Дневник за инсталација: Archlinux

Ова упатство е застарено после Арх Линукс ќе го смени методот на инсталација во јули 2012 година. За сега, и додека не го направиме нашето ажурирано упатство, препорачуваме консултации ова упатство подготвено од нашиот блог за пријатели Геспада.

После КЗКГ ^ Гаара тоа ќе создаде меморија за мене УСБ-бутабилен со последен .изо состави од развивачите на ArchLinux, Почнав да ја инсталирам оваа дистрибуција на мојот компјутер.

Процес на инсталација.

Процесот на инсталација што го опишувам подолу е направен подоцна во виртуелна машина, нешто што препорачувам да го сторите ако ова е прв пат да го инсталирате ArchLinux. Било каква ерата ве молам да ме известите за да ја коригирам.

Првиот екран што ќе го видиме е овој:

Почетниот екран

Како што е логично, ја избираме опцијата прикажана на сликата: Линукс за подигање (i686). По започнувањето, ако сè оди добро, го добиваме овој екран:

Како што добро можете да прочитате, за да започнеме со процесот на инсталација, мора да ја извршиме командата:

# /arch/setup

Но, прво, препорачливо е да ја конфигурирате нашата тастатура, па да напишеме:

# km

Со оваа команда ArchLinux ни овозможува да го избереме распоредот на тастатурата што ќе го користиме. Во мојот случај, имам англиска тастатура, па ја избрав следната опција:

Подоцна го добиваме следниот екран:

Каде што бара од нас да избереме фонт за конзолата. Јас го оставам по дифолт .. А, сега ако ја ставиме командата за да започне инсталацијата:

# /arch/setup

Кога даваме Внесете ќе го добиеме ова убаво мени (што не повикува да се обесчестиме хахаха)..

Се подразбира дека менито следи логичен редослед, затоа не е препорачливо да прескокнете никаков чекор, иако ми се чини дека самиот инсталерот не ви дозволува. Оваа прва опција ќе ни овозможи да избереме од каде ќе ги инсталираме првичните пакети и кога ќе даваме Внесете овој екран не се појавува.

Стандардно го оставаме во првата опција, така што ќе ги инсталира потребните пакети од CD-ROM, или во овој случај од меморијата. Откако ќе дадеме Ок, се враќаме во менито на слика 5. Потоа преминуваме на вториот чекор, каде го избираме уредникот за текст што сакаме да го користиме:

Не знам за тебе, но барем за мене VI тоа е за корисници со октопод комплекс, затоа користам Нано СМЕЕЊЕ НА ГЛАС. Откако ќе дадеме Ок, се враќаме во менито на слика 5. Одиме на третиот чекор каде што го конфигурираме системскиот часовник:

Во мојот случај избирам Америка »Хавана.

Потоа го конфигурираме часовникот со опцијата Поставете време и датум. Ја користам опцијата: локално време.

И ја избирам опцијата Рачен:

Кога ќе завршиме со часовникот, доаѓа најкритичниот дел од инсталацијата: Поделба на дискот. За илустрација на овој пример, претходно создадов 3 партиции:

 • sda1 : За коренот [/].
 • sda2 : За дома [/ дом].
 • sda5 : За размена [размена]
ArchLinux Стандардно ако користите празен диск, тој ќе создаде 4 партиции. Првиот од сите ќе биде во Ext2 и е доделен на / boot. Во мојот конкретен случај не го одделувам / boot. За да се избегне овој чекор, ќе видиме подоцна слика што го опишува овој процес.

Што треба да знаеме при поделба?

Откако ќе ја внесеме опцијата за поделба и други, ќе го видиме овој екран:

Во основа имаме 4 опции:

 1. Автоматско подготвување : Тоа е водена партиција. Неговата употреба е одлична кога имаме празен диск или малку се грижиме за губење податоци, но не е оној што ќе го користиме.
 2. Рачен партиционен хард диск : Тука треба да внесеме само ако сакаме да создадеме нови партиции или да ги избришеме на тврдиот диск, сега не интересира.
 3. Рачно конфигурирање на блок уреди, датотечни системи и точки на монтирање : Ова е опцијата што нè интересира бидејќи ќе ни овозможи да избереме во кои партиции ќе монтираме коренот, домот и размената.
 4. Враќање назад последните промени во системот на датотеки : Оваа опција е да се врати во почетната состојба на дискот. Ниту мислам дека ни треба.
Па, ја избравме опцијата # 3 и треба да добиеме вакво нешто:

Во мојот многу посебен случај, со хард диск, стандардно ја избирам првата опција. Избор на некои други опции не знам дали ќе се препорача, затоа не ги допирајте освен ако не сте во виртуелна машина. Ние даваме Внесете и го добиваме следниот екран:

Овде можеме да ги видиме 3-те партиции за кои ви реков претходно. Не гледајте во големината на нив. Треба само да го знаат тоа sda1 е за root, sda2 за дома y sda5 за размена. Ние го одбираме првиот и даваме Внесете. Го добиваме следниот екран:

Внимание со оваа порака. Овде она што тој нè прашува е да избереме ако сакаме чист, формат или како и да сакате да ја наречете предметната партиција. За sda1 нема проблем, но мора да бидеме внимателни ако сакаме да ги задржиме нашите податоци во поделбата на / home.

Во овој случај тоа ви го кажуваме ДА <Да> и го добиваме следниот прозорец:

Избираме Ext4 со стрелките на Горе / долу и ние даваме Внесете. Потоа, екранот каде избираме што сакаме да поставиме на таа партиција не се појавува:

Во нашиот случај избираме / корен. Ние даваме Внесете и одиме на следниот екран:

Тука можеме да ставиме a Етикета или етикета на дискот. Овој чекор е опционален, затоа го оставам како што е стандардно. Ние даваме Внесете и одиме на следниот екран:

Исто како и претходниот чекор, тој е оставен по дифолт, освен ако не знаеме како да им пренесеме специфични параметри mkfs.ext4.

Го повторуваме истиот чекор до sda2, секогаш запомнувајќи дека не треба да и даваме Да на опцијата за слика # 16 ако сакаме да ги задржиме нашите / home. Во случајот на sda5 единственото нешто што се менува со sda1 е тоа наместо да се избере Ext4, ја избираме првата опција на сликата #17, или заменете

Ако сториме сè правилно, партициите треба да изгледаат вака:

Избираме ЗАВРШЕНО, ние даваме Внесете и ја добиваме следнава порака:

Она што ова ни го кажува е дека ние не создадовме посебна партиција за / boot. Стандардно, од нас бара да се вратиме за да го исправиме ова со опцијата: назад, но ја избираме опцијата: игнорирајОткако ќе дадеме Ок, се враќаме во менито на слика 5 и одиме во опција 5: Изберете Пакети.

Оваа опција, меѓу другото, ни овозможува да го инсталираме Груб:

И откако завршивме, одиме во следната опција за мени: Инсталирајте пакети.

Стандардно, само првата опција е избрана. Ги обележувам и двете за да инсталирам дополнителни апликации што подоцна можеби ќе треба да ги соберам и така натаму. Ако го означиме вториот, ќе се појави следниот екран:

Каде ќе треба да обележиме (со празно место) какви пакети сакаме да инсталираме. Кога ќе завршиме, кликнуваме на OK и системот почнува да се инсталира:

Кога ќе завршиме, даваме Внесете и го добиваме ова:

Ако сакаме, можеме да го прескокнеме овој чекор, сè додека подоцна знаеме дека мора да го измениме така Лак работи како што треба. Кои се датотеките што ги менувам?

 • /итн/rc.conf : Критична датотека од даемоните што започнуваат со системот, мрежата, модулите и другите опции се конфигурирани во неа.
 • /etc/resolv.conf : Да поставите DNS за пребарување за мрежата.
 • /etc/pacman.conf : Каде што ја менувам само опцијата за користење прокси во Пакман.
 • /etc/pacman.d/mirrorlist : Каде што се додаваат или отстрануваат складиштата на Arch.
 • Корен-лозинка : Ако ви препорачам да ја изберете оваа опција за да му дадете лозинка на Root за безбедност, во спротивно нема да бара лозинка за овој корисник.
Theseе ги видиме сите овие опции на втората рата од овој напис. Кога даваме Внесете en Признаена Уредникот треба да излезе со конфигурацијата на копачка. Јас по дифолт го затворам со Ctrl + X да не модифицираме ништо во оваа датотека и го добиваме овој прозорец:
Ние даваме Внесете за да биде инсталиран копачка во / dev / sda и кога ќе заврши можеме да го рестартираме компјутерот со командата:

# reboot

Следна испорака.

Во следната статија ќе видиме како да ги конфигурирате датотеките:

 • /итн/rc.conf.
 • /etc/resolv.conf.
 • /etc/pacman.conf.
 • /etc/pacman.d/mirrorlist.
Исто така, ќе видиме како да го создадеме нашиот корисник и да го ставиме во потребните групи, покрај инсталацијата на Xfce.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рен dijo

  одличен пост елав е многу ценет.
  Чекор на дополнителни опции за mkfs.ext4, можеме да додадеме неколку доста интересни опции, како што е ноатмиерно време на време на архивата вики, има многу добри информации за ова.

  1.    елав <° Linux dijo

   Вистина е, но не знаев секој што е тоа време за хахаха. Затоа, подобро да го научите таму со читање

 2.   рен dijo

  хехе, заборавив да ја додадам URL-то https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Espa%C3%B1ol)

 3.   Гусо dijo

  Додека не ме охрабрат да коментирам xD ... но тие погодија акорд ...

  Отсекогаш сум бил еден од оние што минувале низ сите дистрибуции што се наоѓаат, но Arch е посебен случај во мојата историја, јас сè уште сакам да пробам gentoo и сè уште го пробувам секој толку често x distro, но оној што трае најдолго на мојот компјутер и повеќе уживав во Arch, и десктоп и лаптоп ...

  Малку се расејував: П, но како и да е, сакав да ти кажам 2 работи:
  1) Лично претпочитам да го прескокнам грубот и на крајот од инсталацијата, пред да се рестартирам, направете pacman -S grub2 && update-grub ...

  Претпочитам на овој начин да избегнувам проблеми при ажурирање на груб за да направам работи како што е инсталирање на бург.

  2) Препорака ... според мое скромно мислење и имајќи предвид дека и јас мигрирав од дебијан ... внимавајте да не ме возбуди толку многу новината во парцелата (секако кога го направив тоа беше таму во времето на kde4.s нешто), pacman предизвикува зависност, особено ако додадете AUR на тоа, и може да завршите со „над-надуено“ дистрибуција на парцели што никогаш нема да го користите подалеку од првиот експеримент.

  хехехех, мислам дека се проширив повеќе од потребното, но добро за остатокот, ви благодарам многу за објавата и честитки: Д.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојдовте Гусо:
   Ви благодарам многу за советот на Груб, ако KZKG ^ Gaara знаеше за тоа пред системот да не се вчиташе еднаш хахаха. За жал за нас, не можеме да уживаме во целосното искуство, бидејќи немаме целосен пристап до Интернет и затоа не можеме да користиме AUR.

   Со почит

 4.   Мигелинукс dijo

  Одлична статија, размислував да инсталирам Arch (неговите складишта ме фасцинираат) и кога ќе ја објавам следната статија, ќе направам скок

 5.   Холмс dijo

  Навистина е одличен пост, сè уште не сум пробал арх, но ќе пробам подоцна.
  во однос на.
  vlw fwi, Холмс

  1.    елав <° Linux dijo

   Благодарам Холмс

 6.   фреди dijo

  Ви благодарам многу добар водич, ако можам да инсталирам ќе ви кажам како помина.
  честитки.

 7.   Храброст dijo

  Последното ISO не знам зошто нешто што згрешив ми создаде проблеми со пакменот и интернетот.

  Goingе го зачувам објавувањето за тој специфичен проблем што не ми се случува со албумот што го имам од минатата година

  1.    Храброст dijo

   Патем, resolv.conf? Мислам дека таа датотека не треба да се допира

   1.    елав <° Linux dijo

    Храброст, запомнете дека ние користиме статички IP-адреси и излегуваме преку сервер за време на нашата работа. Значи, мораме рачно да ги декларираме тие податоци, ДНС-серверот и така натаму.

   2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Да, таму го наведете доменот на вашиот LAN (од linux.net на пример) и DNS серверите што треба да ги користите.

 8.   Лукас Матијас dijo

  Многу добро, многу ме потсети на инсталацијата на Вектор Линукс, ќе го тестирам.

 9.   Алф dijo

  Ја следев инсталацијата чекор по чекор и не ми одговара, грубот не се инсталира, нема порака за грешка, едноставно не се инсталира.

  Преземени 2 слики, проверено md5 и ништо, 3 обиди со секоја слика.

  Сè во виртуелен бокс.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Му велиш да го инсталира Grub на / dev / sda и НЕ го инсталира?

 10.   Алф dijo

  Не се инсталира и не дава порака за грешка, едноставно не се инсталира.

  Некогаш

 11.   ескамб dijo

  еј пријателе, сè е многу добро објаснето на овој блог, но би било интересно да го објавите другиот дел, конфигурацијата на датотеките! ..

 12.   Гурен-Лаган dijo

  Ексленете пост, иако би било добро ако направите свој упатство за инсталирање на новата верзија

 13.   Престанок dijo

  Уууу, одлично, фаворити за подоцна да го сторам тоа, сакав да го користам Arch веќе подолго време, иако сум нешто напален кога работите не функционираат или бев заглавен долго време во нешто, НЕМА ништо подобро од задоволството добиено со решавање на проблемот и учење од тоа искуство хаха, па тогаш ќе го инсталирам Arch да скокне во вода и да започнам да користам такво дистрибуција (имам и комплекс што ми се допаѓа минимализам, а развивачите на Arch сметаат дека исто xD!)

  Ви благодариме!