Достапно пивце 1.2

Сликата е преземена од Webupd8

Сликата е преземена од Webupd8

На Верзија 1.2 на Pinta, крос-платформски уредник на слики заснована на Paint.Net, која има за цел да биде едноставна алтернатива за помоќни апликации како што е Gimp.

Апликацијата има алатки за цртање, неограничени слоеви, вклучува повеќе од 35 ефекти на слика и разни поставки и може да се конфигурира да користи прицврстен интерфејс или повеќе прозорци. Пинг 1.2 Објавен е неодамна и доаѓа со некои нови функции, како и со еден тон поправени грешки. Промените се следниве:

 • Нова опција за текст: Пополнува позадина.
 • Прегледната слика е додадена за Image Pad.
 • Додадено е автоматско сечење.
 • Намалена висината на лентата со алатки (10px) во Linux, за да се избегне губење на простор.

Можете да ги видите сите промени во вашиот простор на GitHub. Пинг 1.2 е достапна само за сега за сега Убунту 11.10. За да го инсталираме, отвораме терминал и ставаме:

sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install pinta

 

Извор: @ Webupd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лукасматија dijo

  Да го пробате!

 2.   Волк dijo

  Одлична програма, не толку сложена како другите тешка категорија (Гимп / Крита), но со она што е потребно за да се направи малку од сè.

 3.   АуросЗх dijo

  Клонирање на Git за да го тестирам ... Ми се допаѓа Пинта ...

 4.   Герман dijo

  Јас го инсталирав во Kubuntu 12.2 и не работи ... иако во написот пишува дека за Ubuntu 11.10 треба да работи во ова без проблеми. Што може да биде вина? (Почетник за Нова Линукс)

 5.   Тони dijo

  Одам да го пробам.