Управувајте со складиштата за PPA во Убунту

¿Зошто додадете Складишта за PPA ако веќе имаме илјадници програми што ги користат официјалните складишта на Убунту?

Датотеките за личен пакет (Pерсонална Pбагаж Archive, на англиски јазик), дозволете им на програмерите директно да дистрибуираат софтвер и ажурирања на корисниците на Ubuntu без да чекаат ажурирање на сопствените складишта на Ubuntu.

Launchpad, страницата што е домаќин на повеќето достапни PPA, ги гради бинарите и ги зачувува во одредено складиште. Ова значи дека корисниците на Ubuntu можат да ги инсталираат овие пакети на ист начин како што се користат за инсталирање на останатите апликации во Ubuntu, со дополнителна предност што ќе ги имаат најновите ажурирања за овие програми, па дури можат да најдат и програми што не се достапни. достапни во официјалните складишта.

Како да инсталирате складишта за PPA

Да земеме практичен пример. Да претпоставиме дека сакаме да инсталираме бленда. Првото нешто што треба да го знаеме е идентификуваното име на PPA што сакаме да го инсталираме. На страницата Shutter PPA е јасно дека за да се додаде ова складиште потребно е да се забележи линијата ppa: бленда / ppa.

Законот за јавни набавки

Опција 1: од командната линија

Сè што треба да направите е да отворите терминал и да ги внесете соодветните команди за да додадете PPA, да го ажурирате списокот со пакети и да ја инсталирате посакуваната програма (во нашиот пример, бленда).

sudo add-apt-repository ppa: бленда / ppa sudo apt-get update sudo apt-get инсталирај бленда

Опција 2: од софтверскиот центар

1. - Отворете го Центарот за софтвер на Убунту.

2. - Измени > Потекло на софтверот

3. -  Потоа во табулаторот Друг софтвер, кликнете Додај и внесете ја линијата PPA. Во нашиот пример: ppa: бленда / ppa и кликнете на прифати.

извори на софтвер

4. Инсталирајте ја посакуваната програма (продолжувајќи со нашиот пример, бленда).

Како да ги отстраните складиштата на PPA

Опција 1: отстранете ја PPA од командната линија

Следејќи го нашиот пример на блендата:

sudo add-apt-repository --remove ppa:shutter/ppa

Очигледно, линијата ppa: блендата / ppa ќе треба да се замени со она што одговара во секој случај.

Опција 2: од софтверскиот центар

1. - Отворете го Центарот за софтвер на Убунту.

2. - Измени > Потекло на софтверот

3. - Потоа во табулаторот Друг софтвер, кликнете Отстрани и кликнете на прифати.

Внимание: ова ќе го отстрани PPA од списокот на пакети, но пакетите инсталирани преку PPA нема да бидат деинсталирани, задача што ќе треба да се изврши рачно. Со цел да се автоматизира овој процес, што може да биде тежок за некои, постојат алатки како PPA Purge или Y-PPA менаџер.

Како да се отстрани PPA и неговите соодветни пакети автоматски

Опција 1: од командната линија

PPA-Purge е едноставна скрипта што ќе го отстрани предметниот PPA, како и сите инсталирани пакети од него.

1. - Инсталирајте PPA-Purge

sudo apt-get install ppa-purge

2. - Користете PPA-Purge за деинсталирање на PPA. Следејќи го нашиот пример:

sudo ppa-purge ppa:shutter/ppa

Опција 2: користење на ЈППА

1. - Инсталирајте Y-PPA:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

2. - Отстранете го предметниот ЗЈН. Графичкиот интерфејс на Y-PPA Manager е доволно интуитивен за да открие што да прави.

Како да ги оневозможите складиштата за PPA

Оневозможувањето на PPA значи дека системот нема да добива никакви ажурирања од тој PPA, но претходно инсталираните пакети нема да бидат отстранети. Предноста на оневозможување на PPA наместо отстранување е што е полесно повторно да се овозможи.

Да се ​​деактивира PPA:

1. - Отворете го Центарот за софтвер на Убунту.

2. - Измени > Потекло на софтверот

3. - Потоа во табулаторот Друг софтвер, одштиклирајте го полето до предметната PPA и кликнете прифати.

Важно е да се оневозможат обете линии на секоја ЗЈН.

На ист начин, PPA исто така може повторно да се овозможи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мордраг dijo

  Одлична статија (како и секогаш)

  Задоволство е да ве прочитам Пабло ^^

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Благодарам Саито! Ми недостигаше! Колку е добро да се видам тука ...
   На здравје! Павле.

 2.   Хуан Карлос Сенар dijo

  Јасно! Ви благодарам.

 3.   Áулијан dijo

  Многу добро

 4.   Гамби dijo

  ОМГ !! многу благодарам
  Мала идеја да го комплетирате овој одличен водич: дали некогаш сте размислувале да вклучите програми што се вклучени во самата дистрибуција или во официјалното складиште има само застарена верзија или што веќе сте ги инсталирале?
  На пример, ја инсталирав програмата за торенти Azureus aka Vuze од официјалното складиште, и откако ја користев неколку месеци и имав активни доволно датотеки и торенти, се соочив со дилемата дека не можам да ја деинсталирам и изгубам целата работа и дека ми требаше само една алатка достапно во најновата верзија што официјалното складиште на ubunto не е ажурирано.
  Мислам, само мислам, дека успеав да го сторам тоа, но тоа беше вистинска одисеја и јас дури и не научив ниту разбрав како го направив тоа

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво габи! всушност ... постапката во тој случај е иста. Инсталирате PPA, го ажурирате списокот со пакети и кога ќе ја надградите, ќе ви каже дека има нова верзија на програмата (во вашиот случај, azureus) што не е друга освен онаа што е достапна во ppa.
   Се надевам дека бев јасен.
   На здравје! Павле.

 5.   Зитум dijo

  Добро, но понекогаш е вклучена и специфичната PPA за дистрибуција.
  Имам проблем на пример за ажурирање на Turpial 3.0. кои го вклучиле во http://ppa.launchpad.net/effie-jayx/turpial/ubuntu/dists/saucy/
  додека мојот софтверски центар се фокусира на службениците на Оливија или „раринг“ (јас користам Linux Mint)
  Колку што укажувам дека датотеките се хостирани во солен, не ја преземам и инсталирам програмата.

 6.   лозанотукс dijo

  Невозможно е подобро да се објасни! ... Деновиве ќе се обидам да го подигнам управувачот со ЈППА преведен на шпански на 1 САМО ДЕБ 🙂 инсталирај го ДЕБ и тоа е тоа, нема смисла ... тоа би требало да е за луѓе кои не знаат како да додадат ЈПП и да го инсталираат треба да додадете PPA lol. Многу добра статија, тоа ќе направи многу. На здравје!

 7.   ЕрКијо dijo

  Сакај го овој блог, Пабло! Добар дизајн и практична содржина. Моето прашање е насочено кон елементарниот оперативен систем и е поврзано токму со „Y PPA“ и софтверскиот центар; Дали е можно инсталацијата на првиот да го направи вториот неработен? Се обидувам да го започнам тоа и нопи,
  Ви благодарам многу

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Не јас не мислам така…
   Нема идеја што би можело да биде, но мислам дека софтверскиот центар не е причина за грешката.
   прегратка! Павле.

 8.   Карлос Сифуентес dijo

  Многу добра страница, тоа и јас сум сунѓер, стара дама, но сепак го апсорбирам она што го учите покрај оние што фрлаат или коментираат.

  1.    Луиги торо dijo

   Ви благодарам многу на Карлос за вашите коментари, никогаш не е доцна да научите.

 9.   danny672007 dijo

  Ви благодарам многу за придонесите, јас сум нов во Linux и ми помогнавте повеќе да го разберам овој прекрасен свет!