Достапна е нова верзија на Крита 2.8

Момчињата на KritaДигиталниот софтвер за цртање и скицирање на KDE сè уште напредува, а откако нивниот проект доби зелено светло на Steam, тие сега само што објавија нова верзија.

Главни подобрувања и оптимизации

 • Избор на нов слој
 • Wrap Around Mode: Олеснува создавањето текстури
 • Нова алатка за клонирање на колекции, корисна за создавање изометриски плочки
 • Ново стандардно поставено четки и алатка за олеснување на обележувањето на четките
 • Псевдо бесконечно платно печатење
 • Покомпактен и подобар изглед
Крита со подобрен интерфејс

Крита со подобрен интерфејс

 • Дополнителни опции за алатката за кршење
 • Нов филтер за балансирање на бои
 • Почетна интеграција со G'mic филтри
 • Нови пристанишни палети
 • Крита Близнаци и Крита Скица вклучени во верзијата со Linux. Тие се одделени во Виндоус
 • Висококвалитетно скалирање во режим openGL
 • Подобрена и полирана верзија на Виндоус
 • Подобра поддршка за таблети
 • И повеќе подобрувања и оптимизации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ферхметал dijo

  Оваа програма изгледа добро, ќе ја испробам.

 2.   елав dijo

  Ебате, погледнете го интерфејсот и помислете на PhotoShop O_O

  1.    i dijo

   Интерфејсот на Крита е прилично конфигуриран, всушност, на видеото и на сликата, тие се различни. Има различни шеми на бои, поставки на докер, копчиња за бришење додатоци. Исто така, доаѓа со неколку профили (и можете да креирате и зачувате ваши) во зависност од тоа дали сакате да работите на нешто вектор или да цртате без ништо што ве мачи.
   Како и да е, целта на Крита е да биде алатка за цртање на карикатуристи и уметници, мислам дека не ја има истата цел како Фотошоп, иако последниве се користат за сè, или Гимп.

   1.    елав dijo

    Како и да е, не гледам лошо што тие имаат сличност. На тој начин уметниците се чувствуваат пријатно ако ги користеле производите на Adobe пред before

    1.    i dijo

     Исто така е точно ... Добро подобрување за да се направат работните процеси меѓу алатките да изгледаат слично во оваа нова верзија е што тие додадоа повеќе поставки за кратенки за да можете да ги оставите како што сте биле навикнати.
     Пред околу некое време прочитав дека тимовите на Гимп, Крита и Мипајнт сакаа да направат заеднички систем за пакување со четки, за да можат да се споделуваат и лесно да се инсталираат.

     1.    елав dijo

      Би било одлично ако тие проекти се соединат ..

    2.    Г-дин брод dijo

     Па да, тоа е она што сакав да го кажам. Сметам дека е малку глупаво да кажам „ох, премногу е близу до комерцијалното, ајде да направиме нешто сосема спротивно од осипот на секој што сака да премине на бесплатно“.

     Ми се има случено како 3Д дизајнер со Blender, иако сè се навикнува, секако и има многу симпатичен интерфејс, тоа на некој начин ме потсетува на мојот неодамна починат колега XSI Softimage.

     Не мислам дека причината за сличноста е копијата, но да беше, би им аплаудирал бидејќи би копирале нешто што РАБОТИ и што луѓето знаат. Не ја разбирам манијата да се обидам да направам нешто поразлично, како да Телеграм се обиде да направи спротивно на WhatsApp за да добие корисници, не, тоа е токму нивно освојување затоа што е исто (иако обајцата ме прават малку згрозени). Сè се навикнува, но јас го имам јасно меѓу Крита и ГИМП, па дури и повеќе како корисник на KDE.

 3.   Ирвин бум dijo

  Не знам зошто, но сепак преферирам Mypaint, можеби оваа програма има премногу работи

 4.   Спајк dijo

  Го користам веќе некое време и сум воодушевен од програмата. Отпрвин е тешко да се фати поентата и најголемиот проблем што го имам е кога мастилам работи и кога го ротирам платното (ме успорува). Но, дефинитивно вреди.
  Јас користам комбинација на mypaint + krita и веќе ги заборавив другите програми