Достапен MATE 1.6 со многу подобрувања

Вилушката на ГНОМ2 малку по малку се одделува од мреста од која е создадена и станува сè поактуелно и помодерно работно опкружување. Така можеме да го видиме во официјалното соопштение на ослободување на МАТЕ 1.6.

за-мене-колега

Имајте на ум дека промените не се малку. Во ова издание, многу застарени пакети и библиотеки се заменети со новите технологии достапни во GLib. Главните подобрувања се:

Главните промени во 1.6 се:

 • Поддршка за најавување на системот.
 • Подобрувања во страничниот панел на BOX, нова рамка и поддршка за новата спецификација на сликичките, нов дијалог за поврзување со серверите и многу повеќе.
 • Подобрувања на панелот: Може да се користи средно копче на глувчето за да се затвори прозорецот, додаде опција за префрлување помеѓу работните простори со тркалото на глувчето и многу повеќе.
 • Подобрувања во Менаџерот за прозорци.
 • Подобрувања во Лектор, Калк и други апликации.
 • Подобрувања на демонот за известување.
 • Подобрувања и додадена поддршка во темите Gtk2 / Gtk3.
 • Подобрувања во собата на икони.

Како и да е. Овие се само неколку, ако сакате да видите сè во детали, можете да стигнете до официјално соопштение.

MATE 1.6 Тоа е резултат на 8 месеци интензивен развој и содржи 1800 придонеси дадени од 39 лица и повеќе од 150 преведувачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   st0rmt4il dijo

  Јас го користев Мате во Сабајон, но имаше многу грешки, ја користев претходната верзија пред оваа. Една од работите што не можеше да се направи, не знам зошто беше тоа што не беше можно да се прикажат приказите на сликичката во BOX.

  Но, да видиме кога оваа градба е достапна во сабајон за да видиме што е, сега ми е повеќе од пријатно со Xfce4

  Честитки!

 2.   Руфус- dijo

  Дали веќе вклучува мрежен менаџер? Кога ќе го инсталирам pelao во Debian Wheezy, тој не инсталира ниту еден и не ми е можно да се поврзам на Wi-Fi мрежите. Network-Manager-Gnome не е решение бидејќи сака да инсталира половина Gnome Shell и со Wicd ми е невозможно да се поврзам на мрежи со овозможена безбедност.

  Во секој случај, ќе треба да му се даде шанса во рамките на В.М.

  1.    MSX dijo

   »Network-Manager-Gnome не е решение затоа што сака да инсталира половина Gnome Shell за мене»
   Вистинска класика на Debian

   "Wicd не може да се поврзе со мрежи овозможени за безбедност."
   Каков проблем имате Без проблем се поврзувам со мрежите WPA / 2.

   Дали ја пробавте верзијата CLI на NetworkManager?

   1.    Руфус- dijo

    Викд едноставно нема топки за безбедно да ме поврзе со каква било безжична мрежа. Секогаш виси кога се обидувате да го потврдите клучот и на крајот фрла грешка. Не е важно дали мрежата е WEP-WPA / 2. Верзијата LCI е невешт решение - според мое мислење - затоа што сакам да биде графички интерфејс. Тоа не значи дека е против терминалните програми. Всушност, јас користам неколку како MC, Moc, Links, Lxsplit, RTorrent, итн. Јас користам Broadcom 4313 со помош на двигателот на broadcom-sta-dkms.

    1.    ОтакуЛоган dijo

     Ако го инсталирате преку Synaptic, кога ќе ги проверите пакетите за инсталирање од network-manager-gnome, тој отстранува неколку. Постојат многу што се инсталирани дури и ако направите препораки за apt-get –no-install-no, но ако го отстраните на Synaptic, тоа ви овозможува да продолжите да го инсталирате без многу од потребните додатоци (bluez, modemmanager, итн.). Работи за мене, и инсталацијата и работата на менаџерот.

     Во случај да има какво било сомневање, не, Mate 1.6 нема свој мрежен менаџер.

    2.    MSX dijo

     Опуштете се на мојот пријател дека Викд е сè уште работник на сите што не користат DE и сакаат лесен начин за безжично поврзување.

     Она што го велите го привлекува моето внимание затоа што:
     1) АКО се поврзете на безбедни мрежи
     2) Скоро никој нема проблеми со таа апликација.
     3) Нема ништо слично пријавено за најновите верзии - не барав стари верзии или алфи.

     Во мојот конкретен случај, го користам на Ubuntu Server 12.04 LTS кој работи на стара тетратка и кој поради некоја мистериозна причина „се удави“ и завршува на закачување на жичен интерфејс кога има многу сообраќај на податоци.
     Во оваа машина го користам Wicd за да се поврзам со шифрираната Wi-Fi мрежа со алфанумерички клуч од 20 карактери и оди ПОВЕЕ-ЛЕН-ТЕ.

     Ако ви помогне, ова се верзии на инсталираните пакети:
     [маслиново] j: 0 / итн / чаши $ БарајЛокални wicd
     ii Python-wicd 1.7.2.3-1ubuntu0.1 жичен и безжичен мрежен менаџер - Python модул
     ii wicd 1.7.2.3-1ubuntu0.1 жичен и безжичен управувач на мрежи - метапакет
     ii wicd-клетви 1.7.2.3-1ubuntu0.1 жичен и безжичен менаџер на мрежа - Проклет клиент
     ii wicd-daemon 1.7.2.3-1ubuntu0.1 жичен и безжичен управувач на мрежи - демон
     ii wicd-gtk 1.7.2.3-1ubuntu0.1 жичен и безжичен мрежен менаџер - клиент GTK +

     1.    Руфус- dijo

      Не, ако сум смирен. Извинување ако се чинеше поинаку xD

      Јас секогаш користев Wicd, дури и со KDE. Во моментов јас користам Ubuntu + Gnome Shell на лаптопот додека се појавува следната Debian Stable. И, секако, тука работи Викд.

      Исто така, точно е дека има информации за слични проблеми за да се поврзете на мрежата со безжични картички на Broadcom и Wicd, но информации од пред 2 години. И иако се обидов да ги применам решенијата, не успеав. Срамота.

 3.   Едуардо dijo

  Кога инсталирате управувач на мрежата gnome со:
  способност инсталирајте мрежен менаџер
  не инсталира половина Гном 3.
  И прашањето за прегледи на сликички во бокс беше поправено со симболична врска:
  rm -r $ HOME / .cache / сликички
  mkdir $ HOME / .cache / сликички
  cd ~
  rm -r .минијатури /

  ln -s /. кеш / сликички ~ / .минијатури

  и брзо да ја рестартираме кутијата:
  -q кутија

 4.   сатанаГА dijo

  Одлично, само една точка против: за оние од нас кои доаѓаат од верзијата 1.4 во Debian, малку е тешко повторно да се најде уредникот на Dconf бидејќи уредникот на mateconf е застарен и не прави ништо што ќе нарачате.

  Препорака: подобрете го системот за миграција така што новите корисници нема да доживеат друга фрустрација.

  Околината барем во Debian Wheezy е робусна, стабилна и темата и пакетот со икони се навистина убави. Многу околина со одржлив развој.

 5.   Рикардо Лизано dijo

  Мене повеќе ми се допаѓа работната површина LXDE затоа што е лесна и дистрибуција на стискање, бидејќи стабилната ми дава поголема безбедност.

  Linux Debian стискаш LXDE прилагодено LiveCD на:

  http://ricardoliz.blogspot.com

 6.   leo dijo

  Јас сум во Debian и Newtwork Manager не работи, кога извршувам nm-аплет како root ме враќа:

  ** (nm-аплет: 4446): ПРЕДУПРЕДУВАЕ: Не успеа да се иницијализира D-Bus: Не добив одговор. Можните причини вклучуваат: оддалечената апликација не испрати одговор, безбедносната политика на автобусот за пораки го блокираше одговорот, истече истекот на времето на одговорот или мрежната врска е расипана.

  ако го водам како редовен корисник:
  . Претпоставувајќи „px“.
  ** Порака: аплетот сега е отстранет од областа за известување
  ** Порака: аплетот е вграден во областа за известување

  (I.e.

  Ако можете да ме водите многу би го ценел тоа

  Со почит