Добредојдовте на семантичката работна површина. Дел 3: Активирање на KDE

Ако сте дошле досега откако ги прочитавте моите претходни колумни (Дел 1, Дел 2), Ти благодарам за интересот, затоа што ќе ти покажам извонредна експериментална карактеристика што покажува зошто KDE е помоќна работна површина од сите што постојат, и зошто, иако користи малку повеќе ресурси од останатите, тоа е целосно оправдано.

Ова е придонес од Ернесто Манрикез, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Ернесто!

Ова е мојата моментална работна површина.

Иако оваа работна површина нема да освои никакви натпревари за убавина, особено затоа што нејзината позадина е Minta, стандардната позадина со Chakra Linux Benz, добро разгледајте ја и ќе забележите неколку работи што се многу различни од обичната работна површина на KDE. Showе ви покажам како да стигнете таму и каква врска има ова со семантичката работна површина.

Мојата дистрибуција

Чакра Линукс е дистрибуција, иако донекаде тешка, верна на KDE. Наместо да се расправам за тоа, ќе ја користам нејзината главна предност за овој напис: фактот дека сите експериментални карактеристики на KDE се блиску до дофат на раката. Ако го немате, инсталирајте го, бидејќи ќе се потпрам на тоа за објаснувања.

Е во http://chakraos.org/home/?get/, за преземање и уживање. Инсталаторот, Tribe, е прекрасен и го користи мермерот за да проектира тродимензионален свет кога избира системски временски зони. Сепак, тоа не е дистрибуција за луѓе на кои не им е пријатно од командната линија и бара многу учење. Инсталирајте го, прочитајте ги викијата, видете како во повеќето случаи работи со целиот хардвер, затоа што ќе ви треба за да ме следите.

Многу од пакетите што ќе ги користам се достапни на Кубунту, и преку проектот Кубунту Актив и преку дополнителното складиште Нетрунер Драјленд. Сепак, не го знам статусот на другите дистрибуции.

Активирање на KDE

Да не размислуваме тука за активирање во стилот на Виндоус и неговите политики за борба против пиратеријата, туку да размислиме за Плазма Актив, сетот библиотеки што KDE ги подготви за таблети и што, наспроти она што може да мислите, работи неверојатно (во некои случаи ) кога имате тастатура и глувче. На Чакра Линукс, се инсталира вака.

ccr -S-плазма-мобилен-сподели-како-поврзи се

Да почекаме малку, бидејќи Чакра ќе се спушти и ќе ги состави библиотеките на Плазма Актив за нас. Beе бидат инсталирани низа програми што не ни служат, како што е Активниот веб прелистувач (едно поминување ако има екран на допир, но многу нестабилен) и други што работат, како што е читачот на активен RSS (скапоцен, дури и за оние кои само има глувче) и двете најважни: Контејнерот за контура со плазма (што е она што го гледате на сликата од екранот) и копчињата Сподели-претпочитај-поврзи се.

Контејнерот Plasma Contour има неколку предности во однос на традиционалната работна површина. Како што можете да видите, има две копчиња: знакот + е за додавање на плазмоиди и знакот со запчаникот е за преференции. Покрај двете копчиња, се појавува името на активноста во која сте.

Подолу е областа за апликации. Секоја апликација е разграничена во својот прозорец, со копче во горниот лев агол што се користи за нејзино конфигурирање, агол со точки што означува од каде може да се смени големината на апликацијата и лента за наслов што покажува што е плазмоид . Кога се преместува преку работната површина, компонентата Плазма остава трага и таа секогаш се приближува до невидлива мрежа, нешто што е еден од најважните недостатоци на стандардната работна површина на KDE.

И не, нема кашу. Многу е поубаво, совршено е.

Сподели-претпочитај-поврзи се

Оваа одлика е како лентата Шарм во Виндоус 8, само направена правилно. За жал, поддршката за оваа одлика е сè уште ограничена, но да се надеваме дека за KDE 4.11 или KDE 4.12 поддршката за корисничка сметка е 100% оперативна, со која ќе можеме да ги користиме овие копчиња за споделување, претпочитање и поврзување на целата наша содржина низ и ширина на нашите социјални мрежи. Во меѓувреме, можеме да направиме неколку работи.

Да претпоставиме дека имаме текст на песна што ни се допадна, и сакаме да ја испратиме по е-пошта, брзо. Традиционален начин да се направи тоа би било: а) да се стави писмото на екранот во негово објавување или нешто слично, и б) да се отвори програма за пошта и да се испрати како прилог. Начинот да се направи тоа според семантичката работна површина на KDE е многу различен.

Откако го отворивме ова писмо, што јас го ископирав и залепив во Калигра за пример, забележавме дека копчињата Share-Prefer-Connect, кои беа сиви, станаа бели. Тоа е затоа што се поддржани дополнителните карактеристики на Plasma Active и ќе видиме што значи ова.

Во обратен редослед, третото копче, Поврзи, го поврзува нашиот документ со активноста во која се наоѓаме. Ако го притиснеме, ова мени ќе се појави.

Со ова можеме да го поврземе нашето писмо, или посериозен документ на кој работиме, со активностите на KDE. Со притискање на местото каде што пишува „Активности“, ќе видиме список на сите достапни активности.

Копчето Prefer ни го дава ова.

Оттука, можеме да нарачаме семантичко биро да регистрира 5-ratingвездени оценки за овој документ, да ставиме еден или да го отстраниме неговиот избор, ако сакаме. Под претпоставка дека ова писмо ни се допаѓа, можеби ќе сакаме да и дадеме пет starsвезди, а потоа брзо да го најдеме со помош на NEPOMUK. Сè, додека сè уште работи на самиот документ.

Но, зарем не сакавме да го испратиме писмото по пошта? Погледнете што се случува кога ќе се притисне првото копче: Сподели.

Така е и Не треба ни да размислувате што да направите; „Поврзи се“ е притиснато и писмото е испратено по пошта. 1-2. Отворете го KMail, ставете алузивен текст и закачете ја датотеката, Семантичката работна површина се грижи за неа.

На претстојната рата, ќе сортираме датотеки со ознаките NEPOMUK, ќе ставиме жешки папки на работната површина и ќе видиме до каде можеме да одиме до семантичката работна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Москосов dijo

  Здраво Ернесто, благодарам за одговорот, ќе ти кажам што се случи и што направив; Тимот помина два и пол дена работејќи со полн капацитет, по што потрошувачката на ресурси се врати во нормални причини, кога тимот започна со процесите на непомук и аконади ги зафати ресурсите за неколку минути, но потоа сè се врати во нормала е нормално да се случи ова), за да се избегнат компликации, деградирајте ги пакетите kde на верзија 4.10 (оној што беше стандарден во отворен начин 12.3), во терминалот извршете ги командите што ги препорачавте „akonadictl vacum“ и „akonadictl fsck“ и ова е што враќа "Автобусот со сесија Д-автобус не е достапен!" и потоа серија на податоци што не се толкуваат, јас го стартував чистачот на непомук и работи без проблеми. По овие измени, опремата работеше добро и перформансите не претрпеа штета, јас сум многу среќен што можам да ги интегрирам овие функции на KDE, долго време не знаев колку се корисни и колку продуктивни и ефикасни прават да работат.
  Се радувам на новите испораки на вашите водичи.
  Повторно ги благодарам и поздравувам.

 2.   Москосов dijo

  Здраво Ернесто, одлични написи, извесно време бев активен непомук и аконади за да видам за што служеа и вашите написи ме охрабрија да ги конфигурирам целосно, сега имам свои сметки за е-пошта, контакти, задачи, датуми, РС, сите синхронизирани и индексирани, сепак Имам некои сомнежи што сега ќе ги искажам: во твојот 1-ви напис ни кажавте дека откако непомук ги индексира сите наши датотеки и податоци, таа се враќа во нормала (во смисла на употреба на ресурси) и иако тоа било толку често виртуозниот процес или кио-датотеките почнуваат да го користат процесорот или овенот, се обидов да ја вклучам опремата цел ден и процесот се одржува и никогаш не ја намалува неговата употреба на меморија, всушност виртуоз-т, и покрај Ограничувања на меморијата што ги остава за 1 mb, ја шири неговата употреба и достигна до 150 mb, тогаш моето прашање е следново, откако ќе ги измените датотеките akonadi_nepomuk_feederrc и nepomukstrigirc како што препорачавте, ќе биде потребно да ги оставите како што дошле n по дифолт или ова е привремено и тие продолжуваат да се обработуваат во целост затоа што има уште податоци што треба да се индексираат, бидејќи дополнителни информации што ги користам ги отворам, употребувам 500 со kde 12.3 и пред 4.10.2 дена ги активирав услугите со упатството за вашето упатство.

  Поздрави и многу благодарам.

 3.   Хавиер Гарсија dijo

  Одлично, исто така, користам проект за чакра одличен KDE дистрибуција, ви благодарам многу за оваа трета рата.

 4.   Ернесто Манрикез dijo

  Поздрав.

  Вашиот проблем најверојатно е предизвикан од е-пошта. Во седмата рата ќе направам специјално за тоа како да ги нападнам проблемите со семантичка изведба на работната површина, но засега:

  - Поправете каква било корупција во базата на податоци на Аконади. Ве уверувам дека ќе имате проблеми доколку надградите од KDE 4.10.1 на 4.10.2. Се прави вака.

  $ akonadictl вакуум

  $akonadictl fsck

  - Користете чистач за Непомук

  $nepomukcleaner

  - Ако сè друго не успее, оневозможете го индексирачот на е-пошта во System Preferences | Пребарување на работната површина. Остатокот од работите ќе работи како што пишува во упатството.

 5.   Ернесто Манрикез dijo

  Фантастично, иако сакам да кажам неколку работи пред да се објави Дел 4, кој веќе е во рацете на Ајде да користиме Linux.

  1. Обично грешката "Автобусот за сесија D-Bus не е достапен!" проследено со депонија на адреси поради неуспех на сегментација се јавува затоа што ги извршувате тие команди во посебна сесија на конзолата. Мора да ги стартувате во терминал што е на сесијата на KDE (и тие не работат надвор).

  2. KDE 4.10.2 има фатална грешка што произведува точно ефект што го опишувате и тој беше поправен два дена по објавувањето. Пакетите Кубунту веќе имаат поправка за поправање на грешката, а пакетите Чакра ја вклучија неколку дена подоцна. Срамота е OpenSuSE да нема поправен портал, затоа ќе мора да почекате да се ажурира KDE 4.10.3.

 6.   orsорс dijo

  МНОГУ ИНТЕРЕСНО

 7.   Kana dijo

  Многу добро, многу добро. Се радувам на следната статија.

  Itе го разгледам во AUR, па патем го тестирам центарот за плазма медиуми.

 8.   Ернесто Манрикез dijo

  Ажурирајте

  Kubuntu Raring Ringtail ги вклучува пакетите прикажани овде како дел од дистрибуцијата. Во Кубунту овие пакети се инсталирани вака.

  $ sudo apt-get install плазма-виџети-активни споделувања-како-поврзување