Достапно вино 2.0

Пред само три месеци ви кажавме Издание на верзија на вино 1.9.23, со поддршка за Мистик V: Крај на вековите; исто така, пред неколку дена беше објавена верзијата Вино 2.0, носејќи со себе значителни подобрувања во однос на, прецизно, поддршката на видео игрите и другите апликации како што се Фотошоп или Мајкрософт Офис 2013 година.

Виното е програма создадена за инсталирајте ги во нашите дистрибуции на Линукс оние апликации што ги наоѓаме само во Виндоус. Нашироко кажано, она што го прави Вино е дозволете да работат програми дизајнирани за MS-DOS и за различните верзии на системот хегемоничен прозорец. Всушност, парадоксно, Виното се роди како суштество Емулатор на Windows, за подоцна да стане повторувачки акроним за Виното не е емулатор, но "извршител".

Помина една година од неговото последно големо лансирање и, токму поради таа причина, Вино пристигнува со неколку нови новитети. Во својата официјално соопштение наведете дека надминале 6.600 подобрувања, но она што не погоди на прв поглед е 64-битната поддршка за macOS и за Mono моторот, поддршката за GStreamer 1.0 и Direct3D, новиот кориснички интерфејс или оптимизирање на скалирање на HiDPI дисплеите.

Еден од медиумските триумфи на оваа нова верзија на Вино е дефинитивно воведете го Microsoft Office 2013 на Linux. Но, иако ова е една од најголемите новини поради големината на Office пакетот, во моментов, корисниците обично не се обраќаат кон Виното за овие цели. Оние кои користат Ubuntu, Mint или која било друга дистрибуција на Linux обично инсталираат Wine за да можат да играат игри или апликации што не работат на нивниот оперативен систем. Според изјавата на нејзините креатори, направена е посебна работа на „поддршка за многу апликации и игри“.

Вино 2.0

Вино 2.0

Верзија 2.0, исто така, вклучува Карактеристики на DirectX што не сме ги виделе на Линукс до датумот. Ова значи дека тојМултимедијалните програми и игри конечно ќе работат подобро дури и ако тие немаат природна верзија за Linux. Ова е случај со програмите за уредување како Фотошоп, кои сега ќе работат многу побрзо; или игри како Doom 2016, кои покажаа изненадувачки перформанси во Вино 2.0.

За да можете да уживате во ова ново ажурирање од вашата омилена дистрибуција на Linux, само преземете ги соодветните бинарни списоци тука и следете ги соодветните упатства.

Оваа нова верзија на Вино 2.0, ни помага да продолжиме да ги зајакнуваме причините за повеќе корисници да завршат со миграцијата на Linux. Со години, нашиот сакан оперативен систем се покажа како поефикасен, заборавивме на вирусите, веќе уживаме во добра палета на тотално бесплатни дистрибуции за сите вкусови и барања и ги имаме практично сите основни програми за употреба ... исто така со апликации како што е Вино 2.0, опсегот на апликации во кои можеме да уживаме значително се зголемува.Што повеќе може да побарате од највисокиот бесплатен оперативен систем?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Вистината е дека имам 2 оперативни системи бидејќи во прозорците можам да играм најактуелни игри како Naruto Storm 4 и исто така да играм mmorpg што многу ми се допаѓа (Aurakingdom) иако ако aurakingdom би функционирал во вино би го напуштил Windows дури и да не можам да играм Naruto

 2.   Гил dijo

  Единственото нешто што ме принудува да го стартувам Виндоус е да морам да користам MS Office за работа, всушност, сега сум. Инсталирав Wine 2.0 и инсталаторот MS Office 2013 PLUS не работи, виси: „Microsoft Office Professional Plus 2013“ наиде на грешка при инсталацијата.

  1.    Серхио А Гузман dijo

   Во овој случај, најдоброто нешто би било да инсталирате Office преку Play на Linux, тој го користи моторот Вино и е малку поприлагодлив од Виното во сурова форма.
   http://sysads.co.uk/2014/02/install-ms-office-2010-linux-mintubuntu-playonlinux/
   Во мојот случај, имам Office 2010 на Ubuntu 16.04 што работи совршено.

 3.   Gerard dijo

  Microsoft Access е широко користена алатка во деловниот свет и ниту Kexi ниту Base не се приближуваат до неговиот потенцијал. Нема друг избор освен да инсталирате Microsoft Office во друга партиција, бидејќи сите верзии на Microsoft Office што можат да се инсталираат со Вино преку PlayOnLinux имаат лоша страна да немаат пристап. Каши.

  Многу бази на податоци се направени во Base или MySQL, но има моменти кога треба да направам бази на податоци за компании што ме прашуваат, и не можам да ги замолам да инсталираат LibreOffice кога веќе платиле за подобра ( На пример, Office 2007, има алатки кои во голема мера го забрзуваат создавањето на формулари). Она што е добро во врска со LibreOffice е тоа што тој користи ОСНОВЕН наместо злобниот Visual Basic ...

  Се надевам дека можам да инсталирам Office 2007 со пристап за вакви работни места. (Иако виртуелната машина со WinXP и Office 2007 не зафаќа толку многу RAM меморија, со 512 MB има многу). На здравје!

  П.С: Она што би било корисно за мене е да најдам добар напреден прирачник за LibreOffice Base (напредно: што учи како да се прават сложени пребарувања, форми со филтри, креирање копчиња со повеќе функционалности и сè зачинето со ОСНОВНО).

 4.   Енрике Кастанеда dijo

  Успевам да ја инсталирам канцеларијата 2013 од игра на linux со вино 2.0 stagingen Debian, но при стартување ми прави грешка; Се чини дека некои dll недостасуваат во конфигурацијата, но не знам што се.