BOINC или како да донирате ресурси од вашиот компјутер за истражувачки проекти

BOINC (Беркли отворена инфраструктура за мрежно сметање) е платформа за слободен софтвер за дистрибуиран компјутер. Првично беше развиен за поддршка на проектот СЕТИ @ дома, но сега се користи како платформа за други дистрибуирани апликации во области разновидни како математиката, медицината, молекуларната биологија, климатологијата и астрофизиката. Главната цел на оваа програма е да им овозможи на истражувачите да ја искористат огромната процесорска моќ на персоналните компјутери низ целиот свет.

Со други зборови, тоа ни овозможува да го извлечеме максимумот од нашата опрема и да го искористиме нивниот застој за лекување на болести, да го проучуваме глобалното затоплување, да откриваме пулсари и да извршуваме многу други задачи за кои е потребен голем капацитет за пресметка и што може да биде од интерес за рамка на научно истражување. Сè што е потребно е да ја инсталирате програмата и да го изберете проектот со кој ќе соработувате.

Инсталација

En Ubuntu и деривати:

sudo apt инсталирај менаџер на боинц-клиент

En Лак и деривати:

судо пакман -С боинк

За да го отворите за прв пат, само трчајте:

боинцмгр

Откако ќе заврши инсталацијата, BOINC ќе работи како демон при стартување на системот, прикажувајќи ја соодветната икона во системската лента.

Користете

Чекор 1: регистрација

чекор 1 на боинц

Чекор 2: изберете го проектот со кој сакате да соработувате

чекор 2 на боинц

Чекор 3: последен чекор

чекор 3 на боинц

Чекор 4: преземете ги податоците што треба да ги обработите

чекор 5 на боинц

Чекор 5: обработка на преземени податоци

чекор 6 на боинц

конфигурација

Интересното нешто за BOINC е тоа што ви овозможува да конфигурирате точно како и кога да ги споделувате ресурсите на нашиот тим, што се гледа на табелата за конфигурација подолу.

конфигурација на боинц

Можно е да се ограничи количината на простор на дискот или процесорот што треба да се користи; BOINC може да се оневозможи и кога опремата не е поврзана со електричната мрежа.

Исто така за телефони и таблети?

Како податок за бојата за оние кои се заинтересирани за оваа тема, BOINC има апликација за Android која навистина нема отпад. Дали некогаш сте помислиле дека целата таа потрошена моќ што ја има вашиот нов паметен телефон може да помогне да спасите животи додека спиете?

Преземете BOINC за Андроид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тесла dijo

  Драго ми е што гледам како се спроведуваат вакви проекти. Пред околу три години учествував некое време во LHC @ home. Но, тогаш не беше лесно како ова. Или барем не знаеше за BOINC. Срамота е што во моментов немам работна површина за да се поврзам со некој од овие проекти за време на часовите што не сум дома.

  Како и да е, убаво е да се знае дека сте таму за да ја поддржите науката секогаш кога е можно.

  Честитки!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е и! Патем, добар ник! 🙂
   Прегратка, Пабло.

 2.   Едуардо dijo

  Јас навистина не разбирам. На кој начин можете да ја пренесете моќноста на вашиот хардвер преку мрежен кабел, а тоа е нешто што испраќа / прима податоци? Може некој да ми објасни?

  1.    Сиг84 dijo

   Јас користев сличен во PS3, се сеќавам дека презема пакет и врз основа на тоа ја прави својата пресметка, па ги враќа резултатите.

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Едуардо! Не, не ја пренесувате „моќноста на вашиот хардвер преку мрежен кабел“. Она што го прави дистрибуираниот компјутер е во основа да подели ГОЛЕМ проблем на милиони „мали“ проблеми што можат да ги решат различни компјутери, како вашиот или мојот. Откако ќе се добијат резултатите, тие се испраќаат до централниот „сервер“ кој ги зачувува. Овој метод би ја заменил потребата од супер-компјутер за извршување на пресметките бидејќи тие ги вршат милиони компјутери (многу поскромна моќност) ширум светот.
   Иако оваа стратегија изгледа многу неефикасна, таа всушност вклучува подобро искористување на ресурсите на нашите десктоп и лаптоп компјутери, од кои ретко „извлекуваме максимум“.
   Се надевам дека малку ги разјаснив вашите сомнежи.
   прегратка! Павле.

 3.   елиотим3000 dijo

  Добра идеја. Барем, на тој начин и давам на мојата ќелија добра потрошувачка на батерија.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Па, всушност, апликацијата Андроид може да биде конфигурирана да работи само кога е вклучена и со 90% батерија, така што не се меша со брзината на полнење.
   Прегратка! Павле.

 4.   marcos dijo

  интересно Lookе барам повеќе информации за да видам дали крајниот производ е погоден за ПАТЕНТИ (приватизации) или за бесплатни информации.

 5.   Герман dijo

  Дали програмата има друг јазик или е само англиски?
  Да знам дали го преземам и го ставам на шпански јазик, за да можам да го разберам и подобро да соработувам ако го користите мојот мајчин јазик заради англискиот nanay nanay ...

 6.   дебиш dijo

  Токму за проектот Розета, тие ни зборуваа по хемија и протеински инженеринг пред неколку години за време на трката. Факт е дека сè уште има многу непознати фактори кои ја одредуваат терцијарната / квартерната структура на протеините, а познати се безброј болести кои се предизвикани токму од променетите конформации на овие. Запомнете дека додека работите, гледате филм или преземате нешто на вашата машина, можеби придонесувате за унапредување на науката. Точно е дека можеби се троши малку повеќе електрична енергија, но мислам дека вреди it

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е, Дебиш! Ви благодариме x коментар.
   прегратка! Павле.

 7.   ICE dijo

  Го користам многу години со проектот сети, на мобилен не вреди многу

 8.   урк dijo

  Придонесов, но тоа беше со проектот за преклопување @ home, но тоа беше пред скоро 10 години, кога сè уште бев виндоус: $

 9.   роло dijo

  Пред неколку години, на северот на Аргентина имаше голема епидемија на денга треска и во тоа време се чинеше добра идеја да се користи боинц за соработка со проект во кој бараа третман, лек или нешто слично за да се борат оваа болест

  Не се сеќавам каков беше предметот, но ако не го конфигуриравте правилно, boinc ќе ви поставеше и други проекти, покрај оној што го избравте, кога вториот ќе заврши со пресметките, иако не е завршен нејзината истрага.

 10.   Елм ​​Аксајакатл dijo

  Колку ми е интересно. Јас се приклучив на проектот „Соelвездие“ и навистина беше многу лесна работа да започнам да соработувам. Ви благодариме за препораката.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Прегратка! Павле.

 11.   Роберт dijo

  Одлично!!! многу добар пост! =)

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодариме што го оставивте вашиот коментар.
   На здравје! Павле.

 12.   Ере dijo

  Здраво Јас неодамна започнав BOINC и имав едно прашање. Веќе завршив два проекти кои имаа кратко време за обработка (Milkway и Enigma). Сега започнав малку подолга, но се случува оние што веќе завршија да не можам да ги изберам повторно. Претпоставував дека може да се преземе друг нов пакет со податоци за да се обработи, но се чини дека не е така или дека треба да направам нешто друго, ако го рестартирам проектот, дали ќе започне со нов пакет со податоци или како се одвива ?