Дистрибуции на ГНУ / Линукс за научната заедница

Позадина на табла со формули за математика

На многу страници можеме да најдеме списоци со најдобри дистрибуции секоја година, исто така и други специфични за безбедносни ревизии, инженеринг, за гејмери, ретки дистрибуции, итн., Овој пат ќе ви покажеме список со некои од дистрибуциите ГНУ / Линукс најинтересно што треба да знаете ако припаѓате на научната заедница, бидејќи тие доаѓаат полни со претходно инсталиран софтвер што може да ви помогне во вашата секојдневна работа во овој важен сектор во нашето општество.

Некои од нив се доста популарни, а сигурно ќе знаете досега, бидејќи многу се зборува за нив. Пример е оној развиен од ЦЕРН, една од најважните научни „катедрали“ во светот каде што големиот хадронски судир се наоѓа во подземни објекти во почвата на Европа, поточно во Швајцарија. Најдобрите и најсветлите умови работат таму за да се обидат да направат голем напредок во физиката, и тие не користат Виндоус или Мек, тие користат своја дистрибуција базирана на CentOS.Покрај научниот Linux, како што беше познато порано, сега наречен ЦЕРН Центос, има и многу други што ќе ви ги претставам во следните Листа:

  • ЦЕРН Центос: Достапно е за бесплатно преземање, така што можеме да го добиеме од кој било од нас од врската што ја оставам. Тоа е, како што реков, дистрибуцијата што се користи во ЦЕРН и кои тие самите го реновираа од изворниот код на CentOS што го користеа како база. Тоа е многу стабилен, безбеден и скалабилен оперативен систем со многу прилично добри алатки.

Био-Линукс

  • Био-Линукс: Како што сугерира неговото име, тоа е дистрибуција што ќе го задоволи делот од научната заедница посветена на полето на биологијата, како што се оние посветени на медицински истражувања. Се базира на Убунту и може да содржи многу претходно инсталирани алатки за работа со ДНК секвенци, биомедицински истражувања, цртање филогенетски дрвја, визуелизација на макромолекули итн.

nhsbuntu

  • NHSBuntu: како што сугерира неговото име, тој се базира и на Убунту и во овој случај се размислуваше за тоа во медицинската заедница. Тој е создаден од група специјалисти во Обединетото Кралство и треба да се користи како десктоп дистрибуција за сите лекари на Националната здравствена служба на NHS, односно здравствената служба на оваа земја. Ја видовме како се роди во 2017 година, но моментално нејзината веб-страница се чини дека не е активна, барем во времето кога јас се консултирав ...

  • CAELinux: е уште едно дистрибуција посветена на инженерите. Затоа, тоа вклучува мноштво претходно инсталирани алатки што тие ги користат често во нивната работа. На пример, имаме софтвер CAD, CAM, CAE / FEA / CFD, електронски дизајн, 3Д печатење итн. Меѓу пакетите има некои познати како FreeCAD или LibreCAD, PyCAM, Elmer, OpenFOAM, итн.

Во минатото имаше и други дистрибуции, но сега се чини дека се малку напуштени. На пример, Посејдон Линукс не е ажуриран веќе неколку години. Срамота е што одредени проекти паѓаат во заборав, лошо е да се рашири заедницата на развивачи. Од една страна генерирате многу проекти за да задоволите многу типови или сектори на корисници, но од друга страна е почест отколку проектите се напуштени...

Се надевам дека ви помогна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)