Добредојдовте на семантичката работна површина: Бонус песна: Дистрибуции!

Во врска со сериите написи на KDE (Дел 1, Дел 2, Дел 3, Дел 4, Дел 5, Дел 6 y Дел 7), Ставив многу работи во некои коментари кои заслужуваат да бидат во посебна статија, затоа еве неколку совети за различните дистрибуции што можеме да ги имаме.

Да се ​​потсетиме: во повеќето случаи најдобрата дистрибуција за KDE е онаа што ја имате, но има многу сериозни проблеми со многу од нив, па идејата, покрај тоа што знае да изберете и што да избегнете, е како да направите дистрибуција тој има добра работа со KDE.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Дебиан? Не

Debian Sid, нестабилното складиште на Debian, има KDE 4.8.4 како најнова достапна верзија. Ова дава идеја за тоа колку е застарен Дебијан. Разумно е, па дури и се очекува, да се побара од Debian стабилна да има стара, тестирана верзија со поправени сите грешки, но ако има таква стара верзија во нестабилно складиште, му пркоси на човечкото разбирање. Како што ќе видиме подоцна, постои полу-официјален начин за инсталирање на KDE 4.10.2 на Red Hat Enterprise Linux, дистрибуција стабилна или постабилна од самата Debian Stable.

Ако навистина сакате да го инсталирате Debian со KDE, двете достапни опции се:

1. Внесете ги складиштата на ZevenOS во Debian Testing. Не знам колку долго или колку е компатибилна оваа опција. Тие треба да ги додадат овие две редови во /etc/sources.list.

deb http://proindi.de/zevenos/neptune/repo/ sid main
deb http://proindi.de/zevenos/neptune/kde-repo/ sid main

После тоа, Aptitude треба да се користи за освежување на складиштата и ажурирање.

ажурирање на способноста
способност инсталирај kde-работен простор

2. Измешајте ги Експерименталните складишта на Debian. Ново разочарување тука: некој би очекувал да открие, во навистина експериментално складиште, неделни слики со KDE (што е она што OpenSuSE го прави со Фабрика), или барем KDE 4.11 бета, но не, никој не наоѓа ниту повеќе ниту помалку отколку со KDE 4.10.4 .XNUMX, навистина стабилна верзија. Проблемот е во тоа што многу Debian Experimental пакети зависат од навистина нестабилни верзии на други пакети, па затоа треба внимателно да се справите со приоритетот на линиите за дебатирање во /etc/sources. Јас не го препорачувам.

Магеја? РОЗА

Проблемот со Магеја е ист со многу дистрибуции и со Мандрива: штом издадат верзија на KDE, остануваат со него засекогаш. Тоа значи: ако Mageia 3 излезе со KDE 4.10.2, навистина им е тешко да се надградат на KDE 4.10.3 или на KDE 4.10.4.

Ми се случи со Мандрива да морам да одам на „Мандрива Интернешнл Бекпорт“ за да добијам ажурирање на бодови, а тимот што стои зад МИБ одлучи да не ја поддржува Магеја, туку да мигрира во РОСА Линукс. Значи, ако станува збор за семејството Мандрива, ROSA Linux е изборот пред Mageia, и јас ја препорачувам новата верзија Desktop R1. Ако сте нови во KDE, ќе бидете изненадени.

Квалитетот на групите пакети Mandriva International Backports е добар, но како што реков, нивните пакети се компатибилни само со ROSA Linux. Додавањето на ова складиште е многу лесно: одете на http://urpmi.mandriva.ru/ и кликнете каде што пишува „MIB“. EasyURPMI ќе се погрижи за останатото.

Slackware

Дистрибуцијата на Патрик Волкердинг, и покрај тоа што има репутација на стабилност и дека никогаш ги нема најновите пакети, е неверојатно добра за KDE. Постојат две опции.

1. Slackware-current е вистинска верзија на тркалање, исто како и Arch.Ако сакате нестабилност, тоа е совршено, но ако не, внимавајте на следното.

2. Ерик Хамелеерс состави специјално складиште со свежи скрипти на Слекбилд полн со KDE 4.10.4, совршен за комбинирање на стабилноста на Слаквер 14 со моќноста на KDE. Прво треба да инсталирате два пакети:

polkit-kde-агент-1
polkit-kde-kcmodules-1

После тоа, изворите се преземаат и се составуваат со доставената скрипта SlackBuild.

rsync -av rsync: //alien.slackbook.org/alien/ktown/source/4.10.4.
cd 4.10.4 / kde
./KDE.SlackBuild

Почекајте малку и ќе имате KDE 4.10.4 подготвен за инсталирање. Ова може да се користи само во Slackware 14.

Возење ослободување? Нема проблем.

Вистинските верзии за тркалање, како што се Arch Linux, и оние добиени од Arch (Manjaro, Chakra) не им требаат дополнителни упатства. Едноставно, ако KDE не е инсталиран стандардно, тој е инсталиран со едноставна команда.

pacman -Sy kde

Обрнете внимание на вики на дистрибуцијата: може да има проблеми предизвикани од недостаток на повторна компилација, но упатствата секогаш ќе бидат тука. Запомнете: за да користите Arch, треба постојано да ја читате страницата, да ги следите упатствата и постојано да ажурирате. Arch лесно може да се скрши ако го оставите без ажурирање дури и за неколку месеци и ажурирајте го одеднаш.

Истото важи и за Gentoo, иако таму е неопходна вистинска оргија за разоткривање пакети.

Федора, РЕЛ, Центос

Никогаш не е добра идеја да користите обична и едноставна Fedora со KDE. Секогаш е потребно да одите на http://kde-redhat.sourceforge.com и да го активирате складиштето Yum што се појавува таму. Рекс Дитер, раководител на тимот на Fedora KDE, добро ја извршува крпењето на KDE, но не гледате многу од тоа затоа што често му треба долго време на неговите пакети да стигнат до главното складиште.

Навистина извонредна работа е што од тука можете да нарачате пакети KDE 4.10.2 за RHEL, дистрибуција позната по својата неизвесна стабилност и по староста на своите пакувања. Зборуваме тука за единственото дистрибуција што навистина може да се справи со Debian Stable, па ако користиме KDE, опцијата е RHEL, или некој клон како Научен Linux, како и да е. Прво треба да го активирате EPEL (проширени пакети за Enterprise Linux, полуофицијалното складиште со Fedora пакети составени за RHEL) и потоа да ги извршите овие команди.

cd /итн /yum.repos.d
wget http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat/redhat/kde.repo

Ајде да ја уредиме предметната датотека и да ги смениме сите редови што велат „овозможено = 0“ во „овозможено = 1“. Да, KDE 4.10.2 е означен како „нестабилен“, но ние додаваме KDE 4.10.2 во дистрибуција со пакети по застарени од Debian Wheezy, затоа мора да бидеме претпазливи. После тоа, класичното комбинирање на Fedora / RHEL.

yum ажурирање

Seeе видиме како KDE 4.3 (тој е многу стар) се заменува со вистински стабилен KDE 4.10. Сега е задоволство да се извршат оние ексклузивни програми за симулација на нуклеарна физика од Научен Линукс.

За Федора постапката е крајно слична, но она што варира се достапни верзии.

cd /итн /yum.repos.d
wget http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat/fedora/kde.repo
yum ажурирање

Овој пат да не ги менуваме сите редови „овозможено = 0“ во „овозможено = 1“, но ајде да погледнеме внимателно. [kde-нестабилен] тука ќе ни даде KDE 4.11 бета 1, навистина нестабилна верзија. [kde-тестирање] ќе ни ја даде најновата стабилна верзија на KDE многу пред официјалните складишта на Fedora. И [кде] поголемиот дел од времето ќе биде празно. Да ја оставиме датотеката kde.repo како што е, или ако навистина сакаме нестабилност, да вклучиме [kde-нестабилна].

Дистрибуциите недостасуваат, така што ќе има втор дел од овој водич. Се гледаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   иззивп dijo

  Јас целосно го следев упатството од самиот почеток и сега сум корисник на семантичката работна површина со чакра и воодушевен од тоа.

 2.   Вилијам морено dijo

  Зошто да кажете дека не е добра идеја да се стартува Fedora директно со KDE?

 3.   гости dijo

  Користев KDE засекогаш и никогаш не сум го користела ова од семантичката работна површина. Мислам дека не сум единствената.

 4.   Цена Гранда dijo

  Јас користам KDE и сè уште не ја разбирам семантичката работна површина xD

 5.   Ернесто Манрикез dijo

  Не беше многу добро разбрано, но причината е: затоа што пакетите со најновите ажурирања траат долго време да стигнат до складиштата на Федора. KDE, за разлика од другите средини, се придржува до максимата „поново е подобро“. Значи, иако Fedora „може“ да се користи со складишта за акции, најдобро е да користите kde-redhat и да уживате во целосното искуство. Плус Рекс Дитер одеднаш става кул работи во тоа складиште што ќе ги пропуштите ако не ги користите.

 6.   Ернесто Манрикез dijo

  Погледнете ги останатите водичи

 7.   Цена Гранда dijo

  Дефинитивно ќе го сторам тоа

 8.   Дах65 dijo

  Во она што го зборувате за Дебијан Сид, мислам дека давате погрешен впечаток.

  1- Прво, порано или подоцна KDE 4.10 или KDE 4.11 ќе дојдат во Debian Sid, а потоа на Debian Testing. Како што е наведено, се чини дека Debian Sid секогаш ќе остане со KDE 4.8.4, и тоа не е така.

  2- Мислам дека прочитав во некоја поштенска листа (одамна, па не можам да ја ставам врската), дека причината за доцнењето со ажурирањето на KDE е преминот од KMail 1 (користен до KDE 4.9) во KMail 2 (користено во KDE 4.10): тие сакаат да бидат сигурни дека нема да се изгубат кориснички информации или е-пошта во тој процес.

  Пред извесно време инсталирав KDE 4.10.2 со повлекување на експерименталното складиште и на почетокот ми работеше добро. Имав проблем при извршувањето на чистачот Непомук, што во првиот пас не даваше проблеми, но во второто ми ги остави е-поштата недостапни. За среќа, направив резервна копија и повторно го инсталирав Debian Testing за тивко да чекам KDE 4.10.4 да пристигне во складиштето за тестирање.

 9.   Фабијан Едуардо dijo

  Имам следен проблем со инсталирање на репродукцијата kde во fedora:

  #wget http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat/fedora/kde.repo
  –2013-07-05 15:05:19– http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat/fedora/kde.repo

  Решавање на apt.kde-redhat.org (apt.kde-redhat.org) 129.93.181.6. XNUMX

  Поврзување со apt.kde-redhat.org (apt.kde-redhat.org) [129.93.181.6]: 80… не успеа: Врската е одбиена

  Проблем со складиштето?

 10.   Ернесто Манрикез dijo

  Willе разберете дека откако разговарав со години со Фати Будра, главниот одржувач на Debian KDE, за тоа како треба да се спакува Стриги, не добив многу добри впечатоци за тоа како се прават работите во Дебијан. Колку што знам, Debian користи 4 основни складишта: експериментално (без име), нестабилно (Сид), Дебијан тестирање (essеси) и Дебијан стабилно (Визи).

  Колку и да е нестабилно ракувањето со е-пошта, што патем беше поправено со огромна невидена преструктуираност на Аконади IMAP што се случи помеѓу KDE 4.10.1 и KDE 4.10.3 (да, таа грешка беше сериозна, затоа заслужуваше масивни поправки во верзиите со точки) , KDE 4.10 СЕКОГАШ требаше да биде во Сид, така што поправките ќе завршуваа со тестирање (со KDE 4.8 во стилот на Дебијан) и ќе отидеа кај essеси. Нестабилен за Debian е „нестабилен“; Не е стабилен како Debian Stable, но е повеќе или помалку стабилен, и тоа не се исполнува овде.

  Поентата е дека KDE не се одржува или пакува правилно на Debian. Затоа се случуваат овие работи и затоа сакам да го оставам предупредувањето против Debian.

 11.   Ернесто Манрикез dijo

  Да. Користете го огледалото http://kdeforge2.unl.edu/kde-redhat/ (заменете ја apt.kde-redhat.org во датотеката kde.repo со таа адреса)

 12.   АлбертоАру dijo

  Колку што разбирам, тој користи стара стабилност (стискаш), стабилна (отежнато дишење), тестирање (essеси) и нестабилна (сид) и целосно се согласувам со вас за користење на стариот софтвер. Патем, за неколку минути ќе го инсталирам овој kde на отежнато дишење, посакајте ми среќа! xD

 13.   АлбертоАру dijo

  на крај ажурирав на тестирање но не го вчитува gmd3, ќе мора да го одложувам kde за кога ќе го поправам xD