Добијте ги сите информации што можете да ги замислите од вашиот систем со: dmidecode

Многумина од нас знаат команди како lsusb, lspci, lscpu или едноставно lshw, команди кои ни помагаат да добиеме огромни информации од нашиот систем. Денес ви донесувам друга команда која според мене ни дава многу повеќе информации: dmidecode

Следните команди треба да се извршат како корен или со sudo

На пример, ќе добиеме основни информации од нашиот систем:

sudo dmidecode -t System

Еве што ми покажува:

dmidecode-систем

Како што можете да видите, тој ми го покажува производителот на мојот лаптоп (Hawlett-Packard), ми го покажува производот и моделот (HP Compaq tc4400), како и неговиот PartNumber (GE498LA # ABM) и неговиот сериски број (CND7100Q54) и повеќе податоци .

Ова е основната информација на системот, може да се прикажат и информациите за Биос:

sudo dmidecode -t BIOS

Како и нешто што ќе го најдете поинтересно:

sudo dmidecode -t Processor

Опциите се неколку, можете да го користите името на она што сакате да го знаете (систем, BIOS-от, итн.) Или бројот што го идентификува, еве список на сите опции што ги имате:

dmidecode-список

Ако сакате уште повеќе опции за dmidecode прочитајте го упатството за апликација, можете да го видите со внесување во терминал: човек dmidecode

Се надевам дека ви е интересно.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алебилс dijo

  Здраво
  Многу интересно, вистината е дека dainfo е многу многу корисно
  благодарение

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 2.   КЛОВНОТ dijo

  леле, само треба да кажам дека имам искривен кабел за полнач ...

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хахахахахахаха да.
   Ова е најдобро да се зачува попис на компјутери во компанија 🙂

 3.   jecale47 dijo

  Одлично кај човекот dmidecode е сè.
  Ви благодариме за советот. 😀

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 4.   елиотим3000 dijo

  Со оглед на тоа што во Виндоус ќе треба да одите во „Информации за системот“ или да внесете ЕВЕРЕСТ за подетална анализа на хардверот, со оваа команда во GNU / Linux е многу попрактично отколку да користите алатки од трети страни.

  Додадено во моите омилени.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Точно
   Тука сè се генерира со едноставна команда (што можеме да ја отпечатиме во датотека) додека со Aida32 или Everest е да ја отвориме програмата, да го креираме извештајот и потоа да го зачуваме во датотека.

   Гледате зошто го сакам Линукс? СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!

 5.   Мануел Р. dijo

  Колку е интересно: Д ... затоа ми се допаѓа многу GNU / Linux, неколку команди и можете да направите работи што во другиот ОС веројатно ќе ви треба дополнителен софтвер и неговата соодветна лиценца;). Ви благодариме за информацијата.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   +1

 6.   аријанфорнарис dijo

  Здраво КЗКГ ^ Гаара

  Многу интересно, ме фасцинира како во Linux можете да сторите сè користејќи не-графички програми. Патем, можеби ова не е најсоодветниот пост за прашање, но како можам да го инсталирам (или знам дека сè уште не можам) сопствениот двигател на NVIDIA на Ubuntu 13.04? Се обидов да користам џокеј, од репо со синаптик или да го преземам двигателот од страницата NVIDIA. Од табулаторот Дополнителни драјвери на Софтверот и ажурирањата не успеав да го сторам тоа затоа што таму не е прикажан возач. Можеби успеав да го инсталирам, затоа што во lspci гледам дека nvidia е модул што се користи, ист како и во јадрото, но кога ќе се рестартирам и ќе влезам во Unity, дисплејот зема резолуција од 800 × 600 бидејќи во реалноста X не можеше да го крене возачот, тоа е, се чини дека не се инсталира добро. Ви благодарам и извинете за погрешно поставеното прашање. Патем, графичката картичка е GEFORCE GT 650M. Јас сум очаен бидејќи работам директно со OpenGL и Noveau не работи многу добро за мене, плус имам впечаток дека мојот компјутер е прегреан. Дали има дистрибуција што стандардно ги инсталира драјверите на Nvidia? Што можам да тестирам дали е мој хардвер или дали не успеав правилно да го конфигурирам X?

  Со почит
  Аријан

  П.С. Најдоброто нешто од кубанскиот блог е што тие можат да ви кажат, одете на ридот и побарајте го Пако што знае светот за тоа (земете му закуска што човекот ќе ја проголта)

 7.   блакс dijo

  Само нешто што ми требаше хахаха, имам многу стар лаптоп и морам да дознаам за неговиот хардвер за да добијам резервни делови, а Виндоус XP не работи, а уште помалку работи Еверест поради неговата мала RAM меморија, кога имам нов полнач инсталирам кученце Линукс и пробувам оваа команда
  Благодарам многу!!!!

 8.   фико dijo

  Ви благодарам многу KZKG ^ Gaara !!!. Многу корисно комадо.

 9.   фико dijo

  Ви благодарам многу KZKG ^ Gaara !!!. Многу корисна команда.

 10.   st0rmt4il dijo

  Одлично, вистината е дека во Linux има многу начини да се направат нешта!

  Поздрав и благодарност за советот!

 11.   Дајара dijo

  Еј.

  Го имам истиот лаптоп, HP Compaq TC4400. Сакав да ве прашам дали успеавте да го отпечатите прстот да работи. Се обидов илјада пати, во Linux Mint и Manjaro, но нема како. Факт е дека го инсталирам отпечатокот-gui и тој го препознава, се појавува моделот на уредот (Authentec не знам што), го избирам прстот за скенирање, но кога ќе го пренесам низ детекторот ништо не се случува, нема грешка или ништо. Знам дека не е расипано или нешто друго, бидејќи неодамна го тестирав на Виндоус 8 и функционираше совршено.

  Освен тоа, сè друго ми е препознаено без проблеми, освен копчињата на допир на екранот (тркалото за движење, беше тешко, но тоа е тоа).

  Како и да е, ја чекам вашата помош.
  Честитка.

 12.   Герман dijo

  Одлична примена; благодарам што го споделивте, го користевте.

 13.   вивалдис dijo

  таа добра гара !!!!

 14.   сива dijo

  Многу добар придонес пријател, тоа ми помогна многу

 15.   pablo dijo

  благодарам што ми послужи

 16.   Jorge dijo

  многу е корисно.

 17.   Наху dijo

  Многу интересно! Ви благодариме за придонесот!

 18.   mat1986 dijo

  Супер супер корисно ... толку корисно што до сега открив дека BIOS-от на мојот лаптоп може да се ажурира xD

 19.   xxmlud dijo

  Здраво!
  Користам: ~ $ sudo dmidecode -t 16, за да дознаам колку е максималниот капацитет на RAM меморија што дозволува матичната плоча. Јас велам демек затоа што на мојата машина имам 8 GB (Bios и Xubuntu ги детектираат), но командата ми кажува дека максималниот капацитет е 4 GB. Можеби имате проблем навистина да знаете колку капацитет на RAM меморија поддржува вашата матична плоча.

  корисник @ компјутер: ~ $ sudo dmidecode -t 16
  # dmidecode 2.12
  SMBIOS 2.5 присутен.

  Ракувајте со 0x0012, DMI тип 16, 15 бајти
  Низа за физичка меморија
  Локација: Системска плоча или матична плоча
  Користете: Системска меморија
  Вид на корекција на грешка: Нема
  Максимален капацитет: 4 GB
  Рачка за информации за грешка: не е обезбедена
  Број на уреди: 2

  Ова е она што ми го покажува командата.
  Наместо тоа, ставам:
  корисник @ компјутер: ~ $ sudo cat / proc / meminfo | grep MemTotal
  MemTotal: 8159784 kB
  И ми покажува 8 GB што ја имам RAM меморијата.
  Честитки и благодарност.

  1.    Адолфо dijo

   Многу е можно она што го покажува dmidecode да има две банки RAM меморија, секоја со максимален капацитет од 4 GB.
   Максимален капацитет: 4 GB
   Број на уреди: 2
   Значи, поддржаниот капацитет на матичната плоча е ефективно 8 GB.

 20.   адлх dijo

  Многу интересно и пријатно за употреба.
  Дека ако, за да ја добиете целата алатка, потребно е да прочитате многу.