Добредојдовте на семантичката работна површина. Дел 7 и последно: совршена инсталација

Оваа многу долга серија колони (Дел 1, Дел 2, Дел 3, Дел 4, Дел 5 y Дел 6) тука ќе има крај. Би можел да проширам други елементи на семантичката работна површина, но нема да можам да одговорам на аргументите дадени во многу водичи расфрлани низ Интернет што советуваат за најдобрите начини за деактивирање на семантичката работна површина, бидејќи тоа ќе ја изеде меморијата од страна на парче.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Не грижи се, единствениот начин на кој можеш да снимаш како оној што го гледаш во систем каде што Непомук работи како мене, е да го сториш истото како мене: преземај 1 GB во текстуални PDF-датотеки што имаат 13 милиони адреси и извршуваат нив преку индексот Непомук (не се шегувам, јас не). Ниту, пак, мислам дека ракувате со ПДФ буквално на илјадници страници (за мојата работа како адвокат мора да се справам со Историјата на чилеанскиот устав, 10 ПДФ со по 1.200 страници текст), така што, во правилно конфигуриран систем, треба не го гледам ова некогаш улов.

Сега да станеме сериозни и технички. Не е време за уште еден туторијал за „оневозможете го Непомук да добие добри перформанси“, туку за првиот туторијал на Интернет за „како да добиете одлични перформанси со Непомук вклучен“. Внимавај.

Предуслови

Можеби ова требаше да дојде на прво место во мојот водич и жал ми е, но едноставно морав да оправдам зошто го активирав Непомук (што беше тоа што го направив на првите шест рати) пред да ви кажам како правилно да го активирате. Значи, ќе прошетаме по потребното и потоа ќе конфигурираме.

Како прво, треба да бидеме строги во однос на дистрибуциите што ќе ги користиме. Еве многу јасни барања: дистрибуциите што сакаат да вклучуваат застарен софтвер не работат за KDE, а тоа за жал го вклучува и Debian. Благодарение на огромната работа на Рекс Дитер, водач на тимот на Fedora KDE, има пакет пакети со KDE 4.10 за Red Hat Enterprise Linux 6, па ако ви треба KDE и стабилна дистрибуција како камен, опцијата е RHEL 6, или клон RHEL 6 како CentOS, со тоа складиштето е овозможено.

Второ, треба да бидете внимателни како е спакуван KDE, бидејќи KDE е исклучително чувствителен на лошо пакување. До неодамна, Кубунту беше познат по тоа што правеше гротескни грешки во пакувањето, мешајќи неподдржани верзии на потребните пакувања, што резултираше во ужасно искуство со Кубунту и луѓето се прашуваа зошто Непомук беше толку бавен и гладен во меморијата, а всушност тоа беше вина на пакувачот. Синџирот за пренос на Непомук и Аконади е овој (користејќи имиња на проекти од projects.kde.org и најнови верзии)

кделиби (4.10.4)
непомук-јадро (4.10.4)
kde-траење (4.10.4)
nepomuk-widget (4.10.4)
споделена-работна површина-онтологии (0.10.0)
сопран (2.9.1)
аконади (1.9.2)

Внимание на последните 3: тие не зависат од употребената верзија KDE и мора да бидат последни достапни, дури и кога користите верзија со стабилна точка. Правилото е: KDE ја користи најновата стабилна верзија на овие пакети во својата стабилна гранка и испорачува слики во своите бета гранки. Многу дополнителни складишта за ажурирање на KDE го ажурираат KDE, но не и овие три последни пакети, што предизвикува сериозни проблеми.

Кон ова е додаден и Стриги, неодамна земен од Непомук, што беше вистинска главоболка за сите што се обидоа да го спакнат. Новите верзии не беа рекламирани како што треба, а Ubuntu не пакуваше нови верзии на оваа програма долго време, до тој степен што морав да направам врева на блогот на Себастијан Труг за да ја поправам. За среќа, овој проблем во голема мера е завршен, а Стриги повеќе не се ажурира, што го елиминира проблемот со пакувањето.

Поради оваа причина, јас ја препорачувам Чакра како добра дистрибуција на индекс. Мануел Тортоса, пакетот KDE за Чакра, го знае сето ова, и затоа квалитетот на пакетите е добар, а искуството со Непомук и Аконади, под Чакра, е исто така добро. Чакра има некои сериозни ограничувања, како на пр., Не склопување програми што зависат од GTK + стандардно, но тоа е добар почеток.

Исто така, како што ќе видиме следно, силно препорачувам дистрибуција што веќе го направи преминот од MySQL на MariaDB. Whyе видиме зошто подоцна.

Подготвување на теренот

Откако ќе се увериме дека ги исполнуваме сите предуслови и сè додека имаме чист систем, ќе правиме некои измени во зададените поставки.

Аконади

Ние ќе ги поставиме следниве редови во датотеката .local / share / akonadi / mysql.conf.

sync_binlog = 1 innodb_flush_log_at_trx_commit = 1

Ако оваа датотека не постои, ние ќе го започнеме Аконади да ја создава, а потоа ќе ја затвориме. На конзолата:

akonadictl започне akonadictl запре

За ова? MySQL (или MariaDB) е база на податоци што го поддржува Аконади, а MySQL не сака ненадејни прекини. Во случај на какво било прекинување на системот или прекин на електричната енергија, MySQL ќе воведе грешки во базата на податоци на Аконади, и овие грешки, акумулирани, ќе завршат со одумирање на KMail, правејќи ја неговата употреба неподносливо бавна. Овие опции значат дека секоја трансакција веднаш се запишува на дискот, со што се минимизираат ризиците од корупција во Аконади во случај на пад на системот или корупција. Оваа опција предизвикува грешки со одредени верзии на MySQL, но одлично работи со MariaDB.

Кернелот

Monitoringе го подигнеме следењето на датотеките до максималното ограничување, за значително да ги подобриме перформансите на Непомук. Следната опција во датотеката /etc/sysctl.conf ќе ја заврши работата

fs.inotify.max_user_watches = 524288

По овие две работи, ќе го активираме Непомук. Ова е направено во Системски преференци | Пребарување на работната површина. Да ја задржиме употребата на меморијата во зададените поставки и да го вклучиме индексирањето на е-пошта. Не заборавајте да ги проверите советите во делот 1 за тоа како можеме да го забрзаме индексирањето, и после тоа… проверете ги останатите водичи, за да уживате во семантичката работна површина!

Одржување

Што ако не бевме во можност да спречиме оштетување на базата на податоци на Аконади, а Непомук работи бавно? Сè уште постои една линија на одбрана што ја спроведе KDE 4.10: Nepomuk Cleaner, покрај малку познатите алатки за самочистење што ги има Akonadi.

$ akonadictl вакуум: „Вакуум“ на базата на податоци на Аконади. Со аспирација, разберете се: сите записи што не се рефлектираат во ресурс се отстранети.

$akonadictl fsck: Обидете се да ги поправите корупциите во базите на податоци на Аконади. Ова не секогаш функционира, така што треба да спречите да не се случат пред сè. Како? Со опциите што веќе ги видовме.

$nepomukcleaner: Тоа е збир на скрипти подготвени од Вишеш Ханда за чистење на базата на податоци за Непомук, кои тој ги претвори во графички интерфејс. Кликнете на копчето "Start" и заборавете на тоа. Вклучување на оваа програма е задолжително ако се ажурира верзијата KDE.

Со сите ситници, на 64-битен систем и со експериментални ресурси на Аконади, збирот на Непомук и Аконади троши околу 350 MB RAM меморија. Многу за некои, но соодветно, според мое мислење, за огромната функционалност што се стекнува.

Но, Непомук сепак работи премногу бавно за да ми се допадне. Што правам?

Почекај малку. KDE 4.11 вклучува astверски зголемувања на перформансите за Непомук. Ова не е какво било претерување: според бројките на Вишеш Ханда, станува збор за 5 пати поголема од перформансите на KDE 4.10 во писмена форма до базата на податоци, и повеќе од 7 пати во читање, сето ова, во просек. Промените што треба да се видат во KDE 4.11 се огромни и ќе овозможат Nepomuk да се користи, конечно, како алтернатива за оние апликации за кои се потребни бази на податоци.

Исто така, грешката што спречува правилно лансирање на приклучокот Аконади-Непомук веќе е поправена во гранката 4.11, а чистачот на Непомук ќе забележи големи подобрувања. Haveе имаме нов индекс на датотеки во Office и ќе можеме да уживаме во другите алатки што ќе бидат откриени подоцна.

Се надевам дека овој водич, повторувам, единствениот што ќе го најдете за тоа како да постигнете спектакуларни перформанси со активиран Непомук, ќе ви помогне да имате непречено поставување, овозможувајќи ви да го направите она што го видовме на минатите рати и многу, многу повеќе. Ви благодарам што ме следевте низ сите овие рати, и многу благодарам на Пабло Кастањино, за објавувањето на оваа серија. Се гледаме наскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јеронава dijo

  Одличен придонес Ернесто! Ви благодариме што ги споделивте сите овие испораки, тие многу ми помогнаа да разберам подобро како работи KDE (во кој само што започнувам) и како подобро да ги искористам сите алатки што ги дава.
  Честитки!

 2.   техеладот dijo

  Здраво Ернесто,

  Ви благодарам многу за сите испораки, тие беа многу корисни. Јас користам KDE 4.11 на Arch и го потврдувам, непомук е astвер, индексирањето никогаш не користел повеќе од 7% од мојот стар AMD Dual-Core.
  Патем, прочитав дека за оние кои имаат 4 или повеќе гигабајти RAM меморија најдобро е да му се додели на Непомук најмалку 500 мегабајти, на овој начин се намалува потрошувачката на процесорот и брзината на системот - во отворање на програми, копирање на датотеки и сл. - се зголемува. Што мислиш ЗА ова?

  Со почит

 3.   Москосов dijo

  Здраво Ернесто,

  Ви благодариме многу за серијата написи, многу целосни и детални и тие ни помагаат да го извлечеме максимумот од KDE и неговите алатки. Од друга страна, сакам да ти поставам прашање, се обидов со двете команди на Аконади; "Akonadictl vacuum" и "akonadictl fsck" кога го користам како нормален корисник не ми враќа ништо и кога го користам со sudo го враќа ова

  Автобусот со сесии Д-автобус не е достапен!
  0: akonadictl(_Z11akBacktracev+0x34) [0x417c24]

  и низа податоци слични на 2-та линија (што не сакав да ги додадам бидејќи е пократка), што значи ова? Ако кога го користите како нормален корисник не ви враќа ништо, дали тоа значи дека базата на податоци е здрава? или оваа команда не работи како администратор?

  Повторувам благодарност и честитки за написите и се надевам дека вашата работа како адвокат има врска со уставната промена во Чиле, која е одамна неопходна.

 4.   Ернесто Манрикез dijo

  Според мое искуство, со 64-битен систем, сладок момент е распределбата од 128 MB на Непомук (остатокот од приближно 350 MB доаѓа од Akonadi, MySQL и сродни услуги). Надминувањето од тоа едноставно ќе му даде на Непомук повеќе меморија да јаде, без тоа да се претвори во реално зголемување на перформансите.

  Овој параметар беше целосно оправдан во деновите на KDE 4.7, каде што услугите не беа оптимизирани и Виртуозо, базата на податоци зад Непомук, бараше големи количини на меморија за да функционира. Не е така.

 5.   Москосов dijo

  Здраво Карлос, додека Ернесто одговара, јас ќе ти кажам за моето искуство со OpenSuse. Навистина и како што велите, тој се определува за KDE, што се претвора во стабилно, сигурно и високо интегрирано опкружување со системот, а што се однесува до ажурирањата, тие пристигнуваат околу еден месец откако ќе бидат објавени од тимот на KDE, но сепак можете да ги ажурирате на тековна верзија од полуофицијалните складишта што ги одржува заедницата, досега ажурирав од таму и немав проблеми, но има еден детал и е оној што Ернесто го посочува во својот водич во врска со пакувањето и достапните верзии, на пример, официјалните и полуофицијалните складишта на KDE во OpenSuse содржат верзија 2.9.0 од пакетот Сопрано, но само затоа што другите пакети се во нивната најнова верзија, јас може да го решам горенаведеното брзо со пребарување и преземање на верзијата 2.9.1 .XNUMX на веб-страницата на OpenSuse Build Service (нешто како софтверски центар). Отпрвин коментирав дека фактот што Сусе го избра KDE како стандардна околина резултираше во сигурен и стабилен систем, ова го велам споредувајќи со претходната дистрибуција што ја користам со KDE: Fedora, која работеше побрзо од OpenSuse, но беше наплатена додека плаќам почит кон стабилноста, неколку пати страдав од несреќи и приликите што ги активирав Непомук и Аконади беа ништо друго освен да добивам известувања за грешки, присилни рестартирања и потрошувачка на ресурси.

  Во моментов, и во голема мера благодарение на оваа серија написи, имам стабилен, брз и високо интегриран систем.

  Со почит.

 6.   Москосов dijo

  Здраво Карлос,

  Ми се чини дека сите што сме дошле во Opensuse од друга дистрибуција, сметаат дека проблемот со складиштата и нивната администрација е малку збунувачки, но како што велите, станува збор за внимание и трпеливост затоа што после некое време ќе завршите разбирање и ценење на неговите придобивки, исто така е точно дека е потешко да се најде документација за Opensuse во споредба со Debian, Ubuntu или Arch, сепак заедницата е многу активна и има голем број блогови посветени главно на OpenSuse (ова дистрибуција генерира многу посебен фанатизам) и на IRC каналот тие секогаш се подготвени да ви помогнат.

  Не ми е намерата да ја искривам темата на објавата и се надевам дека ќе имам дозвола од Пабло и Ернесто да ви остават неколку врски што можат да ви помогнат, лично тие многу ми помогнаа. првиот е од напис кој зборува за складиштата во Сусе и како да се управува со нив за да се добие стабилен, целосен и ажуриран систем, а другиот е страница од блогер кој посветува добар дел на зборување за Opensuse.

  1. - http://www.diversidadyunpocodetodo.blogspot.com/2012/11/opensuse-build-service-one-click-install-repositorios-paquetes.html

  2. - http://www.victorhckinthefreeworld.wordpress.com/

  Верувам дека ќе ти помогнат.

  Со почит.

 7.   Карлос Алварез Атанес dijo

  Здраво Ернесто:

  Можете ли да се навлажнете малку во однос на оптималните дистрибуции на Linux за работната површина на KDE?

  Зборувате за Ред Хет, дали е ова применливо за Федора? Изгледа дека OpenSuse се определува за KDE за својата стандардна работна површина. Како е оваа дистрибуција? Магејата е исто така на иста бранова должина. Можеби PcLinuxOS? Благодарам однапред.

 8.   Карлос Алварез Атанес dijo

  Благодарам Москосов. Во моментов сум со OpenSuse. Доаѓам од Debian и сум нов во OpenSuse (различни складишта, алатки за инсталирање програми, итн.) И иако тестирам со него, тој се воспоставува како дистрибуција. Сметам дека е многу стабилно, практично сè е во ред (освен некаков проблем при наоѓање документација и „решенија“ за проблеми, што во Дебијан беше повеќе на дофат). Сега, она за што ми е јасно, бидејќи го инсталирав заменувајќи го Gnome, е дека се држам со KDE. И тоа е до точка што помеѓу изборот на дистрибуција пред работната површина, јас давам приоритет на придобивките од користењето на работната површина пред оние што дистрибуцијата може да ги има сама по себе.

  Управувањето со пакетите во Дебијан ми се чини полесно: главно, придонесува, не-бесплатно и таму имате практично сè; во отворено користење ме чини повеќе (пакман, фабрика ...), иако мислам дека станува збор за навикнување и за малку внимание. Но, веќе реков, ако ова е казна за да имате KDE со подобри перформанси и употреба, ја менувам дистрибуцијата. Затоа, тој воспита и други како Магеја што го наследува KDE како работна површина од Мандрива и неговата леснотија да прави сè да работи надвор од прозорецот. Исто така, ми се допаѓа тоа што зад него има основа во стилот на Дебијан (јас го почитувам тоа, но се вратив на Каноник; и имам омраза за Новел… и малку за Федора).
  Тоа рече, Москосов, благодарам за извештајот.

  Поздрав.

 9.   Ернесто Манрикез dijo

  За ништо на светот не ги користите со судо, не работи.

  Нормално е дека ништо не е вратено. Она што треба да го направите откако ќе ги стартувате тие команди е да почекате. Ако стартувате системски монитор откако ќе ги стартувате тие команди (нешто што во KDE може да се направи со притискање на Control + Esc) ќе забележите дека употребата на процесорот на MySQL се зголемува после тоа; тоа имплицира дека Аконади работи. Остави го сам.

 10.   Ернесто Манрикез dijo

  1. Додека овој напис не беше објавен, излезе верзијата Сопрано 2.9.2, така што ќе мора да му платите на ОБС нова посета.

  2. Никогаш не е добра идеја да користите обична и едноставна Федора со KDE. Оди до http://kde-redhat.sourceforge.net/ и активирајте го складиштето Yum што се појавува таму. Рекс добро ја извршува крпењето на KDE за Fedora, но не гледате многу од тоа затоа што на неговите пакети често им треба долго време за да стигнат до главното складиште.

  3. Премногу се навлажнив, препорачав специфичен (Chakra Linux). Никогаш не сум добил SuSE да работи многу добро за мене, и тоа е затоа што SuSE не се согласува многу добро, барем со возачите на мојата графичка картичка (сè што добивам се генерална паника на системот), но повратните информации слушнато е дека нивните работни површини KDE се врвни.

  4. Она што дефинитивно ќе се навлажни е со која дистрибуција не треба: Debian. Доволно е да се каже дека Debian Sid има KDE 4.8.4 како најнова достапна верзија. Добро е да се има „стабилна“ верзија, но KDE 4.10.2 (најновата достапна за RHEL, споредуваме стабилна наспроти стабилна дистрибуција) му дава 2 десетина круга, а Debian Sid, „нестабилното“ складиште на Debian, треба да го има на најмалку помалку KDE 4.10.4.

  Ако навистина сакате да го инсталирате Debian со KDE, двете достапни опции (вклучете ги складиштата на ZorinOS или измешајте ги експерименталните складишта) покажуваат толку многу работа затоа што да, најдоброто нешто во тој случај е едноставно да го избришете тврдиот диск или уредот за цврста состојба и инсталирајте CentOS или Scientific. Покрај тоа, тимот на Дебијан беше мозок на 1 и пол години бавно KDE за сите оние кои не ги составија Стриги од дрвја, како што морав да научам.

  Магеја? Не, од едноставна причина: штом објават верзија на KDE, остануваат засекогаш со неа. Ми се случи со Мандрива да морам да одам во „Мандрива Интернешнл Бекпорт“ за да добијам ажурирање на бодови, а тимот што стои зад МИБ одлучи да не ја поддржува Магеја, туку да мигрира во РОСА Линукс (со прилично експлицитни антимагиски графики) . Значи, ако тоа е семејството Мандрива, ROSA Linux е изборот пред Mageia.

  Конечно, фактот дека KDE бара дистрибуциите да бидат секогаш ажурирани, навистина прави сјајот на дистрибуциите. Моите опции беа да одам од Генту до Арх со KDEmod, и оттаму директно во Чакра (што е духовно продолжение на KDEmod), и не сум жалел за тоа. Сепак, Arch Linux бара многу работа за одржување.

  На кратко, за вкусови на бои. Во повеќето случаи, најдобрата дистрибуција на KDE е онаа што ја користите, бидејќи сте навикнати на нејзините идиосинкризии. Треба само да знаете која дистрибуција да ја користите и, ако користите дистрибуција, што да направите за да го подобрите искуството во KDE (на пример, при префрлување на SuSE во складиштето на KDE Distro: Стабилната е подобра идеја отколку да останете со стандардните пакувања).

 11.   Москосов dijo

  Благодарам за одговорот Ернесто, повторно го направив тестот со командите и тој функционираше совршено, системот е луксузен благодарение на советите што ги дадовте.
  Се надевам дека ќе продолжите со оваа серија написи што ја продлабочуваат употребата на Аконади и Непомук или во други области на KDE.

  Ви благодарам многу.

  Со почит.

 12.   техеладот dijo

  Ви благодарам многу Ернесто. Во право сте, јас го надгледував системот со 128 мегабајти доделени на Непомук и не забележувам значителни разлики во перформансите во споредба со мојата претходна конфигурација.
  Патем, одличен блог, честитки.

 13.   Ернесто Манрикез dijo

  Размислував да одговорам тука, но решив подобро да испратам е-пошта до Пабло и да одговорам со друга колона. Се надевам дека ќе излезе наскоро.

 14.   Ернесто Манрикез dijo

  OpenSuSE веќе нема никаква врска со Новел. Новел се подели на 2: делот што остана со името го купи Attachmate, додека SuSE се врати во повеќе или помалку независна компанија.

 15.   Ернесто Манрикез dijo

  Прочитајте го, поставувате неколку прашања, но сите тие се поврзани.
  1. Ако одлучите да пробате нова дистрибуција, најдобро е да: а) користите nepomukbackup за да направите резервна копија од етикетите и прилагодените податоци; б) инсталирајте ја дистрибуцијата за да ја тестирате како нов корисник; в) вратете ја резервната копија (што може да се направи во System Preferences | Пребарување на работната површина, одете на третото јазиче). Ако направите резервна копија на прилагодените податоци и повторно индексирате сè, ќе имате функционален еквивалент на „преносливоста на семантичките информации“ што ја барате.
  Покрај тоа, пред извесно време имаше експерименти за да ги напишете ознаките Nepomuk во нивните метаподатоци (EXIF, ID3) назад во самите датотеки, но тие не беа завршени.
  2. Поради оваа причина, главното ограничување е дека етикетите не можат да се преместуваат помеѓу компјутерите, туку зависат од базата на податоци на Непомук.
  3. Најдоброто нешто, како што објаснив, е да користите дистрибуција што ја има најновата стабилна верзија на KDE. KDE 4.10.4 е тоа, и секоја дистрибуција што ја нема таа верзија не е квалификувана. Освен тоа, најдоброто дистрибуција за употреба на KDE е оној што го користите, тоа е основен принцип. Јас лично ја препорачувам Чакра, за нејзината голема заедница на шпански јазик, добриот квалитет на нејзиниот пакет KDE и фактот дека на сите пакети собрани за Чакра им се отстрануваат зависностите од GNOME што е можно повеќе, што избегнува непотребна потрошувачка на меморија и го поедноставува заситувањето од поддршката.

 16.   Лело dijo

  Внимателно треба да го користите увозот на резервната копија бидејќи тој брише што треба да оставите што беше во копијата, барем тоа ми се случи пред неколку дена (за среќа тоа беше нова инсталација и влијаеше на само три датотеки). Чакра тогаш е мој избор (иако секогаш е погодно да имате помошен дистрибуција таму за решавање на специфични проблеми што Чакра не може, поради недостаток на пакети, како што ми се случи со алатката mvconv).

  Ви благодариме за појаснувањето, во таа смисла мислам дека е најдобро да го содржите Непомук во папката на корисникот за да избегнете проблеми (имам заеднички домашен директориум за сите во кои се наоѓаат фотографиите и во друга музика со права за пишување; интегрирање на дигикам и базата на податоци за амарок со непомук во овој случај сигурно би дала проблеми секогаш кога корисникот ќе се смени, на пример, рејтингот на датотеката преку делфин / непомук).

  Јас дадов препораки за принудување на индексирање, сега сум изненаден што го проверив резултатот правејќи пребарувања. Мислам дека требаше да поминат 1 до 3 часа за да се индексираат околу 16.000 датотеки (многу од нив се текст), додека очекував да потрае неколку, многу часа повеќе, многу е подобрено од стариот KDE 4.6 (последен пат се обиде). Многу среќен со резултатот. Applyе ги применам останатите водичи затоа што мислам дека можам да извлечам многу од ова. Ви благодарам.

 17.   Ернесто Манрикез dijo

  Ова е причината зошто застарените верзии на KDE нема да работат. Не би претерал ако ви кажам дека Непомук во KDE 4.10 е околу 20 пати поголема од брзината на Непомук во KDE 4.6, а KDE 4.11 тврди дека е помеѓу 5 и 7 пати поголема од брзината на KDE 4.10. Збир.

 18.   Хорхе dijo

  Здраво Ернесто.
  Користев Gnome неколку години и решив да пробам KDE, особено ме интересираа придобивките за понудите на nepomuk. Откако ќе ги следам вашите упатства, не можам да ја овозможам оваа услуга.
  Ги имам проверено полињата, а пораките со задебелени букви се следниве:
  „Овозможи Семантичка работна површина на Непомук“: Услугите за пребарување на работната површина се активни.
  "Активирајте го индексаторот на датотеки Nepomuk": Услугата за индексирање на датотеки не работи.
  "Активирај го индексирачот на е-пошта": Подготвен е да ги индексира податоците (0%).
  Во опцијата "Детали", наведете Датотеки: Пресметување и е-пошта: Пресметување. Избирам да освежам, но ништо не се случува.
  Можете да ми помогнете да дефинирам зошто не можам да го активирам непомук. Јас го користам Сабајон како оперативен систем.
  Ви благодарам многу за вниманието и помошта.

  Со почит