, токму овие големи центри за податоци претставуваат пречка за слободни и отворени комуникации. Бидејќи овие фаворизираат централизација на Интернет, што, пак, ја олеснува злоупотребата, цензурата и контролата на протокот на нашите информации. Покрај тоа, тие ги преземаат управуваните информации како нивна сопственост, прават деловни активности со нив заедно со организации што нè следат и ја нарушуваат нашата приватност.

Затоа, правилен начин да се следи е вклучување, масирање и употреба на мали сервери, со различни и иновативни начини на работа и алатки, од различни локации (земји) и одржувани од различни луѓе (SysAdmins), за да се ублажи или отстрани ризикот од злоупотреба или намалување на нашите информации и услуги.

Што се тие?

Овие мали и независни автономни сервери се противтежа на централизираната форма на управување со мрежата и на нашите податоци. Постојат многу постојни дефиниции за нив, но повикувајќи се на Татјана де ла О во напис од Досие Ритимио за технолошки суверенитет, на страница 37, ги дефинира како:

„Самостојни службеници чија одржливост зависи од доброволната и понекогаш платена работа на нивните одржувачи кога ќе добијат средства од заедницата на која и служат. Затоа, тие не зависат од јавна или приватна институција за нивното работење. Во секој случај, автономијата на овие услуги може да варира, некои прифаќаат грантови или се сместени во образовни институции, додека други можат да бидат скриени во канцеларија или сместени во образовен или уметнички центар и да не им требаат толку финансирање.

Примери

Како пример за автономни сервери кои работат денес, имаме:

придобивките

Придобивките од користењето на самостојни сервери се:

 • Избегнувајте комерцијализација и монетизација на нашите лични и колективни информации.
 • Фаворизирајте разновидност без поголеми комерцијални или владини ограничувања.
 • Зголемете ја децентрализацијата на технолошките инфраструктури во корист на општеството.
 • Зголемете ги нивоата на автономија на општествата во однос на корпорациите и владите.
 • Зголемување на консултантски услуги и самообука на групи на корисници.
 • Да се ​​гарантира еластичноста на корисниците на можни негативни политички, геополитички и комерцијални промени во нивните соодветни локации на потекло.

Децентрализирајте го Интернетот: Заклучок

Заклучок

Цитирање на мрежата Мастодон:

„Децентрализираната мрежа е потешка за цензура за владите. Ако сервер банкротира или започне да делува неетички, мрежата опстојува така што никогаш не треба да се грижите за миграција на вашите пријатели и публика на друга платформа.

Можеме да заклучиме дека децентрализацијата на Интернет, или преку децентрализирани мрежи и / или автономни сервери, е вистинскиот начин да се оди, бидејќи бесплатен и отворен Интернет никогаш нема да биде навистина одржлив доколку неговите услуги и инфраструктури (врски) не бидат децентрализирани.

Понатаму, неутралноста на мрежата (последица на децентрализацијата) е нешто за што сите мора да се бориме и да ги браниме забите и ноктите. Наша должност е да соработуваме така што големите корпорации или организации, и јавни и приватни, не го менуваат или манипулираат со тоа. Неутралноста е најдобрата карактеристика на мрежата и тоа не може да се пропушти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Габо dijo

  Идејата изгледа интересно, но мислам дека не е многу можна бидејќи нашите информации при поминување низ секој од тие стелт сервери не би биле зачувани во нив? Претпоставувам дека не ...

  1.    Тараак dijo

   Моето извинување коментирав без да ти одговорам.

  2.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Не треба да се плашите од тоа, бидејќи буквално скоро сите информации за сообраќајот и граѓаните што поминуваат преку Интернет се скенираат, анализираат и голем дел од нив се складираат за понатамошна употреба од некои приватни мегакорпорации и влади. Затоа, секогаш ќе постои можност ако се создадат одделни мрежи внатре или надвор од Интернет, тие се инфилтрираат во истото или некој од нив го прави тоа. Но, на крајот на денот, идејата за послободна, побезбедна и приватна навигација за обичниот граѓанин секогаш ќе биде цел што треба да се постигне.

 2.   Тараак dijo

  Кога некој сака да пристапи до податоци, тој го поднесува барањето до вашиот сервер, во случај некој да програмира бот што прави копии од сè (на она до што имаат пристап) затоа што тоа е нешто друго, но тоа е како да имате свој сервер Апачи со Твојот веб-сајт.