DigiKam: Класифицирајте ги и организирајте ги вашите слики во KDE

Знам дека не сме малкумина кои фотографираат многу настани на кои присуствуваме, имаме направено стотици, илјадници фотографии неколку години и ги имаме организирано според нашиот начин на правење, можеби е затоа што ги имаме класифицирано или организирани во папки создадени за нас, или затоа што имаме датотека .txt или слично каде што постои оној „индекс“ што ни кажува каде и како да го најдеме она што го сакаме, или едноставно ги имаме надвор од ред и кога сакаме да пронајдете неколку фотографии од одреден настан на кој присуствуваме (празници, забава на пријател, итн.), во тоа време мора да пребаруваме обидувајќи се да најдеме што сакаме што побрзо.

Па, постојат апликации кои ни помагаат да ги каталогизираме нашите слики, да одржуваме ред во нив. Многумина знаат Ф-точка, Шотвел, постојат и алтернативи како што е албум преку Интернет (како Фотокажа за свадба на пример) кои не се специфично менаџери на слики (повеќе не се достапни) GooglePicasa), но во овој случај сакам да ви кажам за одлична апликација за KDE: DigiKam

Користете

digikam

Кога ќе го отвориме за прв пат го наоѓаме волшебникот за конфигурација, преку кој можеме да одредиме која папка со слики сакаме да ја управуваме итн.

Откако ќе се отвори, ќе видиме вакво нешто:

дигикам-фотографии

Во вертикалната лента лево имаме неколку опции за приказ:

 • Погледнете слики од Албуми
 • Погледнете слики од Тагови
 • Погледнете слики од Датум (календар)
 • Погледнете слики во едно Времеплов
 • Имаме неколку видови пребарувања, едноставни, нејасни и пребарувања на земјинава топка на планетата (се користи Мермер за ова)

На пример, еве слика од екранот на прегледот според Датум или Календар:

дигикам-календар

Како што можете исто така да видите, на десната страна има панел што може да ни обезбеди информации или објект за да ги модифицираме тие информации (мета податоци) на сликата. Тоа е, преку иконите од десната страна, можеме да ги видиме својствата на сликите, метаподатоците, боите, геолокацијата (каде што е направена сликата), верзионирањето (да се знае дали има дупликат слики во нашата колекција) итн.

Друг приказ е прикажан ако кликнеме двапати на слика:

дигикам-фотографија

Можеме да ја видиме сликата малку поголема (со зумирање во долниот десен агол), да се смениме во други последователни или последователни слики преку мини-галерија погоре во центарот, како и очигледна, ги гледаме останатите информации што ги воспоставени во левиот и десниот панел.

Ние исто така можеме да увезуваме слики од нашата камера, скенер, Фејсбук итн. Ние исто така можеме да ги извезуваме сликите во ... добро, бесконечни услуги:

дигикам-извоз

Инсталација

За да инсталирате DigiKam на дистрибуција, едноставно побарајте го пакетот со исто име во вашето складиште и продолжете да го инсталирате. На пример:

Во ArchLinux или деривати:

sudo pacman -S digikam

На Debian, Ubuntu или деривати:

sudo apt-get install digikam

Крајот

DigiKam има бесконечни опции, јас бев навистина импресиониран од количината на работи што ни овозможува да ги правиме со нашите слики… начини за прегледување, организирање, каталогизирање, итн.

Ако не сакате толку многу опции, препорачувам да ги разгледате кфотоалбум, нешто слично на DigiKam но полесно, поедноставно

Како и да е, ве советувам добро да ја погледнете апликацијата, за оние од нас кои имаме илјадници лични фотографии или за оние кои собираме фотографии или тапети, тоа е многу добра апликација која ни дава време и напор 😉


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Јас со Гвенвив останав 😀

  1.    Оскар dijo

   И двајцата ги имам инсталирано. За да преземате фотографии од фотоапаратот, означете ги и така натаму: digikam, но за да ја видите која било слика (од фотоапаратот или преземената) gwenview е многу побрза.
   Она што не го добив сосема е зошто етикетите од непомук одат на едната, а етикетите на дигикам на другата страна. Срамота…

 2.   Харун dijo

  Откако открив дигикам, не сум променет, можам да ги преземам фотографиите од фотоапаратот и да го променам нејзиното име во лет.
  Исто така, можам да изберам неколку фотографии и да ги прикачам на мојот Фликер директно, без да морам да отворам прелистувач или нешто слично.
  Има многу повеќе комунални услуги, но јас не ги користев сите, како и во многу апликации. И за да ги видам фотографиите брзо, ја користам онаа што доаѓа стандардно со Ubuntu.
  Со почит,