Виното 5.0 е тука, со поддршка за повеќе дисплеи, Vulkan 1.1 и повеќе

Вино

Вчера беше објавено објавување на нова верзија и стабилна гранка на проектот од вино, кој е бесплатен софтвер кој имплементира технички интерфејс сличен на Виндоус во средини на УНИКС (BSD, Linux). На виното не му треба оперативен систем Виндоус за да функционира и не е емулатор како QEMU, на пример, но ви овозможува да извршувате апликации за Виндоус во околина на УНИКС. Виното е дизајнирано за средини на UNIX и е достапно за сите поголеми дистрибуции на Linux: Ubuntu, Debian, Fedora, SUSE, Slackware, меѓу другите.

Виното 5.0 е новата верзија на проектот што доаѓа со дополнителна поддршка имплементација, што го потенцира вклучувањето на Vulkan 1.1, како и новата верзија претрпе вкупно повеќе од 7,400 промени.

Главни вести за Вино 5.0

Во оваа нова верзија на Вино 5.0 е истакнато дека повеќето од карактеристиките што се користат во Kernel32 се преместени во KernelBase, по промените во архитектурата на Виндоус.

Како и тоа се издвојува можност за мешање на 32-битни и 64-битни DLL-датотеки во директориумите што се користат за преземање.

Вклучена друга новина и која се издвојува е подобрена поддршка за контролори на игри, кој вклучува мини џојстик (прекинувач за капа), волан, педали за гас и сопирачки.

Заедно со инсталирање и вчитување на двигатели на уреди Потребно е вклучување и репродукција и поддршката за стариот џојстик за Linux, API што се користеше во јадрото на Линукс пред верзијата 2.2, е прекината.

На дел од подобрувањата за Direct3D 8 и 9 овозможуваат попрецизно следење на валканите области од натоварените текстури.

Намалена големината на просторот за адреса што е потребен при вчитување 3Д текстури компресирани со методот S3TC (наместо да се вчитаат целосните текстури, тие се натоварени со парчиња). Покрај тоа, вклучен е и интерфејсот ID3D11Multithread, имплементиран за заштита на критичните делови во апликациите со повеќе нишки.

Исто така забележано е дека возачот за графичкиот API на Вулкан е ажуриран до новата верзија на Вулкан 1.1.126.

Од друга страна, се споменува дека различни функции за работа се пренесени со текот на времето на користење на системски функции со високи перформанси за работа со тајмер, што го намали опсегот во циклусот рендерирање на многу игри.

И тоа Додадена е можноста да се користи режимот на работа безчувствителен на FS Ext4.

Покрај тоа, оптимизирање на перформансите на рендерирање на голем број ставки е извршена во дијалог прозорецот за приказ на списокот што работи во режимот LBS_NODATA.

Од другите промени што се потенцирани во огласот:

 • Додадено е побрзо спроведување на заклучувањата на SRW (тенок читач / писател) за Linux, преведени на Futex
 • Надворешни зависности
 • За да се изградат модули во PE формат, се користи вкрстениот компајлер MinGW-w64
 • Имплементацијата на XAudio2 бара присуство на библиотеката FAudio
 • Inotify библиотеката се користи за следење на промените на датотеките на BSD системите
 • За да се справите со исклучоците на платформата ARM64, потребна е библиотека за одмотување
 • Наместо Video4Linux1, сега е потребна библиотека Video4Linux2.
 • Додадена е поддршка за работа со повеќе монитори и графички адаптери, вклучително и можност за динамичко менување на поставките.

Како да инсталирате Вино 5.0?

Si се корисници на Debian, Ubuntu, Linux Mint и деривати доколку користете 64-битна верзија на системот, ќе овозможиме 32-битна архитектура со:

sudo dpkg --add-architecture i386

Сега  ние ќе го додадеме следново на системот:

wget https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key

За оние кои користат Debian, тие мора да го додадат складиштето со:

sudo nano /etc/apt/sources.list
deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/stretch main

Го додаваме складиштето за Ubuntu 19.10 и дериватите:

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ eoan main'

За Ubuntu 18.04 и деривати:

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main'

Потоа ги ажурираме складиштата со:
sudo apt-get update
Готово, Ние продолжуваме да ги инсталираме основните пакети за виното да работи непречено на системот:

sudo apt install --install-recommends winehq-stable
sudo apt-get --download-only dist-upgrade

до случајот на Федора и нејзините деривати:

sudo dnf config-manager --add-repo https://dl.winehq.org/wine-builds/fedora/31/winehq.repo

И, конечно, го инсталираме Виното со:

sudo dnf install winehq-stable

Во случајот на Арх Линукс или која било дистрибуција базирана на Arch Linux Оваа нова верзија можеме да ја инсталираме од нејзините официјални складишта за дистрибуција.

Командата за инсталирање е:

sudo pacman -sy wine


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.